Контакт

Забава

Четири хороскопски знаци кои важат за најголеми озборувачи

Објавено пред

Некои хороскопски знаци се познати како поголеми озборувачи за разлика од други.

dobivaj vesti na viber

Водолија

Како знак што сака друштво, Водолијата сака да споделува информации од својот живот со своите пријатели. Со задоволство ќе коментира за сите теми, без исклучок, а нејзината отвореност ѝ овозможува слободно да зборува за приватни работи.

Колку и да сака да биде добро упатена во сè, во суштина Водолијата најмногу сака интелектуални теми. Политичката сцена, најновите технолошки достигнувања, географијата, светот, сè она што ѝ ја буди страста.

Близнаци

Близнаците се како шпиони меѓу хороскопските знаци. Тие се мајстори за муабети и озборувања, а истовремено се недофатливи како двојни агенти. Тие секогаш се во тек со сите новости и немаат проблем да ги споделат со светот. Ако сакате да ги дознаете најновите озборувања, само свртете се кон Близнаците, но бидете внимателни – следниот момент веќе можете да бидете вклучени во нова приказна.

Стрелец

Припадниците на овој знак се многу комуникативни, имаат многу пријатели со кои поминуваат време и со кои сакаат да разговараат на одредени теми. Додека љубовта ги придвижува, Стрелците отворено ќе зборуваат за сите свои љубовни и сексуални искуства, за личноста што им се допаѓа.

На тапет ќе има и поранешни партнери, љубовници, ривали…

Овен

Овните сакаат да озборуваат за сите работи и тоа не им е непознато. Тие едноставно може да направат магаре од комарец.

Тие многу се трудат да ја скријат таа страна од себе, па при вашите први средби со овој знак никогаш нема да го видите како се занимава со озборувања. Дури кога ќе биде ослободен, почнуваат актуелните приказни и сочните детали. Во исто време Овенот ќе заземе став во сето ова.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Темната страна на хороскопските знаци, која ја кријат како змија нозете

Објавено пред

Ве интересира темната страна на хороскопските знаци? Астролозите откриваат што е тоа што секој знак внимателно го крие од другите.

dobivaj vesti na viber

Претставниците на секој хороскопски знак обично имаат заеднички карактеристики. Раковите, на пример, се обожаваат поради нивната способност да слушаат, а Стрелците поради нивната спонтаност и авантуристички дух. Но, добрите особини во никој случај не се единственото нешто што некои знаци ги прави слични: покрај бројните предности во нивното однесување, има и недостатоци, поточно гревови и пороци кои ги прават слични. Во астрологијата, темните страни обично се поврзуваат со негативни карактерни црти на одреден знак. Ајде да разговараме за нив подетално.

Овен
За еден Овен нема ништо друго освен сопствено мислење. Понекогаш дури се преправаат дека се согласуваат со некој друг, но сепак остануваат свои. Не секој претставник на знакот може вешто да манипулира, па во 90% од случаите конфликтот со Овенот води до вистинска експлозија. Зголемен тон, фрлање работи и агресија, тоа е типично за Овенот. Лутината, нетрпеливоста и презирниот поглед насочен кон другите се главните темни страни на овој огнен знак.

Бик
Биковите се незаменливи пријатели и практични луѓе, па затоа другите ги сакаат толку многу. Но, само блиските луѓе знаат колку можат да бидат тврдоглави и непопустливи дури и во најнеопасните ситуации. „Не, не си во право“, е типичен одговор на Бикот на позиција која се разликува од неговата. И да не ја заборавиме неговата скржавост… Со еден збор тежок лик.

Близнаци
Самите Близнаци знаат колку им е тешко. Но, тие нема да направат ништо за тоа – тие се задоволни со оваа позиција. Тие се опкружуваат само со оние кои се подготвени да толерираат промени во расположението и целосно дволичниот однос кон сите: колеги, роднини и добри пријатели. Тоа е нивната темна страна што ја кријат.

Рак
Многу луѓе забележуваат склоност кон очајување кај Раковите, но речиси никој не разбира која е причината за оваа состојба. Всушност, коренот на проблемот лежи во постојаната завист на другите – и познатите личности и блиските луѓе. Таквите завидливи луѓе, како по правило, доживуваат депресија и се занимаваат со самоповредување. И кога оваа фаза ќе помине, Раковите се обидуваат да понижат, дискредитираат и клеветат потенцијален ривал.

Лав
Не е тајна дека Лавовите сакаат да бидат во центарот на вниманието – за нив тоа е неопходно како кислород. Само таква силна егоцентричност ги одбива луѓето. Тоа е затоа што Лавовите не поднесуваат критики, често покажуваат агресивно однесување и не го почитуваат мислењето на другите, поради што постојано влегуваат во конфликтни ситуации.

Девица
Девицата е вечниот глас на разумот и моралот, кој веднаш го регистрира секој погрешен чекор. И покрај фактот дека претставниците на знакот се борат против овој стереотип, нивниот перфекционизам и прекумерна критика често го надминуваат гласот на разумот. Несакани совети, забелешки и остри коментари – ова е „крстот“ стоички го носат сите блиски до овој хороскопски знак.

Вага
Вагите се многу мудри и сочувствителни. Сепак, тие можат да дадат добар совет на сите освен на самите себе. Ова го попречува патот до успехот и понекогаш води до очај, агресија и навредливи зборови. Покрај тоа, Вагите се прилично чувствителни на она што другите го кажуваат за нив – со други зборови, тие не реагираат добро на шегите за себе. Наместо да одржуваат забавен и релаксиран разговор, тие почнуваат да ја прифаќаат шегата со непријателство и потоа даваат се од себе да го понижат насилникот во првата погодна прилика. Ова е нивната темна страна за која воопшто не се свесни.

Шкорпија
Ако го преминете патот на Шкорпијата, очекувајте проблеми – претставниците на овој знак не знаат милост. Ќе направи се за да го понижи противникот и да го удри посилно. Истото важи и за нивните најблиски: дури и ако личноста е важна, Шкорпијата прво ќе ги допре сите болни точки, а потоа едноставно ќе се извини, без да размислува за последиците од кажаното. Овој знак секогаш се залага за она што му припаѓа, вклучувајќи луѓе и нешто материјално. Понекогаш тоа се претвора во прекумерна заштита и целосна контрола, што често ги иритира другите луѓе.

Стрелец
Стрелците се опуштени и многу добродушни, но токму поради овие карактерни црти не се подготвени за врски и сериозни разговори. Многу е тешко да ги натерате да зборуваат за своите чувства, а често се нервираат кога луѓето се обидуваат да им „влезат“ во душата. Ова води до длабока осаменост – и покрај фактот што имаат милион познаници, претставниците на овој хороскопски знак можат да потонат во депресија.

Јарец
Не постои средина за расположенијата на Јарецот – тие се или ладни и далечни или премногу импулсивни. Сепак, иако бараат апсолутно разбирање и лојалност, никогаш нема да го покажат истото внимание кон другите. И тие немаат никаков проблем со тоа. Тоа е нивната главна темна страна.

Водолија
Многу Водолии имаат претерано чувство за самопочит. Овој знак има тенденција да се смета себеси за единствен член на општеството. Поради ова, тие ретко развиваат односи со луѓето, бидејќи претставниците на знакот едноставно гледаат во другите во отсуство. Ова ги прави речиси неподносливи, поради што општествениот круг на Водолијата е често многу, многу мал.

Риби
Рибите, најсонливиот хороскопски знак од сите, понекогаш навистина можат да се изгубат во своите соништа. И кога овие соништа почнуваат да им се мешаат во животот, тие се вознемируваат и почнуваат да ги обвинуваат сите околу нив, но не и самите себе. Лутината кон другите ги спречува да размислуваат трезвено: во напад на гнев можат да им кажат многу непријатни работи на саканите, поради што на крајот се одвраќаат од нив. Рибите се обидуваат да ја сокријат својата завист зад маската на наивност, прашувајќи го својот конкурент за неговиот пат до успехот. Овие манипулации се многу тешки за филтрирање, што секако им дава огромна предност на Рибите пред другите.

Прикажи повеќе...

Забава

10 килограми за 30 дена, со диетата на Наташа Беквалац и тоа е можно

Објавено пред

​Наташа Беквалац никогаш не била поубава, коментираат сите што неодамна ја виделе пејачката.

dobivaj vesti na viber

Покрај редовните тренинзи, за ова е заслужна и исхраната на Наташа Беквалац, односно диетата на која новосадската барбика ѝ е верна со години.

Добро обликуваните и затегнати мускули, како и младешкиот изглед, се резултат на долгогодишно тренирање, како и адаптиран начин на исхрана.

„Веќе нема прашање дека можам да јадам што сакам и кога сакам или да не вежбам ништо. Пред 15 години можев да кажам дека тоа е само мојата генетика, но сега работите се сменија. Секој ден имам точен план – знам каква храна да јадам, колку вода да пијам и колку да мрдам. Морам да бидам во топ-форма во секое време. Ако пропуштам 10 дена вежбање, тоа многу го забележувам“, изјави пејачката за српските медиуми.

Таа отстранила одредени продукти од менито и успеала да изгуби дури 10 килограми за еден месец.

„Ги исфрлив печивата, компирите, сојата, гравот, боранијата, тестенините, грашокот, оризот, грицките, слатките и соковите, само во недела јадев овошје. Така успеав да ги изгубам вишокот килограми за кратко време“, изјави Наташа.

Од менито не го исклучува ниту месото.

„Ми беше дозволено да јадам секакво месо, но не смеев да јадам премногу маснотии, јадев дури и јајца на секакви начини, млечни производи, но не претерував со сирење и фета.

Користев неограничени количини свеж зеленчук. Најмногу јадев зелка, зелена салата, краставица, карфиол, брокула, кромид и домати, како и јаткасти плодови. Пиев по два и пол литри вода дневно.

Наташа истакна дека најважен е редоследот на внесување храна.

„Првите шест дена од неделата јадев сѐ – од салата до месо, а седмиот ден за појадок и ручек храна од „забранетата листа“, како тестенини, компири и ориз.

Слатки – никако. А ако сакам десерт, би зела една лажица мед или интегрален бисквит. По седмиот ден, се почнува од почеток и така до посакуваните резултати“, објасни таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Авиокомпанија најави специјален лет до мистериозна дестинација, се пријавија повеќе од 1.000 луѓе

Објавено пред

Дали некогаш сте размислувале само да ги спакувате куферите и да се качите во авион без да ја знаете вашата дестинација?

dobivaj vesti na viber

„Скандинавијан ерлајнс“, шведска авиокомпанија, им нуди на членовите на нивната програма за лојалност можност да одат на непозната дестинација.

Во соопштението за печатот авиокомпанијата вели дека во рок од неколку минути од објавувањето на 12 февруари над 1.000 члена се пријавиле да летаат без да знаат каде. Регистрацијата завршила 24 часа подоцна, а избраните да патуваат имале дополнителни 24 часа да го потврдат своето место во авионот.

Авиокомпанијата повеќе не прифаќа резервации, пренесува Си-ен-би-си.

Наместо пари, патниците за седиштето морале да дадат 30.000 километри собрани во програмата за лојалност. Ако некој бил избран и немал доволно километри или поени, можел да купи. Патувањето тргнува од Копенхаген, Данска, на 5 април, и се враќа во истиот град на 8 април. Според „Стрит“, има листа на чекање за секој што се пријавил, но не добил место. Тие ќе имаат шанса да се движат нагоре на листата и можеби дури и да бидат контактирани ако некој се откаже.

Единствената трага што патниците ќе ја добијат пред да полетаат е дека летот ќе трае неколку часа. Дестинацијата ќе биде објавена во одреден момент во текот на летот. Како што се приближува датумот на мистериозниот лет, оние со потврдено седиште ќе добијат насоки од „Скандинавијан ерлајнс“ за тоа што да спакуваат.

„Изгледите за тргнување на авантуристичко и мистериозно патување со колегите ентузијасти, стекнување нови контакти и пријателства на патот, е навистина возбудливо“, рече Пол Верхаген, EVP и главен комерцијален директор на „Скандинавијан ерлајнс“, во соопштението за печатот.

„Ова не се само патувања, тоа се извонредни патувања што ќе траат цел живот“, додаде тој.

„Скандинавијан ерлајнс“ не е првата авиокомпанија што спроведува мистериозни дестинации. „Луфтханза“ моментно им нуди на патниците програма наречена „Изненадување на Луфтханза“, каде што можете да го изберете вашиот аеродром и типот на одмор што го барате.

По резервацијата на вашиот билет, авиокомпанијата ја открива дестинацијата и не може да се смени или откаже.

Минатата година „Визер“ спроведе мистериозен лет од Венеција, со кој патниците ги однесе во Саудиска Арабија на неколку дена.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија2 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет3 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа4 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет4 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион4 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа14 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија15 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија16 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ18 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија20 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија20 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија21 час

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија23 часа

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија24 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...