Контакт

Спорт

Вардар ја брани СЕХА-титулата

Од петок до недела, во СЦ „Јане Сандански“ ќе се одигра завршниот турнир во ракометната СЕХА лига. Домаќинот на турнирот, актуелниот европски првак Вардар, ја брани титулата, која ќе се обидат да ја освојат Брест Мешков, ППД Загреб и Целје.
Завршниот т…

Објавено пред

Од петок до недела во СЦ „Јане Сандански“ ќе се одигра завршниот турнир во ракометната СЕХА-лига. Домаќинот на турнирот, актуелниот европски првак Вардар, ја брани титулата, која ќе се обидат да ја освојат Брест Мешков, ППД Загреб и Целје.

Завршниот турнир ќе го има своето седмо издание, а Скопје по 2013 година повторно ќe биде домаќин.

Домаќинот Вардар и хрватскиот шампион ППД Загреб се единствените две екипи што учествувале на сите досегашни завршни турнири, белоруски Мешков Брест не беше учесник на првиот турнир во 2012 година, додека Целје е дебитант.

Вардар е најтрофеен во историјата на СЕХА со три титули, две има Веспрем, а една има Загреб.

Полуфиналната програма в петок ќе ја отворат Вардар и Мешков Брест од 17:45 часот, а ППД Загрееб и Целје својот меч ќе го одиграат од 20:15 часот.

Во истите термини в недела ќе се одиграат натпреварот за третото место и финалето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барикело: Шумахер никогаш не ми помогна, требаше да освојам барем една титула

Објавено пред

Рубенс Барикело честопати беше споменуван како „најдобриот“ тимски колега на Михаел Шумахер, но Бразилецот признава дека не добил ниту еднаш помош од Германецот додека беа колеги во Ферари од 2000 до 2005.

Тоа беше периодот во кој Шумахер беше доминантниот возач во Формула 1, но на сите им беше јасно дека ситуацијата беше „подредена“ само за Германецот, што најдобро се дозна на Австриското ГП во 2002 година, кога Барикело мораше да му ја предаде победата во солзи на подиумот.

„Секогаш сум бил добар пријател и сум имал одлични односи со сите колеги, а тоа го вклучува и Михаел. Меѓутоа, тој никогаш не ме поддржа мене. Никогаш не беше тука кога мене ми требаше помош“, изјави 47-годишниот Барикело.

Тој додава дека во ниту еден момент не се сомневал во квалитетите на Шумахер, но верува дека со еднаква стратегија ќе освоел барем еден трофеј.

„Тој беше многу добар, посебно на брзите кривини, на кои беше најбрз и многу храбар. Двајцата се туркавме на ново ниво и не беше лесно Михаел да дојде до него. Ако се споредувам реално со него би кажал дека односот е 70:30. Тој беше подобар од мене, покомплетен возач, никогаш немаше лош ден и никогаш не беше ранлив. Но, со еднаква стратегија за двајцата, ќе освоев барем една шампионска титула. Вака беше невозможно“, вели Барикело.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Ливерпул за 100 секунди го реши Салцбург, Милик „збудале“ за Наполи (видео)

Објавено пред

Неизвесноста дали европскиот шампион Ливерпул ќе успее да избори пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите траеше неполн час на „Ред бул арената“ во Салцбург, пред „црвените“ да стигнат до рутинска 2:0 победа за обезбедување на првото место во групата Е. Наполи им се приклучува на Ливерпул во осминафиналето по убедливата 4:0 победа над Генк во меч во кој блесна Аркадијуш Милик.

Тимот на Јирген Клоп патуваше во Австрија знаејќи дека со пораз ќе бидат елиминирани од натпреварувањето, и откако Мохамед Салах се изнапромаши во првото полувреме, многумина почнаа да се сомневаат.

Но, во 57. минута, во акција на двајца поранешни фудбалери на Салцбург, Наби Кеита го постигна првиот гол по одличната асистенција на Садио Мане, за само 100 секунди подоцна, Салах да надополни за промашувањата од првото полувреме и да зголеми на 2:0.

На „Сао Паоло“ во Неапол пак, каде што многумина сметаат дека го видовме последниот меч со Карло Анчелоти на клупата на Наполи, домашниот тим имаше одлично прво полувреме во кое Аркадијуш Милик постигна хет-трик, за обезбедување на пласман во осминафиналето. Дрис Мертенс во 74. минута од мечот од пенал зголеми на 4:0.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА Е

Наполи – Генк 4:0

Салцбург – Ливерпул 0:2

Табела: 1.Ливерпул 13, 2.Наполи 12, 3.Салцбург 7, 4.Генк 1

Прикажи повеќе...

Спорт

Нови закани за „Ел класико“, каталонските националисти подготвуваат блокади

Објавено пред

Иако „Ел класико“, славниот дуел на Барселона и Реал Мадрид веќе еднаш беше откажан и презакажан за 18 декември, сега од Каталонија доаѓаат нови вести за закани по безбедноста, поради кои мечот повторно може да биде одложен.

„Цунами демократик“, една од групациите кои бараат каталонска независност, најавија дека ќе ги блокираат улиците околу „Ноу Камп“, со над 18.000 потпишани во иницијативата. Ова значи дека никој не може да ја гарантира безбедноста на навивачите и на фудбалерите на само осум дена пред дербито.

Организацијата ги повика своите поддржувачи да се појават на улиците во 16 часот, четири часа пред стартот на мечот. Од Реал Мадрид засега има реакција дека само ако се гарантира безбедно пристигнување на стадионот од хотелот „Принцеза Софија“ на само 600 метри од стадионот, нема потреба за одложување.

Првично мечот беше одложен бидејќи дојде по затворските казни кои ги добија организаторите на каталонскиот референдум за независност пред две години.

Покрај ова, „Марка“ јавува дека на саботниот меч на Барселона со Мајорка имало уште еден проблем со безбедноста – во текот на мечот на стадионот се појавил дрон, кој потоа бил соборен од обезбедувањето на стадионот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија4 часа

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет5 часа

Писателот Хандке ја прими Нобеловата награда, додека пред зградата во Стокхолм се одржуваа протести

Австрискиот писател Питер Хандке вечерва ја доби Нобеловата награда за литература во Стокхолм, додека пред зградата се одржува протест. Овогодишниот...

Свет5 часа

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион6 часа

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија9 часа

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија10 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија12 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија12 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија12 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија12 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија12 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет13 часа

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет14 часа

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет14 часа

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет15 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија1 ден

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион1 ден

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ1 ден

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија1 ден

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Досие