Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Нема вакцини, а Филипче зборува за континуирана, дури и масовна вакцинација

Објавено пред

Нема вакцини, а Филипче зборува за континуирана, дури и масовна вакцинација, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Според нив, Филипче покажал дека не може да обезбеди вакцини навреме.

„Фактот е еден – вакцинацијата во Македонија доцнеше! Додека сите веќе вакцинираа во декември, Македонија почна да вакцинира со донацијата од Србија во втората половина на февруари. Во меѓувреме, нема ни доволно реагенси, нема ни тестови на коронавирус. За Филипче, мерките дале резултатите и тој повторно се враќа на својата омилена, ама сосема погрешна констатација – ситуацијата е под контрола“, стои во писмената реакција од оваа партија.

За сето ова, велат од ВМРО ДПМНЕ,Филипче треба да замине од функцијата и да одговара.

Соопштенија

Иницијативен одбор од ДОМ: Претседателката нестатутарно и незаконски разреши партиски функционери

Објавено пред

Наместо да се прифати демократската иницијатива за Вонреден конгрес и демократизација на партијата, претседателката на ДОМ со малцински број на поединци, членови на ЦО и само 5-6 општински организации, преминаа кон разрешување на функционери од партијата на нестатутарен и незаконски начин, информираат од Иницијативниот одбор од ДОМ, по денешната седница на Централниот одбор.

Претходно, партијата информираше дека со мнозинство гласови, членовите на ЦО изгласале недоверба кон: Ана Петровска и Мирослав Богдановски на функциите потпретседатели и членови на Извршен одбор на ДОМ, и Јасмина Пакашки на функцијата член на ИО на ДОМ.

Од иницијативата, пак, објаснуваат дека побарале свикување на Вонреден конгрес поради фактот што на партијата и биле потребни промени во начинот на организирање и функционирање, како и воведување групно претседавање преку ко-претседатели, со цел, како што велат, да се воведат позитивните демократски практики од Европските Зелени.

„Иницијативата имаше обезбедена поддршка со собрани потписи на повеќе од половина членови од Централниот одбор на ДОМ, вклучително и тројца потпретседатели на партијата и на повеќе од 2/3 на општинските организации на ДОМ што е многу повеќе од потребните услови согласно Статутот“, се наведува во соопштението на Одборот.

Меѓутоа, од претседателството на партијата претходно посочија дека Централниот одбор ја разгледал нелигитимната иницијатива за одржување вонреден конгрес и нагласија дека мнозинството членови на Централниот одбор едногласно ја отфрлиле иницијативата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја дозакопа неговата „султан партија“

Објавено пред

Изборот на партиски кадри во СДСМ ја дозакопува „султан партијата“ на Зоран Заев, велат од ВМРО-ДПМНЕ по денешниот 26. Конгрес на владејачката партијата.

„Граѓаните се жалат на две крупни работи, лошото здравство и лошата економија. Филипче е лошото здравство, а Лукаревска лошата економија. Лукаревска ги штитеше фирмите на Заев, кои се редовно во врвот на листата неплаќачи на ДДВ, а Филипче бркаше провизии“, се наведува во партиската реакција, а во контекст на изборот на Сања Лукаревска за заменик-претседателка, а на Венко Филипче за еден од потпретседателите на СДСМ.

Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека СДСМ избрале стари кадри, кадри со врски со минатото, кадри кои, како што велат, ја испеале својата песна и нема што ново да понудат.

„Спасовски кој даде пасоши на 214 наркбосови, терористи и разни белосветски криминалци не е и не може да биде ново лице. Тој првин треба да се соочи со одговорност за целиот криминал. Љупчо Николовски кој наместо криминал брка путер и во среде пандемија отиде за Дубаи и го остави народот, не е иднината. Лошите политики ќе продолжат и со Мила Царовска која насила турка проект за дигитализација и Зоран Китанов од Струмица кого Заев го става на функции уште од времето кога беше градоначалник“, велат од опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на средба со граѓаните: Незадоволството е видливо, промените доаѓаат

Објавено пред

Акцијата „Пратениците со народот“ во организација на ВМРО-ДПМНЕ продолжи и денеска.

Пратеникот Иван Јорданов оствари средба со жителите на општина Штип, Бојан Стојаноски оствари средба со жителите на општина Ѓорче Петров, додека пак пратеникот Бране Петрушевски оствари средба со жителите на село Горно Коњаре, кумановско.

„На средбата Јорданов слушајќи ги проблемите на граѓаните со кои секојдневно се соочуваат, а за кои власта за жал ги игнорира посочија дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи во Собранието да предлага и гласа закони само во интерес на граѓаните, не во интерес на владејачкото мнозинство и гарнитура на СДСМ и Зоран Заев.

Од жителите на општина Штип, Јорданов доби низа укажувања за лошото менаџирање на локалната самоуправа од страна на актуелниот градоначалник, како и лошата реализација на ветените проекти, нагласувајќи дека на градот и на граѓаните им е потребна промена, како и нова сила и енергија која што ќе работи за подобрување на животот на штипјани“, се наведува во партиското соопштение.

Пратеникот Бојан Стојаноски од средбата со граѓаните слушнал, како што се вели во извештајот, само разочарување и револт.

„Како што му беше кажано од страна на граѓаните властите не направиле ништо за општина Ѓорче Петров и не паметат кога последен пат ги посетил некој од власта. Исто така беше посочено од страна на граѓаните дека посебен акцент треба да се стави на економијата, инфраструктурата, здравството, невработеноста за да може да граѓаните живеат подобро“, посочуваат од опозициската партија.

Бране Петрушевски во село Горно Коњаре, кумановско, истакнал дека лажните ветувања на владата и градоначалникот излегле на површина уште на самиот почеток од преземањето на работата на општината.

„Целокупната слика во државата е незадоволство од страна на неспособноста на локалните власти, но и централната власт“, посочил Петрушевски.

Тој ги сослушал проблемите со кои се соочуваат жителите од овој регион и истакнал дека ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори ќе ги предложи најдобрите кадри за градоначалници и советнички листи на кои единствена обврска ќе им биде да ја реализираат програмата со цел создавање на поквалитетен живот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија10 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет11 час

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија12 часа

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет15 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет16 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет17 часа

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет18 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет1 ден

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија1 ден

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет2 дена

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија2 дена

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија2 дена

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија2 дена

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија2 дена

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија2 дена

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет2 дена

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Досие