Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска да запре со притисокот врз матурантите и професорите

Објавено пред

Мила Царовска веднаш да запре со притисокот врз матурантите и професорите, кој го спроведува преку директорите на средните училишта, а СДСМ да ги поддржи предлог-измените во Законот за средното образование, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Предлог-измените во Законот за средното образование се во корист на матурантите и во корист на нивната иднина, но и иднината на државата, бидејќи тоа се новите лекари, инженери, прогамери итн. Царовска и СДСМ мора да имаат слух за барањата на матурантите, а ВМРО-ДПМНЕ тоа го преточи во законски текст, кој СДСМ треба само да го поддржи.

Матурантите не смее да бидат поле за политичко надмудрување. Време е СДСМ да покаже политичка зрелост и во интерес на најмладите да ги тргне теснопартиските интереси на страна.

Полагањето само 2 предмета наместо 4 за годинешните матуранти ќе биде сериозна помош за нив, кои во време на Ковид-19 немаа целосна настава, но сакаат да го продолжат нивното образование. СДСМ нема право да им стои на патот на иднината на матурантите“, се наведува во соопштението.

Македонија

ДОМ: Да ги отстрануваме, а не да ги легализираме дивоградбите

Објавено пред

Зелената партија ДОМ е против усвојување на измените на Законот за постапување со бесправно изградените објекти, со кои се предвидува продолжување на рокот за легализација уште 5 години. Децидни се дека граѓаните имаа законска можност од 10 години за да ги легализираат дивоградбите изградени до 3 март 2011 година.

„Сметаме дека со продолжување на рокот за легализација се охрабрува бесправното градење. Истовремено, се доведуваат во неправедна положба граѓаните што уредно си поднесуваат барања за дозвола за градба.Со продолжување на легализацијата на дивоградбите се девалвираат просторното и урбанистичко планирање. Која е целта на носење урбанистички планови ако се легализираат објекти што не биле предвидени? Со причина, бесправното градење е квалификувано како кривично дело што се санкционира со затворска казна“, велат од ДОМ.

Според партијата, крајно време е, наместо да се продолжува со легализирање на дивите градби, да почнат да се отстрануваат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Левицата: Пописот итно да биде прекинат

Објавено пред

Од партијата Левица апелираат до власта пописот итно да биде прекинат.

„Откако група програмери укажаа на низа пропусти и недостатоци на апликацијата за попис на дијаспората, кој почна на 1 март, првиот човек на Државниот завод за статистика, наместо сериозно да се зафати со решавање на недостатоците на системот, тој повторно во стилот на власта им се закани на граѓаните со затворски казни“, реагираат од Левицата.

Според Левицата, аматеризмот во изведувањето на најзначајната статистичка операција се гледа и во тоа што за попишување на населението надвор од границите по електронски пат работата ѝ е доверена на бугарската компанија „Скејл фокус“, и тоа како донација.

Ова, како што укажуваат од партијата, е направено без организиран тендер со јасно дефинирани критериуми кои ќе ја гарантираат безбедноста на процесот.

„Потсетуваме дека Левицата Законот за пописот го оспори пред Уставниот суд поради неколку причини: првин поради тоа што спроведувањето попис во време на пандемија е сулудно, особено во состојба кога Владата нема набавено ниту една единствена вакцина“, информираат од партијата.

Според Левицата, законот ги повредува приватноста, тајноста и сигурноста на личните податоци.

Од оваа партија предупредуваат дека резултатите од ваквиот попис ќе бидат груб фалсификат и ќе бидат искористени единствено во служба на легитимирање на дополнителните политики, кои власта ги планира, а со кои системски и намерно државата се води кон дезинтеграција.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Со Филипче, Македонија не е на листите на држави со број на вакцини

Објавено пред

Од oпозициската ВМРО-ДПМНЕ велат дека Македонија ја нема на листите на кои се гледа која држава колку вакцини има, според нив, државата ја има само во фуснота дека ѝ дале донација.

„Два милиона вакцини за Македонија се видливи само за Заев и Филипче, ама не и за граѓаните. Филипче лаже, Заев лаже, веќе тоа на сите им е јасно“, додаваат од оваа партија.

Прават споредба со другите земји за кои велат дека имаат конкретни бројки на вакцини.

„Македонија ја има само на листите на починати од корона, и тоа котира високо. Во Македонија нема вакцини, ама ги има сите соеви на коронавирусот“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Според нив, ваквата ситуација е недозволива и за тоа, како што велат, некој мора да одговара.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија31 минута

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија2 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион4 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија5 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија5 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа5 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија5 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет17 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија21 час

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија22 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија23 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија24 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија24 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Досие