Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Дали СДС намерно го пушти да избега осудениот убиец кој рани полицајци

Објавено пред

Од ВМРО-ДПМНЕ прашуваат дали осудениот убиец кој избега и рани полицајци, а кого Спасовски и Ковачевски со денови не можат да го најдат, СДС намерно го пуштила да избега?

dobivaj vesti na viber

„ Осудениот убиец кој избега, и притоа рани полицајци очигледно добил помош за тоа од власта. Командирот кој бил на смена е човек на СДС, тој на неговиот фејсбук профил не ја крие поддршката за оваа партија. Според информациите кои произлегоа од медиумите и обвинителството станува јасно дека сега избеганиот добил поддршка од чуварите за тоа. Симптоматично е што првиот одговорен, командирот на смена, е човек кој е поврзан со СДС.

Истиот тој командир, како полициски службеник на дело е фатен како прима поткуп, за потоа да наместо никогаш да не биде вработен во служба каде се применува правото, тој е поставен за командир на смена во Идризово. Истиот можел, но не побарал асистенција од полицијата, иако се транспортирал осуденик за убиство“ велат од партијата.

Оттаму додаваат дека одговорноста не смее да запре со постапка против командирот и полициските службеници, туку мора да има одговорност и за надредените во службата.

„ Дали осудениот убиец намерно е пуштен да избега, и со каква цел. Спасовски е неспособен да го пронајде сега побегнатиот осуденик за убиство. Оставка од Спасовски и избори час поскоро. Со СДС државата само тоне“ порачаа од опозициската партија.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Андов за бегствата од затвор и одговорност од надлежните

Објавено пред

Според ВМРО-ДПМНЕ, надлежните и функционерите што ги раководат затворите се одговорни за скандалозните бегства од затворите што се случуваат во низа.

dobivaj vesti na viber

„На Ковачевски око не му трепнува што во рок од еден месец јавноста дозна за три скандалозни бегства, од кои две се случија во затворот во Шуто Оризари, во кој директорува кадарот на СДС, Филип Андов, наречен Сокол. По ваков случај, Филип Андов требаше да биде разрешен кога веќе самиот нема доблест да си поднесе оставка. По ваква серија бегства од затвор, одговорност треба да понесе и министерот за правда, Тупанчески.

Корупцијата и партизираноста во затворските служби се причината поради која на Македонија ѝ се случува распад на затворскиот систем. Македонија е на врвот во Европа по бегства од затвор. Решето-системот на затворите овозможува сериозни криминалци да бидат во отворени одделенија, да излегуваат, па дури и да ги повторуваат делата додека се избегани од затворите“, се додава во соопштението.

„Да потсетиме, во едно од скандалозните бегства, кое настана поради непочитување на протоколите, еден затворски чувар беше ранет, а во друг случај еден избеган убиец го повтори делото, односно усмрти уште едно лице. Да потсетиме и дека еден од оние што избегаа од затворот имал привилегија да биде во полуслободно одделение, што можеби е резултат на неговата блискост со половина државно раководство на СДС, за што сведочи цел фотоалбум“, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Прашуваат што уште треба да се случи за Филип Андов Сокол да биде разрешен? Што уште треба да се случи за некој да понесе одговорност за овие инциденти?

Оваа власт на СДС и ДУИ, истакнуваат од опозициската партија, е криминализирана и затоа криминалците уживаат ваква слобода.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините

Објавено пред

Неодговорност, неспособност, непотизам, нефункционалност на општините, покачување на цените на комуналните услуги, задолжување со обврзници – се одлика на работата на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 15 месеци, истакнуваат од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Со таканаречена општинска обврзница градоначалникот Бобан Стефковски и Советот предводен од ВМРО-ДПМНЕ ја задолжија Гази Баба за пет милиони евра за нејасни и необразложени проекти. Стефковски ја задолжува една од најбогатите општини во државата иако наследи општинска каса со 3,2 милиони евра и низа почнати проекти за кои не требаше да потроши ни денар. Претходно, неговиот колега од Аеродром, Тимчо Муцунски, почна постапка за задолжување на Општината со долгорочна денарска обврзница од 5,4 милиони евра“, се посочува во нивното соопштение.

За овие обврзници, како што додаваат од СДСМ, не се знае ни колкава ќе биде каматата, ниту кој ќе ги купи и дали тоа ќе го отвори патот одредени компании и бизнис-групи да вршат притисок врз градоначалниците и советите за реализација на своите интереси.

„Но, се знае дека граѓаните, наместо развој и решавање на проблемите, добиваат долгови, кои ќе ги враќаат со години. Дополнителен удар врз стандардот на граѓаните предизвикаа општините Гевгелија, Прилеп, Охрид, Битола, Штип и Радовиш со драстично зголемување на цените на комуналните услуги. Локалната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ е најголемо разочарување за граѓаните“, се истакнува во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги штитат и да ги кажат странските агентури, кои стојат зад тензиите со Бугарија

Објавено пред

Ковачевски и Пендаровски сè уште молчат пред македонската јавност за тоа дека странски агентури работат и стојат зад тензиите помеѓу Македонија и Бугарија. Тие треба да престанат да ги штитат и јавно да ги кажат, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Самото молчење од нивна страна повлекува повеќе прашања и нејасности. Ако ова е вистина, зошто транспарентно не излезат да соопштат кои се тие лица и агентури, кои отворено работат против државата или можеби некој од власта ги штити?

Исто така, во случај да се работи за несреќна изјава на Пендаровски, односно тоа што го кажа, ако не е вистина, која е причината? Причината е да се скрие и да се замајува јавноста од неспособноста на Пендаровски и Владата, да ги штитат националните интереси на Република Македонија.

Дали Ковачевски и Пендаровски работат за интересите на странските служби, кои ги подбуцнуваат инцидентите. Оваа власт е неспособна на секое можно поле и е достигнато секое можно дно што може да се постигне во политиката“, се додава во соопштението на партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

(Видео) Првиот човек на амбасадорите: Бугарија нè призна, ама како втора бугарска држава

Бугарија ја призна Македонија како независна, но ние ги заборавивме нивните тврдења зошто ја признаа Македонија. Нивниот тогашен премиер се...

Регион1 час

Курти претстави шест услови за формирање Заедница на српските општини

Косовскиот премиер Албин Курти постави шест услови за прифаќање на формирањето на заедницата на општини со српско мнозинство, меѓу кои...

Македонија2 часа

Апасиев: Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет...

Регион2 часа

(Видео) Хаос во српскиот парламент, пратениците се упатија кон Вучиќ со извици „предавство“

Целосен хаос во српското собрание следуваше во попладневниот дел од расправата кога пратениците од опозицијата, пред сè, на Двери и...

Македонија4 часа

„Авионот е полн, нема да леташ за Париз“, патник вратен од аеродромот иако имал повратни билети на „Визер“

Патник од Скопје во саботата бил вратен од Меѓународниот аеродром „Скопје“ со објаснување дека авионот за Париз е полн иако...

Македонија5 часа

Петиција за одземање бугарско државјанство на Македонци; Основачот: Имаме проблем што не ја признавате историјата

Онлајн-петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци што шират омраза за Македонија е креирана на социјалната мрежа „Фејсбук“, а...

Македонија5 часа

Лидија Димова не призна вина, нејзиниот екссоработник смета дека е виновен за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми

Ексдиректорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, не чувствува вина за делата злоупотреба на службената...

Македонија6 часа

Спасовски: Ниедна партија не може да го присвои Гоце Делчев, граѓаните нека бидат сигурни за одбележувањето

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, порача дека ниедна политичка партија не може да го присвои ликот на Гоце Делчев....

Регион6 часа

Бугарија го осудува насилството врз македонските Бугари во Македонија

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста...

Свет7 часа

Медведев: Пред 80 години непријателот беше сопрен, исто ќе биде и сега

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, по повод одбележувањето на 80-годишнината од битката кај Сталинград, истакна дека...

Македонија8 часа

„Комитите“ повикаа на акција за чествувањето на Гоце Делчев

Навивачката група „Комити“ ќе присуствува на одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев, кое ќе се одржи во црквата...

Свет8 часа

Поранешен командант на „Вагнер“: Сакам да им се извинам на Украинците

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група „Вагнер“, кој побегна во Норвешка, изјави за „Ројтерс“ дека сака да се...

Свет8 часа

Белата куќа: Немаме непријателски намери кон Пјонгјанг

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека воените маневри на САД и нивните јужнокорејски сојузници во Жолтото Море...

Свет8 часа

Фрејзер: Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Русија побара на 8 февруари да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина, изјави Ванеса...

Свет8 часа

Кириленко: Руска ракета погоди станбена зграда во Краматорск, најмалку двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а седум се повредени кога ракета лансирана од руските сили погоди станбена зграда во градот Краматорск...

Свет21 час

Адвокатот на Бајден: ФБИ не најде доверливи документи во куќата на претседателот

Членови на американското Федерално истражно биро (ФБИ) денеска ја пребараа викендицата на претседателот Џозеф Бајден во Рихобот Бич, Делавер, но...

Македонија21 час

Осудениот Михајловски за „27 април“ одбива да биде амнестиран: Бог е тој што може да ми суди

Вилијам Михајловски-Гајда, осуден на 13 годишна затворска казна за крвавите случувања во Собранието на 27 април, бара да не биде...

Македонија22 часа

Условна казна доби докторот кој ја породуваше Веапоска, родилката: Дај Боже на пресудата за вадењето на моите органи, да се казни со затвор

Условна казна му е изречена на гинекологот Мухамед Асани, затоа што во нелегална ординација во неговата куќа, давал здравствени услуги,...

Економија23 часа

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската...

Регион23 часа

Милановиќ: Србија мора да разбере дека од романсата со Русија ќе излезе како измамен љубовник

Србија ќе мора на некој начин да го признае Косово, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, оценувајќи дека Белград мора...