Контакт

Соопштенија

Бачев на средби со граѓаните: На 30 септември со бојкот да ја спречиме марионетската власт да избрише сѐ што е македонско

Објавено пред

Карванот на Кризниот штаб против референдумот вчера имаше средби со граѓаните во општините Валандово, Дојран, Богданци и Гевгелија.

Притоа претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, кој е дел од Кризниот штаб против референдумот, составен од повеќе од 70 организации, ги повика граѓаните на бојкот и да не се плашат од притисоците и заканите што секојдневно на терен ги добиваат од власта оти, како што рече, по 30 септември, марионетската власт ќе падне и ќе нема време да ги оствари заканите.

Како што се наведува во соопштението на Кризниот штаб, општ впечаток од средбите бил дека Македонија мора да се одбрани од пучистичката власт купена и контролирана од странски центар и дека граѓаните масовно ќе бојкотираат и нема да излезат на референдумот.

„Власта го губи компасот и веќе почна дури и со ноторни лаги, кои ја навредуваат интелегенцијата на народот, дека Македонците ќе имале бесплатно здравство и образование во сите земји членки на ЕУ, иако на секој му е јасна оваа безобразна лага. Сите заедно, старо и младо, машко и женско, да не излегуваме на гласање на 30 септември и да ја спречиме марионетската власт да избрише сè што е македонско“, рече Бачев на средбите со граѓаните и додаде дека карванот на Кризниот штаб се бори за опстанок на цел еден народ.

Соопштенија

(Видео) Локвенец: Со измените на Законот за служба во Армијата обезбедуваме подобри услови за работа во Армијата

Објавено пред

Собранието ги усвои измените на Законот за служба во Армијата, предложени од Владата предводена од СДСМ, кои овозможуваат Армијата да биде наша гордост, ценета, почитувана и рамноправна како армија на 30-та земја членка на НАТО, изјави пратеникот Хари Локвенец.

Според него, измените обезбедуваат подобра амрија, подобри услови за работа во армијата и градење кадри по стандардите на НАТО.

„Со законските измени вработените во армијата ќе добиваат месечен додаток вo висина од 7.000 денари за решавање на станбеното прашање, стипендирање на дефицитарни кадри, можност за воено-медицинскиот персонал да работи во државното цивилно здравство, повисоки плати за сите цивилни лица во Армијата. Измените даваат можност за порано заминување во пензија со износ од 80% од десетте најдобри години, како и повисоки отпремнини при пензионирање. Овој закон го регулира и прашањето на војниците кои полнат 45 години, на кои им се дава дополнителна сигурност дека нема да останат на улица, ниту дека ќе бидат префрлени во некоја институција без прашање“, рече Локвенец.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Демократскиот сојуз бара темелна истрага за увозот на отпад во Македонија

Објавено пред

Демократскиот сојуз (ДС) бара темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Целта на истрагата, велат од партијата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина, е да се расчисти дали во Македонија се увезува отпад за складирање или за горење.

„Потоа, да се испита како и на кој начин се контролира увозот на отпад, дали на депониите во Македонија се складира отпад од увоз и кој врши анализа на отпадот, кон фирми користат гориво од отпад, дали има увоз на отпад под друга декларација, како и други битни елементи. Аферата во Бугарија за сомнителниот отпад од Италија ја наметнува потребата од непосредна соработка со бугарските власти, меѓу другото, бидејќи како увозник се јавува фирма каде што сопственички удел има и директорот на ЈП ‘Дрисла’, каде што се складира отпад. Важно е да се провери и тоа дали директорот на ‘Дрисла’, претпријатие што извршува функција за граѓаните од исклучителен јавен интерес, може да има фирма за трговија со отпад дома или во странство. Натаму, инспекторите за животна средина треба да направат вонредна контрола и проверка на сето она што се складира и гори во депонијата ‘Дрисла’, но и во други фирми што користат отпад во процесот на производство“, велат од ДС.

Од таму истакнуваат дека обврска е на државните институции да ги штитат граѓаните од увоз, складирање и користење штетен отпад, а не, како што велат од ДС, со изјави во јавноста да замајуваат дека увозот на отпад е од кредибилни компании и слични флоскули, а зад сето тоа да се крие криминал со огромни суми.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Ѓорчев: Заевизмот ја направи Македонија празна и пуста земја

Објавено пред

Според сите бројки и сите статистики Македонија се соочува со невидена досега демографска катастрофа, рече на прес-конференција Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.

Како што кажа тој, пробиени се сите негативни рекорди.

„Во Македонија никогаш до сега не се раѓале помалку деца, од Македонија никогаш повеќе не се иселувале луѓе. Македонија за жал со овој заевизам и со оваа влада на Заев станува празна земја и пуста земја. Тоа е жално и тажно“.

Во продолжение, претставникот на ВМРО-ДПМНЕ презентираше неколку статистички податоци.

„Заводот за статистика излезе со податоци за третиот квартал на 2019 година, падот на новородени деца споредено со истиот период 2018 година е 7,4 проценти. Демографската рецесија само во третиот квартал е – 7,4 проценти. Во истиот период во 2018 година во Македонија биле родени 5.804 деца, во 2019 година во истиот период во третиот квартал родени се 5.374 деца. Тоа не е мало намалување. Големо намалување од 430 помалку родени бебиња само во третиот квартал“, кажа Ѓорчев и додаде дека во 2016 година во време на владата на ВМРО ДПМНЕ во првите три квартали од јануари до септември во Македонија биле родени 17.400 бебиња.

Како што рече тој, од бројките може да се заклучи дека, за жал, во 2019 година прв пат откако има статистика во Македонија, бројот на умрени е поголем од бројот на родени.

„Ова е буквално национална катастрофа, катастрофа за државата, катастрофа за образовниот систем, за економијата, за општините. Се затвораат училишта, помалку паралелки, стануваме за жал општество на старци“, посочи претеникот на ВМРО-ДПМНЕ и порача дека сите надлежни треба сериозно да ја земат предвид оваа проблематика.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија35 минути

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет2 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија4 часа

Докторката на Тони Трајковски сведочи зад затворени врати

Обвинетиот Тони Трајковски не дојде на денешното судење за ТНТ по што судот ја одложи расправата за уривањето на објектот...

Македонија4 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија5 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ5 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет5 часа

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет6 часа

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија6 часа

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет7 часа

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет17 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет18 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава19 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион22 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет22 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија1 ден

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа1 ден

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија1 ден

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Досие