Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Експертите потврдија дека државата троши двојно повеќе отколку што произведува струја

Објавено пред

Експертите потврдуваат она што ВМРО-ДПМНЕ предупреди за енергетска криза, државата троши двојно повеќе отколку што произведува струја, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Власта не е способна да ги менаџира енергетските капацитети на државата. Изминатиот месец производството е само половина од потребите. Другата половина се покрива со увоз и повлекување од заедничката европска мрежа, што е недозволиво за редовни ситуации.

Оваа неспсобност и екскурзија на власта ќе ја платиме со 15 милиони евра само за октомври, рече директорот на МЕПСО. Македонија има опасност доколку оваа неспсобност продолжи, да се соочи со енергетска криза во зимскиот период пред нас.

Предупредуваме за да не биде предоцна. Веднаш да се формира кризено тело, кое ќе ја разгледа ситуацијата и ќе предложи решенија. Државата, граѓаните и стопанството не смее во 21 век да останат без струја“, додаваат од партијата.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се во ценовен шок, платите не стигаат ниту за основните продукти

Објавено пред

Исто како и со недостигот на капитални инвестиции, исто како и со неработата на градоначалниците на СДСМ во општините, исто како задоцнетата набавка на вакцините и неколкуте економски пакет-мерки што ништо не продуцираа на реалниот сектор ниту, пак, спасија работни места, сега Владата е во нов неуспех, глуми дека се разбира од економија, па реши да ги замрзне веќе поскапените производи, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Лесно е да се водат економски политики на хартија од владините фотелји, тешко му е на народот да го купи она што му е потребно со празни џебови. Потрошувачката моќ на граѓаните е сѐ послаба затоа што платите не се доволни за живот, ниту две минимални плати не стигнуваат за нужни трошења. Повеќе од 3.000 денари е потрошувачката кошница за разлика од пред две години. Ако на сето тоа го ставиме секојдневното зголемување на горивата, цената на електричната енергија, која веќе неколкупати е зголемена, а најавите се дека ќе биде зголемена и повеќе од 20 %, реалноста е дека сме во тешка и невидена економска криза“, посочуваат од партијата на Мицкоски.

Додаваат дека граѓаните се веќе во ценовен шок, а Бектеши, според нив, треба да ја напушти владината фотелја и да проба да преживее еден месец со потпросечната плата што ја земаат осиромашените граѓани.

„Јавноста компарира цени на производи од земјите во ЕУ во споредба со цените тука, нелогично е на основните производи цените во Македонија да се повисоки од цените во некои земји на Е,У чии просечни плати се 2.000 евра. Не може млекото и лебот и другите производи да се поевтини во Германија отколку кај нас. Оваа Влада не успеа да донесе подобар живот за граѓаните, а со нејзините погубни економски мерки и одлуки не само што не им дадоа помош туку и им одмогнаа на граѓаните и на стопанството“, се вели во писменото соопштение.

Потребна е навремена правилна економска интервенција, која ќе го ублажи ценовниот шок, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Неспособноста на Владата, како што додаваат, погубните задоцнети мерки и прекумерната сиромаштија ќе бидат минато, на граѓаните им е потребна нова иднина, потребни се предвремени парламентарни избори за излез од мизеријата во која нѐ потонаа Заев и оваа Влада, е напишано во дописот.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Зајкова: ЕК го разгледува предлогот за бесплатен роаминг за Западен Балкан

Објавено пред

“Европската комисијата ја разгледува можноста да ги вклучи земјите од Западен Балкан, вклучувајќи ја и Северна Македонија во зоната “роаминг како дома” на ЕУ”, вели пратеничката и потпретседателка на ЛДП Моника Зајкова.

“По иницијативата која ја предложив викендов за бесплатен роаминг Западен Балкан во ЕУ во денешниот разговор со комесарот Оливер Вархеји добив одговор дека веќе се разгледува можноста за нивно вклучување во европскиот телеком систем. Тоа ќе биде нешто конкретно што би го направиле за граѓаните да ги почувствуваат придобивките од евроинтеграциите во секојдневието”, додава Зајкова.

Според неа на овој начин секаде во Европа би имале бесплатен пристап до интернет.

“Се надевам наскоро ќе реализираме повеќе иницијативи изнесени викендов на либералната конференција ,,Нов наратив за забрзана интеграција во Европа”, која беше организирана од страна на Renew Europe од Западен Балкан“, истакна Зајкова.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Мицкоски на средба со амбасадорката на СР Германија, г-ѓа Анке Холштајн

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Александар Николoски денес оствари средба со г-ѓа Анке Холштајн, амбасадорка на СР Германија, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

На средбата се разговарало за актуелната општествено политичко состојба, за економските предизвици и интеграциите на државата во Европската Унија и прашањето со Бугарија.

Претседателот Мицкоски на средбата ја истакнал својата загриженост за економската состојба и енергетската криза чии последици од неадекватното управување на политиките се крши на грбот на граѓаните

Тој подвлекол дека владата нема капацитет да се носи со предизвиците со кои се соочуваат граѓаните и дека недостатокот на кредибилитет за носење одлуки ја наметнува потребата за предвремени парламентарни избори како излез од кризата и ресетирање на општеството.

Во соопштението додаваат дека Мицкоски ја потврдил заложбата државата да добие датум за преговори и покрај фактот што Владата не испорача резултати во борбата со криминалот и корупцијата. Македонија не смее повеќе да биде заглавена во чекалницата на ЕУ и да биде жртва на спорот со Бугарија создаден во време на оваа влада. Тој подвлече дека секое решение на тој спор треба да биде во рамките на усвоената резолуција во македонското собрание која беше поднесена од ВМРО-ДПМНЕ а прифатена од парламентарното мнозинство и која во себе ги соддржи црвените линии на македонската држава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија2 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет3 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон-сојот, па затоа...

Свет4 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа5 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет6 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија21 час

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија22 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет1 ден

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија2 дена

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа2 дена

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Досие