Контакт

Скопје

Сашо Кукески од ВМРО-ДПМНЕ е нов претседател на Советот на Општина Гази Баба

Објавено пред

На денешната редовна седница Советот на општина Гази Баба го избра советникот Сашо Кукески од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“.

dobivaj vesti na viber

Советникот Кукески е жител на населбата Хиподром, истиот е магистер по економски науки, оженет и е татко на две деца.

По завршување на седницата на Советот, градоначалникот Бобан Стефковски ја одржа првата средба со новиот претседател на Советот Сашо Кукески.

Новиот претседател Сашо Кукески е избран откако на претходната претседателка на Советот Дијана Илиевска и престана мандатот Советник во Советот на општина Гази Баба, бидејќи истата беше избрана за пратеник во Собранието на Република Македонија по изборот на новата Влада.

Скопје

Значајни инвестиции за подобрување на условите во Основното училиште „Лазо Ангеловски“ и спортскиот центар „Марко Божиновски“

Објавено пред

Повеќе градежни активности се спроведуваат во текот на летниот период во ООУ „Лазо Ангеловски“ во Ново Лисиче, како и во спортскиот центар „Марко Божиновски“ што се наоѓа во рамките на ова училиште.

dobivaj vesti na viber

Заменик-градоначалникот на Општина Аеродром, Дејан Митески, денеска ги посети локациите каде што активно се работи на подобрување на инфраструктурата на овие објекти пред почетокот на новата учебна година, известуваат од општина Аеродром.

Големиот број ученици и аеродромци што секојдневно спортуваат во центарот „Марко Божиновски“ наскоро ќе добијат современо опремен фитнес-центар, а ќе се инвестира и во спортски билјард-центар, каде што ќе има бесплатни часови со лиценцирани тренери за учениците од Општина Аеродром.

Исто така, со помош на општествено одговорна компанија спортскиот центар ќе добие фотоволтаици коишто ќе овозможат заштеда на електричната енергија.

Паралелно со зафатите што се одвиваат во спортскиот центар, се врши и реновирање на четири санитарни јазли во училиштето „Лазо Ангеловски“, како дел од проектот за унапредување на основното образование во рамките на МОН, а е финансиран од Светска банка. Претходно, училиштето, во рамките на истиот проект, беше опремено со ИТ и со друга мрежна инфраструктура.

Младите остануваат наш главен приоритет, а со голема посветеност и натаму ќе продолжиме да ги подобруваме условите во кои тие престојуваат и го стекнуваат своето образование, соопштуваат од општина Аеродром.

Прикажи повеќе...

Скопје

Апел за рационално користење на водата

Објавено пред

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со екстремно високи температури. Особено да се избегнува непотребно трошење на водата за полевање бавчи и ниви, што предизвикува нестабилност во водоснабдувањето во високите зони на градот.

dobivaj vesti na viber

„Врз основа на податоците на Управата за хидрометеоролошки работи, од каде што се најавуваат високи температури, кои деновиве ќе достигнат и над 40 °C, како и податоците на ЈП ‘Водовод и канализација’ – Скопје за зголемена потрошувачка на водата, чие дневно производство достигнува и над 340.000 кубни метри вода, што е 30 % зголемување во однос на зимскиот период, апелираме до граѓаните на градот Скопје рационално да ја користат и употребуваат водата за пиење, односно да се избегнува полевање поголеми површини, разладување дворни површини, улици и непотребно трошење на водата за време на топлите денови“, соопшти ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје.

Прикажи повеќе...

Скопје

Градоначалникот Ѓорѓиевски го отвори новиот спортски комплекс „Бецко“ во местото Дупки во Драчево

Објавено пред

Синоќа градоначалникот Орце Ѓорѓиевски го отвори новиот спортски комплекс „Бецко“ во местото викано Дупки во Драчево. На местото од некогашната депонија, непосредно до, лани отворениот рекреативен центар Феникс, сега на површина од 5000 квадратни метри има терени за фудбал, кошарка, одбојка и мал фудбал.

dobivaj vesti na viber

За прв пат во Скопје, овде има и мотокрос патека која веќе предизвика огромен интерес меѓу младите и љубителите на спортот. Во есен, ќе се изврши и пошумување на просторот, најави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, кој истакна дека овој нов спортски комплекс е именуван “Бецко”, по живата легенда од Драчево со која растеле многу генерации.

„Со огромно задоволство денес го отвораме новиот спортски комплекс во местото викано Дупки. Спортскиот комплекс ќе го носи името “Бецко”, по истоимената и жива легенда од Драчево со која јас и сите генерации растевме заедно. Ни беше како втор татко. Бецко, благодарам за сѐ!

На ова место, постоеше огромна дива депонија од која сите бегаа и го вртеа погледот, а сега блеска со нова енергија и живот. Пред една и пол година го отворивме забавно-рекреативниот центар „Феникс“, кој беше првиот чекор кон трансформацијата на оваа локација.

Денес, со голема чест го отвораме новиот, модерен спортски комплекс кој зафаќа 5000 квадратни метри. Овој комплекс содржи терени за фудбал, кошарка, одбојка и мал фудбал“, рече градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

„За прв пат во Скопје, овде има и мотокрос патека која веќе предизвика огромен интерес меѓу младите и љубителите на спортот.

default

Просторот е хортикултурно уреден, oграден, осветлен, со уредени пешачки патеки и урбана опрема, клупи и канти за отпадоци, со што нашите очекувања се дека ова ќе биде често посакувана локација за спортски активности, за дружење, и рекреација, место каде нашите деца ќе можат да растат здраво и среќно.

Воедно, тој претставува еколошки пример за тоа како од дива депонија може да се создаде зелена и уредена оаза.

default

Сакам да потенцирам дека јас и мојот тим сме посветени на заживување на сите места во нашата општина кои во себе носат потенцијал, а стратегијата за постигнување на рамномерен развој се огледува во обновувањето и градењето на спортската инфраструктура во сите населби и населени места.

Илустративно, во мојот тригодишен мандат, инвестирано е во 20-тина вакви спортски центри, кои сведочат за нашата визија и решеност да создадеме подобра иднина за сите нас.

Овие проекти се доказ за нашата посветеност и стремеж кон подобра иднина за сите наши граѓани. Нашата работа не завршува тука. Продолжуваме со истата динамика и посветеност за да обезбедиме уште повеќе можности“, изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет2 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија4 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија5 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија11 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет12 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет19 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет19 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија24 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ1 ден

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија1 ден

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура1 ден

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија1 ден

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија1 ден

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...