Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта краде струја за копање крипто валути

Објавено пред

Власта предводена од Зоран Заев не знае ништо освен да краде, или да се занимава со корупција и криминал, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Сега, додаваат од таму, власта краде струја за копање крипто валути.

„Или власта краде струја, прави милиони, а народот плаќа милиони за да има што да украде власта. Неколку пати купија скапа струја. Сега е склучен нов договор за набавка на струја за 10 дена во вредност од над 12 милиони евра. Претходно 11 милиони евра се потрошени за струја, и 15 милиони кои ги плативме кон европската енергетска мрежа. Оттука се доаѓа до сума од над 38 милиони евра. Пари кои државата ги потроши за купување на скапа струја, а зимата календарски не е ниту почната“, се нагласува во соопштението од оваа партија.

И сето ова, се додава во напишното е затоа што нема домашно производство на струја, а нема затоа што нема јаглен во РЕК, ниту вода во хидроакумулациите. Нема ниту способен менаџмент, велат од партијата на Мицкоски.

„Ама има способни за крадење, односно скапо платена струја некој од власта ја краде за копање на биткоини. Власта е насочена само кон кражба, а граѓаните едвај преживуваат. Излез од оваа ситуација се само предвремени парламентарни избори“, се потенцира во писмениот допис од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалниот картел на СДСМ и ДУИ не носат европска иднина, туку песимизам

Објавено пред

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, велат дека Заев, Груби, Османи и криминалниот картел на СДСМ и ДУИ не носат европска иднина во Македонија.

Според нив, криминалниот картел на власт, како што го нарекуваат е закана за европските вредности.

„Корупцијата и криминалот на власта се најголемата закана за европската иднина на Македонија. Тие веќе се прогласени за црна точка во Европа. Транспаренси ја рангира Македонија на рекордно најлошата 111. позиција по борбата против корупцијата. Македонија е најсиромашната и најнесреќна држава во Европа, а според Блумберг е една од 10-те посочени земји кои нетранспарентно ги трошеле парите од ММФ за справување со пандемијата. Корупцијата на власта е нотирана и во извештаите на ЕК и во извештаите на Стејт департментот. Власта на Заев е таа која дозволи 215 официјални македонски пасоши да се издадат на криминалци, наркобосови и терористи. Во време на власта на Заев дипломати се апсат по меѓународни потерници, во дипломатска пошта се шверца цигари, а во полициски возила се пронаоѓа дрога“, е посочено во соопштението од партијата на Мицкоски.

Од таму додаваат дека и Европа и граѓаните го гледаат криминалот на власта.

„Токму затоа, поради криминалното поведение на власта кое останува неказнето и бесперспективноста која тоа ја создава, граѓаните се песимисти и се намалува поддршката на народот за ЕУ“, се нагласува во писмениот допис.

Потенцираат дека кон Европа може да чекори само власт без Заев и без заевизмот кој тој, како што велат, го инсталирал овие години. Затоа истакнуваат дека се потребни итни предвремени парламентарни избори.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е докажан противник на евроинтеграциите

Објавено пред

Милошоски лобира против почеток на преговорите со ЕУ, а ВМРО-ДПМНЕ е докажан противник на евроинтеграциите, се вели во соопштението од СДСМ.

Како што наведуваат од партијата, десната рака на Христијан Мицкоски и докажан извор на лажни вести, Антонио Милошоски, отишол во Вашингтон да лобира Северна Македонија да не почне преговори за членство во ЕУ.

Во продолжение на соопштението се вели дека, наместо да бара ЕУ да донесе одлука што побргу нашата држава да почне процес за преговори со Унијата, кој е заслужен и за кој ги имаме исполнето сите услови, Милошоски го прави сосем спротивното, работи за блокада на евроинтеграциите.

ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Христијан Мицкоски, е докажан противник на евроинтеграциите, партија што сака државата да ја врати назад во изолација, раскарана со соседите и демократскиот свет, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски да му се извини на народот за трошење на нивните пари

Објавено пред

Пендаровски троши народни пари за себепромоција, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од опозициската партија наведуваат дека Стево Пендаровски нарачувал и плаќал со пари на граѓаните, а со вработените од неговиот кабинет се фалел дека бил човек од народот.

Претседателскиот центар за политичка соработка заедно со граѓанско здружение изработил анкета со која со народни пари Стево Пендаровски се фали сам себе.

Претседателскиот центар се финансира со буџетски пари на граѓаните и е наменет за работи што ќе имаат општа полза, а не за кампања за кревање на рејтингот на Стево Пендаровски, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека граѓаните очекуваат од Пендаровски да даде решенија и правци за излез на државата од кризите, а не да ги троши нивните пари на политички маркетинг.

„Очекуваме Пендаровски да му се извини на народот за ова трошење на нивните пари за себепромоција“, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

Eксперти: Новиот сој на коронавирус „омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус „омикрон“ е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија1 час

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија2 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа2 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија14 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија15 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион16 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет16 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија18 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија19 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ20 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија21 час

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа23 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа23 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион23 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа24 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија2 дена

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија2 дена

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Досие