Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче работат на штета на здравјето на граѓаните

Објавено пред

Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од коронавирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„На криминалната власт и неспособниот Заев не им е грижа за здравјето на граѓаните. Единствено за што водат грижа се сопствениот интерес и личното богатење. Само вчера беа детектирани 22 новозаболени, а еден наш сограѓанин почина заради корона вирусот.

Бројките покажуваат дека Филипче по диктат од неговиот шеф Заев не прави доволно тестирања само за да не ја прикаже вистинската слика во Република Македонија. Но, факт е дека бројот на инфицирани лица од корона вирусот во државата и понатаму расте.

Само за споредба Република Македонија на 2 милиони граѓани има тестирано 9034 граѓани, додека пак Словенија на 1 милион жители има тестирано 30221 граѓани. Исто така Република Македонија е на рекордно место по смртни случаи од Ковид 19, споредбено со земјите од Албанија, Бугарија и Грција.

За ВМРО-ДПМНЕ недозволиво е граѓаните со изгубени човечки животи да ја плаќаат желбата на Зоран Заев за организирање на брзи избори и ублажување на катастрофалниот изборен пораз кој што ќе им се случи. Граѓаните ги препознаваат катастрофалните политики на СДСМ, Заев и Филипче.

За ВМРО-ДПМНЕ здравјето на граѓаните е пред се и над се. Не смее да има калкулации со здравјето на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ е различно од СДСМ. Со СДСМ и Заев, добивме хибриден режим неспособност, криминал и сиромаштија“ се вели во соопштението.

Соопштенија

СДСМ: Потребни се избори за подготвени да се соочиме со предизвиците во септември

Објавено пред

Нашата земја, во услови на новата нормалност, има потреба од избори во првиот можен термин, организирани во согласност со здравствените протоколи пропишани од надлежните институции, велат од СДСМ.

Според оваа партија, ваквиот чекор е нужен, за да може земјата подготвена да го дочека септември и најавениот нов бран на коронавирусот.

„Борбата со вирусот треба да ја продолжиме преку целосно почитување на мерките за заштита на здравјето. Носењето заштитна маска или марама на лицето, одржувањето физичка дистанца и зголемена лична хигиена се дел од нашето ново секојдневие. Строгото почитување на овие основни мерки за заштита се наш заеднички влог за новата нормалност и заштита на здравјето на луѓето“, се наведува во соопштението.

Според СДСМ, политичкиот систем, кој сега е во крајно комплицирана состојба исто така ќе функционира во рамките на оваа нормалност.

„На граѓаните, на државата, им се неопходни законодавна и извршна власт, ново Собрание и политичка Влада со полн капацитет и целосен, нов легитимитет“, велат од партијата во одонс на одржувањето на изборите.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче промовира лажна нормалност за да го ублажи поразот на Заев

Објавено пред

Здравствените власти предводени од Венко Филипче се тотално изгубени среде епидемијата со коронавирусот, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од оваа партија предупредуваат дека Македонија бележи нови црни биланси во однос на заразата.

„Во последното деноноќие се евидентирани 25 нови заболени и тројца починати. Со овие нови случаи бројот на вкупно заразени се искачи на 2.039, а на починати достигна 113 лица. Македонија е црн рекордер во регионот. Македонија е на врвот по починати на милион жители и заразени на милион жители, a е на дното по извршени тестирања“, стои во соопштението.

Во него се нагласува дека на СДСМ не им е битно здравјето на граѓаните, туку битно им е како да го спасат Заев од дебакл на изборите.

„Поразот им е неминовен и тоа самите го знаат. Сега се обидуваат само како да го ублажат“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Здравствениот систем и разумот капитулираа пред политиката, на Заев му е поважна кариерата отколку здравјето на граѓаните

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини Владата поради олабавувањето на мерките зашто, како што велат од партијата, бројот на новозаболени од коронавирусот е сè уште голем.

„На 14 април биле дијагностицирани 26 заболени од Ковид-19. На Велигден 37 новозаболени, а само пред два дена беа дијагностицирани 40 инфицирани. Пред еден месец, за Велигден, Заев, Филипче и Владата го прогласија најдолгиот четиридневен карантин, а сега со истите бројки ги укинуваат сите мерки и препорачуваат избори.

Здравствените мерки на Филипче и власта на СДСМ доживуваат фијаско.

Македонија и понатаму е единствената земја во регионот каде што корона-епидемијата, наместо да се намалува, сè уште бележи црни биланси. Во последното деноноќие во Македонија има 16 новозаболени и тројца починати од коронавирусот.

Состојбата е далеку од нормализирана. Филипче, Заев и СДСМ сакаат да организираат брзи избори, само за да го ублажат поразот, иако секој ден наши граѓани се разболуваат и умираат од коронавирусот. Ним им е битно само да ја зачуваат политичката кариера, а не здравјето и животите на граѓаните.

Поради тоа што приоритет им е политиката, а не здравството, Македонија е рекордер во регионот по смртни случаи на милион жители. Поради нивната неодговорност и политиканство, Македонија е во врвот по бројот на заболени на милион жители. Поради тоа што не сакаат јавноста да ја дознае катастрофалната епидемиолошка слика, Македонија е на дното по спроведени тестирања.
Македонија првин мора да ја порази корона-епидемијата, а потоа ќе ја порази епидемијата од неодговорност и неспособност на Зоран Заев и неговата власт.

ВМРО-ДПМНЕ е поинаква од СДСМ. Со СДСМ и Заев, добивме хибриден режим, неспособност, криминал и сиромаштија“, се додава во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање на свадби и родендени

Со одлука на Владата од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија10 минути

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија13 минути

Парична помош за оние кои останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците кои поради коронакризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе можат брзо да дојдат до...

Регион42 минути

Кипар ќе ги плати трошоците за одмор на сите туристи кои ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе остане позитивен на коронавирус...

Македонија15 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа16 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа19 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион19 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија19 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија20 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија21 час

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија21 час

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија21 час

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија23 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет23 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет24 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 ден

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија1 ден

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава1 ден

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Досие