Контакт

Соопштенија

(Видео) Арсовски: Според признанијата на Русковска, Јанева досега требаше да биде сослушана и во притвор

Објавено пред

Денеска е 7 ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со првоосомничениот и второосомничениот, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Имаме директни јавни признанија од обвинителката Вилма Русковска дека Катица Јанева контактирала со првоосомничениот Боки 13 за конкретниот рекет и сè уште никој не знае каде е Катица Јанева, а не, пак, да биде приведена и сослушана.

Според признанијата на обвинителката Русковска, Катица Јанева до сега требаше да биде сослушана и да биде заедно со нејзиниот син во притвор. Дали Зоран Заев, Оливер Спасовски и Вилма Русковска ја штитат и ја кријат Катица Јанева од органите на прогонот?

Има неколку нелогичности во целиот случај и постапка. Русковска јавно призна дека знаела цели два месеца за разговорот помеѓу Катица Јанева и Боки 13 и што сè се разговарало во него, но не преземала ништо по тоа прашање два месеца и еве не презема сè уште.

Да потенцираме дека во моментов додека Катица Јанева се крие заедно со еден од нејзините телефони кој никој не знае каде е, може да влијае на сведоци, може да избега, може да уценува, да рекетира и друго.

Заев, Русковска и Спасовски свесно ѝ даваат простор и време на Катица Јанева, но и на нивните блиски Кики и Фрики, да се исперат од целиот случај. Јавноста заслужува одговори. Зоран Заев треба да си даде оставка веднаш бидејќи Зоран Заев го понижи народот и ја уништи Република Македонија.

Зоран Заев е главата на овој криминално-политички октопод, кој рекетирал сè живо и диво изминативе години под превезот на СЈО. Затоа, оставка на Зоран Заев и предвремени парламентарни избори се решението на сите проблеми и кризи кои ги направи оваа неспособна криминална Влада на СДСМ и Зоран Заев.

Единствениот кој краде во моментот е Зоран Заев. И човекот краде на ангро и тоа се гледа во целата јавност. Украдени се милиони за овие две-три години, но потрагично е што човекот им ги украде достоинството, честа и иднината на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува изјавите на Заев дадени за грчките медиуми дека македонскиот народ крадел и присвојувал туѓа историја. Заев е штетник кој не го сака и не ги почитува сопствениот народ и држава. Секогаш кога мислиме дека го допрел дното срамејќи ја сопствената држава, тој нè демантира и тој покажува дека може да оди и подолу. Време е Заев да си замине и да се стави крај на оваа тригодишна агонија“, порача Арсовски.

Соопштенија

(Видео) Калеска-Ванчева: ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството

Објавено пред

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите што ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите, обвини Снежана Калеска-Ванчева, пратеничка од СДСМ.

„Преку блокади на законски решенија, со поднесување стотици амандмани, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат да го спречат изгласувањето клучни закони за кои имаме поддршка и од Европската Унија. За предлог-законот за Академијата за судии и јавни обвинители, кој на денешната собраниска седница е во второ читање, ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 950 амандмани. Јасна е намерата на опозицијата да го блокира законот, кој треба да обезбеди создавање квалитетни судии и обвинители“, рече таа.

Калеска-Ванчева рече дека за овој предлог-закон владејачкото мнозинство на комисиката седница прифатила повеќе амандмани поднесени од опозицијата.

„Очигледно е дека ВМРО-ДПМНЕ не е заинтересирана за квалитетни законски решенија, не е заинтересирана за реформи во судството. Единствено за што ВМРО-ДПМНЕ е заинтерсирана е да го штити судството, кое дели селективна правда и кое ги штити нивните партиски функционери. Ние како одговорно владејачко мнозинство тоа нема да го дозволиме. Одговорност за секој сторен криминал и за секоја злоупотреба на парите на граѓаните мора да има и ќе има. И покрај сите блокади, реформите во судството ќе се спроведат и Република Северна Македонија ќе добие правосуден систем кој ќе биде гарант за правна и еднаква држава“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Костадинов: Пратениците да го поддржат законот за одбрана, кој е важен за усогласување со НАТО-стандардите

Објавено пред

Денеска, во Собранието пред пратениците е законот за одбрана. Важен системски закон, со кој се обезбедува приспособување на НАТО-стандардите. Законот за одбрана е последниот чекор во целосното приспособување на законодавството со НАТО-стандардите, изјави пратеникот од СДСМ, Костадин Костадинов.

„Оттука, ги повикуваме сите пратеници, од сите политички партии, особено оние од ВМРО-ДПМНЕ, да го поддржат овој закон. Еве шанса ВМРО-ДПМНЕ на дело да покаже дека навистина е за членство во НАТО. Пред граѓаните презедовме обврска да ја обезбедиме иднината преку членство во НАТО. Ова е значаен чекор кон таа цел и затоа неодговорно е сега некој да тера дневна партиска политика“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев за еден ден ја задолжи Македонија со 300 милиони евра

Објавено пред

Зоран Заев губи контакт со реалноста. Наместо најавените 216 милиони, како што беше најавено, се задолжи со плус 80 милиони и со тоа за еден ден го зголеми долгот на државата за речиси 300 милиони евра, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека откако Заев е на власт, јавниот долг на државата се зголемил вкупно 914 милиони евра.

„Од денес јавниот долг е фрапантни 5 милијарди и 700 милиони евра. Загрижувачки и недозволиво е јавниот долг за 31 месец да порасне за нови 914 милиони евра, а притоа нивото на капитални инвестиции да е најниско во историјата на државата со 40 отсто за цели 10 месеци од годинава или 36 отсто доколку не направеа ребаланс. Сите влади за 15 години од 2002 до 2017 година ја задолжиле државата со 3 милијарди евра, а Зоран Заев за три години 914 милиони, односно безмалку 1 милијарда“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија4 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ7 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија7 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија7 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија9 часа

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет9 часа

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија11 час

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија12 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет13 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија13 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет14 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет15 часа

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион15 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија1 ден

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 ден

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет1 ден

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион1 ден

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија1 ден

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија1 ден

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Досие