Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Како и дали воопшто пионот Ковачевски стекнал докторска титула во Црна Гора?

Објавено пред

Пионот на Зоран Заев, Димитар Ковачевски, ѝ должи одговори на јавноста како ја стекнал докторската титула на универзитетот во Подгорица, Црна Гора, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Како е возможно лице што е вршител на раководна функција во компанија во Македонија во исто време да стекне докторска титула во Црна Гора ако се има предвид дека за докторски студии потребно е докторандот да престојува во земјата каде што се наоѓа универзитетот, да врши истражувања и друг вид активности? Дали докторатот во Црна Гора има врска со тоа што татко му на пионот Ковачевски баш во тој период бил македонски амбасадор во Црна Гора? Но, она што е клучно е дали тој воопшто докторирал на универзитетот во Подгорица? Медиумите информираа дека во дата-базата на факултетот на кој докторирал Ковачевски воопшто не постои негова докторска студија, што отвора многу нови сомнежи“, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

На овие прашања, истакнуваат од таму, пионот на Заев го нема со денови да одговори.

Во партиската реакција потсетуваат дека во лага биле фатени пропагандистите од власта, кои тврделе дека Ковачевски е студент на „Харвард“, па излегло дека посетувал неколкудневен скап курс.

„Да не испадне и со докторатот некоја манипулација? Тоа е особеност на заевизмот, чиј послушник е токму Ковачевски. Пионот Ковачевски, освен што Заев го шета за рака и го претставува, освен што понизно му се поклонува на својот ментор, има обврска и да дава одговори и отчет пред јавноста. Но, за жал, тој избра да молчи, исто како што молчеше за погубните политики на Заев, како што молчеше за погрешните потез,и што доведоа до економска, енергетска и здравствена криза“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Заевизмот, кој е причината за кризите, и Ковачевски како верен продолжувач на заевизмот, потенцираат од оваа партија, мора да бидат поразени на избори.

Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да не лаже, нема да има никаква цензура, токму таа партија лустрираше писатели

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за состојбата во културата и за слободата на изразување, велат од партијата на власт.

dobivaj vesti na viber

„Токму оваа партија ја нарача срамната лустрација на Славко Јаневски славниот македонски писател и автор на првиот роман на македонски јазик. Токму ВМРО-ДПМНЕ еден од кодификаторите на македонскиот јазик, Блаже Конески, го нарекуваше ’џуџето од Небрегово’. Денес ВМРО-ДПМНЕ извртува изјави и ја плаши јавноста со наводна цензура, што нема врска со реалноста“, реагираат од СДСМ.

Слободата на изразување, која ВМРО-ДПМНЕ за време на 11-годишниот режим постојано ја погазуваше, велат од владејачката партија, денес е загарантирана и никој не смее да ја загрозува.

„ВМРО-ДПМНЕ едноставно не се откажува од ширењето лажни вести и дезинформации кое им е единствен начин на политичко дејствување“, се посочува во реакцијата од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Ги реализираме стратешките цели на државата, блокадите и деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ се осудени на порази

Објавено пред

СДСМ преку Владата и парламентарното мнозинство, што ги предводи, ги реализира стратешките цели на државата. Република Северна Македонија денес е 30 земја членка на НАТО најмоќниот глобален безбедносен сојуз, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„По 17 години минати во чекалницата, конечно заслужено ги почнавме преговорите за членство во ЕУ. Од земја кандидат, денес сме земја преговарач, ги почнавме преговорите со чиста формулација на македонскиот јазик, со заштитен македонски идентитет.

Од друга страна, наспроти државничкото и одговорно однесување на СДСМ и коалицијата, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски прават сè за да ја загрозат европската иднина на државата.

Мицкоски и неговиот партнер Димитар Апасиев преку блокади на Собранието, преку закани и клевети до крвави и насилни сценарија со обидоа да создадат поделби и конфликти во општеството со цел да ја дестаблизират државата.

Таквите обиди им пропаднаа, СДСМ, институциите и граѓаните не дозволија тие да ја загрозат европската иднина. Сè додека стојат на спротивната страна од интересите на граѓаните и државата, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат поразувани“, порачаа од владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Анкетите откриваат зошто Ковачевски бега од народот и од избори

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ со два и полпати поголем рејтинг од СДСМ, Ковачевски ќе биде згазен од народот на следните избори, покажува најновата теренска анкета на ИПСОС спроведена на 1.014 испитаници во период од 1 до 18 јули годинава, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„ВМРО-ДПМНЕ би издвојувала убедлива победа на следните избори, а тоа го потврдуваат и процентите, односно на прашањето спроведено на цела популација доколку на следните избори би се кандидирале само партиите, а не коалициите за која партија би гласале, повеќето од испитаниците одговориле за ВМРО-ДПМНЕ или 19,7 проценти, а за СДСМ само 9,5 проценти, што е разлика од 10,2 проценти. Потоа, ДУИ со 6,2 проценти, Левицата со 5,9 проценти, Алијансата на Албанците со 2,8 процента, други партии 4,2 проценти. Неодлучиле 22,5 проценти, одбиле да одговорат 17 проценти од испитаниците, а само 12,2 проценти не би гласале.

Додека, пак, на истото прашање од анкетата, но спроведена на определена популација со push од 48 проценти, одговориле дека на следните избори би гласале за ВМРО-ДПМНЕ или 40,8 проценти, а за СДСМ само 16,6 проценти. Тоа е разлика од високи 21,2 процент во однос на предноста на ВМРО-ДПМНЕ спрема СДСМ.

Понатаму е ДУИ со 12,8 проценти, Левицата со 12,2 проценти, Алијансата на Албанците со 5,9 проценти, а за другите политички партии 8,7 проценти од испитаниците одговориле дека ќе гласаат.

Дополнително, на прашањето како граѓаните го оценуваат досегашното работење на Димитар Ковачевски како премиер на Република Македонија оценувајќи го од 1 како лош резултат до 5 како одличен резултат, 36 проценти од испитаниците го оцениле со 1, а само 8 проценти до оценка 5. Потоа, со оценка 2,15 процента, со оценка 3 го оцениле 20 проценти од анкетираните, со оценка 4 го оцениле само 8 проценти, а 10 проценти од испитаниците одговориле со – не знам“, наведуваат од партијата.

Како што додаваат од ВМРО-ДПМНЕ, анкетата покажува дека Ковачевски од страна на граѓаните не добил ниту преодна оценка.

„Во согласност со податоците на анкетата на ИСПОС, на следните избори би излегле од 870.000 до 875.000 граѓани, или споредено во гласови – ВМРО-ДПМНЕ би освоила од 355.000 до 360 илјади гласа, а СДСМ од 170.000 до 175.000 гласа, или 180.000 гласа помалку во однос на ВМРО-ДПМНЕ. Понатаму, ДУИ од 110.000 до 115.000 гласа, Левицата од 100.000 до 105.000 гласа, Алијансата за Албанците од 50.000 до 55.000 гласа и другите политички партии од 75.000 до 80.000 гласа.

Анкетата на ИПСОС ги покажува огромното незадоволство и револтотд страна на граѓаните кон Владата на СДСМ и Димитар Ковачевски и јасно потврдува дека неопходни се промени. Ковачевски и СДСМ се свесни дека ќе ги изгубат изборите и затоа бегаат бидејќи бројките покажуваат дека Македонија и граѓаните се за промени, а релевантноста на анкетите СДСМ и Ковачевски ќе ја видат на следните избори“, порачуваат од опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Повторно активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула

Пожарот во с.Вапила е повторно активиран према с.Сирула, соопшти Центарот за управување со кризи. Се работи за карпест предел со...

Свет12 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет13 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија13 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија16 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија19 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија20 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион21 час

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет22 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет22 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет22 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион23 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија1 ден

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија1 ден

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија1 ден

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа2 дена

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ2 дена

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија2 дена

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија2 дена

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....