Контакт

Соопштенија

Николоски: Не очекувам одложување на изборите, единствен кој ја форсира оваа тема е Заев

Објавено пред

Не очекувам одложување на изборите, единствен кој ја форсира оваа тема е Зоран Заев и СДСМ затоа што се свесни дека ќе им се случи пораз и изборите не треба да бидат одложени вклучително и поради епидемиолошката слика која е во Македонија, затоа што се покажа дека во еден период од година и пол власта не успева да се справи со корона-пандемијата, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

„Македонија е последна во Европа што набави вакцини, во Македонија долго време немаше вакцини, луѓето мораа да одат во Србија да чекаат редови за да се вакцинираат, во Македонија мерките за поддршка на стопанството се најслаби од сите земји во регионот, да не зборувам за европско ниво. Исто така во Македонија најмалку се одвојува од БДП за поддршка на стопанството и во Македонија имаме хаотични мерки кои гледаме дека во суштина ги смислуваат Заев и Филипче, а не стручни луѓе“, кажа Николоски.

Според него „затоа што стручните луѓе излегоа и кажаа дека овие мерки ги предложиле порано, а дел воопшто не ги предлагале и со истите не се согласуваат е причина плус за избори“.

„Сето ова покажува дека има еден тотален хаос, дека власта не знае да го менаџира овој процес со коронавирусот затоа се потребни избори за да се промени оваа власт и да дојде една компетентна власт која ќе почне да ги решава проблемите“, рече Николоски.

Македонија

СДСМ: Мицкоски нека си ги пакува куферите по седмиот изборен пораз по ред

Објавено пред

Ако некој треба да ги спакува куферите и да се збогува со политиката, тоа е Христијан Мицкоски, докажан губитник на повеќе различни изборни циклуси, порача владејачкиот СДСМ преку соопштение.

„Шест пати по ред Мицкоски губи во директно соочување со граѓаните.

Бидејќи шест пати досега губи и народот му вели НЕ, а тој ниту еднаш не се спакува да си оди од политиката, сега на седмиот изборен пораз, нека спакува 7 куфери за среќа, затоа што многу ќе му треба. По овој седми по ред лото-пораз од граѓаните веројатно веќе нема да го примат ниту во Белиот дворец.

Во 2017 Мицкоски како носител на листата за советници на ВМРО-ДПМНЕ за Град Скопје загуби убедливо на локалните избори.

Во 2018 беше поразен на референдумот.

Во 2019 на претседателските избори Мицкоски доживеа уште еден пораз од граѓаните

И на предвремените локални избори во Охрид и Ново Село, истата 2019 година Мицкоски беше поразен.

Во 2020 Мицкоски прво ги загуби парламентарните избори на 15 јули.

Потоа и предвремените локални избори во Штип на 13 декември ги загуби Мицкоски.

Тоа е досегашниот учинок на докажаниот губитник Мицкоски кого го очекува нов, седми лото-пораз по кој дефинитивно ќе мора да си ги спакува куферите“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ се свесни дека во Скопје ги чека нов пораз

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ ги засилува лажните вести против Петре Шилегов онака како што се наближува датумот за избори и нивниот извесен пораз, реагираат од СДСМ по денешните обвинувања изнесени од страна на Наум Стоилковски.

„ВМРО-ДПМНЕ нема да понуди ништо конкретно, па затоа мора секојдневно да лаже и да манипулира измислувајќи нови конструкции. 27 години ВМРО-ДПМНЕ не направи ништо за Скопје, напротив, го уништуваше градот за лични и бизнис-интереси на поединци, а најеклатантен пример за тоа е проектот Скопје 2014“, велат од СДСМ од каде се уверени дека на 17 октомври следува, како што велат, нов убедлив пораз на партијата на Мицкоски во главниот град.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена, тоа е истата партија на Груевски, знае само за лаги и блокади

Објавено пред

Според владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Христијан Мицкоски, е партија што сѐ уште функционира како во времето на нејзиниот почесен претседател во бегство, Никола Груевски.

Таа партија, предводена од Мицкоски, велат од СДСМ, знае само за лажни вести, блокади и деструкции.

„ВМРО-ДПМНЕ постојано е на спротивната страна од интересите на граѓаните, постојано нешто кочи и блокира. Последен таков случај се обидите за опструкција на работата на Собранието“, посочуваат од СДСМ.

Во нивниот писмен допис потенцираат дека ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште ја кочи изградбата на новиот клинички центар во Скопје, беше, како што велат од таму, против пакетите економски мерки за помош на граѓаните и стопанството, против поголеми плати и пензии.

„Тоа е ВМРО-ДПМНЕ, партија што секогаш има проблем кога парите завршуваат кај граѓаните наместо во нивниот скапоцен дворец. Таквото нивно однесување одамна е препознаено од страна на граѓаните, затоа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги чека нов убедлив пораз на изборите“, се додава во соопштението од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 минути

Австрија го блокира надоместокот за невработените лица кои одбиваат вакцинација

Австриската служба за вработување одлучи да ги блокира надоместоците за невработеност за оние кои не сакаат да се вакцинираат. Од...

Свет24 минути

Кина сака пристап до транс-пацифичкиот партнерски сојуз

Министерот за трговија на Кина во писмена форма му го го предаде барањето за придружување кон Договорот за слободна трговија...

Европа44 минути

Орбан: Унгарија ќе биде меѓу последните што ќе ја напушти ЕУ доколку некогаш се расформира

Унгарија мора да остане членка на Европската Унија за да обезбеди постојан пристап до нејзиниот единствен пазар, изјави денеска премиерот...

Регион2 часа

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет2 часа

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија20 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија24 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа2 дена

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет2 дена

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа2 дена

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Досие