Контакт

Скопје

Од општина Кисела Вода почна проектот „Итно копче“

Објавено пред

Од денес Општина Кисела Вода е првата локална самоуправа што ја имплементира услугата „Итно копче“ во соработка со Црвениот крст. Се работи за аларм уред поставен на белезица, кој на постарите и изнемоштени лица во случај на итна здравствена потреба им овозможува да комуницираат со оператор или да им биде испратен тим за прва помош директно во нивниот дом.

dobivaj vesti na viber

Услугата за почеток е достапна бесплатно за 40 корисници, а тенденцијата е овој број да се зголеми, истакна градоначалникот Ѓорѓиевски, кој му се заблагодари на генералниот секретар на Црвениот крст на Република Македонија, Саит Саити, за сите досегашни заеднички проекти.

Презентирајќи го „Итно копче“, информираа дека продолжува и проектот за бесплатен транспорт на овие лица, кој почна од Кисела Вода минатата година.

„Општина Кисела Вода денеска ја почнува новата услуга ‘Итно копче’, наменета за нашите постари и изнемоштени сограѓани. Оваа услуга, која е достапна 24/7, е овозможена преку соработката со Црвениот крст и претставува уште еден чекор напред во нашата посветеност кон грижата за најранливите категории на граѓани. „Итно копче“ е иновативен аларм-уред, кој на нашите сограѓани им овозможува брз и лесен пристап до помош во секое време. Сè што е потребно е да го притиснат копчето на уредот, по што ќе добијат повик од операторот на контакт центарот на ‘Итно копче’. По воспоставувањето на контакт, корисникот ќе ги сподели информациите за своите тегоби, а обученото лице ќе му даде понатамошни насоки. Доколку е потребно, ќе биде испратен тим за прва помош директно во нивниот дом. Општина Кисела Вода и досега беше лидер во обезбедување на услуги за постарите и изнемоштените лица и лицата со посебни потреби. Ние први започнавме со услугата за бесплатен превоз, овозможувајќи им на нашите повозрасни сограѓани транспорт до лекар или до некоја институција за вршење на административни услуги. Оваа услуга продолжува и годинава, но со големо задоволство ја промовираме и новата услуга со бесплатни нараквици со итно копче. За почеток, општина Кисела Вода обезбедува вакви нараквици за 40 корисници, со надеж дека оваа бројка ќе се зголеми во иднина. Се надеваме дека и другите општини, а зошто не и Град Скопје, ќе ја следат оваа траекторија и ќе се приклучат кон обезбедувањето на подобри услови за граѓаните. Нашата мисија е да обезбедиме безбедност, грижа и поддршка за сите наши сограѓани, а „Итно копче“ е уште еден значаен чекор во остварувањето на таа мисија“, истакна градоначалникот Ѓорѓиевски.

Генералниот секретар на Црвен крст на Република Македонија, Саит Саити, истакна дека со овој проект се надградува досегашната одлична соработка со Општина Кисела Вода за корисниците од овој дел на градот.

„Примерот со Општина Кисела Вода е пример за следење, типичен пример за грижа за сопственото население за имплементација на улогата на градоначалникот. Црвениот крст дава поддршка на градоначалниците, на институциите на системот за тоа како да ги подобрат социјалните политики. Се надевам дека истиот ќе биде следен од останатите градоначалници и од другите институции. Ова за Црвениот крст е само почеток, сега за сега ги покриваме општините во Скопје, со тенденција во наредните година, две да се прошириме и во поголемите градови во нашата земја. Засега ова услуга ја користат 100 лица. Со договорите што ги правиме, денес почнуваме со Општина Кисела Вода, како прва, а интерес пројавија и други градоначалници, би биле задоволни ако стигнеме до бројката на 1.000 корисници, со тенденција да ги покриеме сите граѓани кои имаат ваква потреба, изјави Генералниот секретар на Црвен крст на Република Македонија, Саит Саити

Петранка Димишкова, која веќе 33 години е дијабетичар, е првиот корисник што денес преку уредот поставен на раката бесплатно ја искористи услугата. Досега во општина Кисела Вода седум лица го користеле ова „итно копче“, но за тоа плаќале. Од денес, и за нив и за другите, засега вкупно 40, услугата ќе ја покрива Општина Кисела Вода.

Скопје

Од 22 до 25 јули ќе се прска против возрасни форми на комарци

Објавено пред

Град Скопје ги известува граѓаните дека терестичната дезинсекција на подрачјето на град Скопје против возрасни форми на комарци ќе се реализира од 22 до 25.7 2024 година во период од 22 до 3 часот наредниот ден.

dobivaj vesti na viber

„Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, таа ќе се изврши првиот нареден ден кога временските услови ќе бидат поволни во истите термини“, велат од Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Скопје

Првпат отворена лабораторија за испитување на квалитетот на водата во општина Илинден

Објавено пред

Од денеска е пуштена во употреба нова лабораторија за контрола на квалитетот на водата за пиење со која ќе раководи ЈКП „Водовод“-Илинден, а се отвора за првпат од основањето на претпријатието.

dobivaj vesti na viber

На отворањето на лабораторијата присуствуваше и градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски и директорот на ЈКП „Водовод“-Илинден, Ивица Трипуновски. Градоначалникот истакна дека лабораторијата е опремена со најсовремена апаратура и технологија за анализирање на физичко хемиските параметри на водата како и контрола на микробиолошките параметри дефинирани во Правилникот за безбедност на водата за пиење донесен од Агенцијата за храна и ветеринарство. Досега претпријатието го контролираше составот на водата преку соработка со надворешни лаборатории, со земање мостри во правилни временски интервали, а од сега тие испитувања ќе ги прави претпријатието пришто ќе бидат заштедени финансиски средства.

Градонацалникот Георгиевски додаде дека големата количина на вода која секојдневно се пласира од системите за водоснабдување ја наметна потребата од се почесто контролирање на составот на водата и итно опремување на една ваква современа лабораторија во која секојдневно ќе бидат анализирани мостри на вода од сите населени места.

Приоритет во работењето на Општина Илинден и во работењето на претрпијатието, е населението да има доволни расположиви количини на вода која е здравствено исправна и безбедна за пиење. Со набавката на опремата и опремување на лабораторијата се достигнува ново ниво во работењето на Општина Илинден и ЈКП Водовод Илинден.

Прикажи повеќе...

Скопје

Асфалтирање краци на улицата 1 во Ново Село – Ѓорче Петров

Објавено пред

По неколку децении се решава еден од најгорливите проблеми за жителите во Ново Село, односно асфалтирање на краците на улица 1. Се работи на четири краци на улицата со вкупна должина од 200 метри и вкупна површина од 600 м². На три краци се поставени бекатон плочки, а на еден крак е поставен асфалт.

dobivaj vesti na viber

-Со ова се решава децениски проблем на жителите од Ново Село и се овозможува достоинствени услови за пристап до нивните домови – рече градоначалникот Александар Стојкоски кој беше на увид во работата.

Продолжуваме со реализација, додаде тој, и ќе ги асфалтираме сите улици во нашата општина.

-Ѓорче Петров без кал ќе биде реалност со која сите ќе се гордеат – подвлече Стојкоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија60 минути

Маж се удави во Дојранското Езеро, од чамец скокнал во водата, пливал кратко и исчезнал

Претпладнево, во 10.10 часот, во СВР Струмица било пријавено дека во Дојранското Езеро се удавил маж. Лицето скокнало во водата...

Македонија2 часа

Претседателката кај пожарите на Серта: Кога ќе престанат огновите, веднаш да го препрочитаме Законот за управување со кризите

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова бара веднаш да се препрочита Законот за управување со кризите и целосно преиспитување на организацијата внатре, со...

Македонија3 часа

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полицијата место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет-шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на времето...

Топ3 часа

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија6 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија8 часа

ЦУК: Oд рани зори се гаснат пожари од земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура8 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет8 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа8 часа

(Фото) Сателитите открија системи „Панцир“ и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион9 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет10 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија20 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија24 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија1 ден

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија1 ден

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија1 ден

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...