Контакт

Соопштенија

СДСМ: Ги реализираме стратешките цели на државата, блокадите и деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ се осудени на порази

Објавено пред

СДСМ преку Владата и парламентарното мнозинство, што ги предводи, ги реализира стратешките цели на државата. Република Северна Македонија денес е 30 земја членка на НАТО најмоќниот глобален безбедносен сојуз, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„По 17 години минати во чекалницата, конечно заслужено ги почнавме преговорите за членство во ЕУ. Од земја кандидат, денес сме земја преговарач, ги почнавме преговорите со чиста формулација на македонскиот јазик, со заштитен македонски идентитет.

Од друга страна, наспроти државничкото и одговорно однесување на СДСМ и коалицијата, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски прават сè за да ја загрозат европската иднина на државата.

Мицкоски и неговиот партнер Димитар Апасиев преку блокади на Собранието, преку закани и клевети до крвави и насилни сценарија со обидоа да создадат поделби и конфликти во општеството со цел да ја дестаблизират државата.

Таквите обиди им пропаднаа, СДСМ, институциите и граѓаните не дозволија тие да ја загрозат европската иднина. Сè додека стојат на спротивната страна од интересите на граѓаните и државата, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат поразувани“, порачаа од владејачката партија.

Македонија

СДСМ: На Мицкоски не му е гајле за граѓаните, само тендерите му се во глава

Објавено пред

Христијан Мицкоски деновиве тврди дека бил загрижен за кризата и за нејзините последици врз граѓаните и стопанството, а од друга страна, внатре во ВМРО-ДПМНЕ се кара за тендери и провизии, велат од владејачкиот СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Во ВМРО-ДПМНЕ, како што посочуваат, самите се фатија во криминал за тендер од 136 милиони евра и за провизии и со никакви фабрикувани лаги и конструкции, ниту со лажна загриженост за кризата, тоа не може да го прикријат.

„Мицкоски има шанса да покаже одговорност во време на светска економска и енергетска криза со своите бизниси со хидроцентрали, кои се потврдени и официјални документи од институции. Ако навистина е загрижен за енергетиката и за економскиот стандард, тогаш зошто Мицкоски не сака да им ја отстапи произведената електрична енергија на граѓаните?“, се истакнува во реакцијата од СДСМ.

Според нив, тоа е затоа што на Мицкоски паметот му е во тендерите, не му е гајле за граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Поради дезертерот Ковачевски и Владата, полоши во економијата од Македонија се само Украина и Русија

Објавено пред

Македонската економија тоне заедно со стандардот на граѓаните, оценуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Македонија, додаваат од таму, има највисока стапка на инфлација во регионот и една од највисоките во Европа. Според оваа партија, последниот официјален податок за стапката на инфлација говори дека таа достигнала 16,7 %, што е повеќе од просекот во еврозоната, кој е 9,1 %, од Србија со 12,9 %, па дури и од Полска и Унгарија, кои се во непосредното соседство на Украина, кои имаат стапка на инфлација од 16,1 %, односно 15,6 %.

„Дезертерот Ковачевски, бидејќи ја манипулира јавноста дека инфлацијата е секаде иста како во Македонија, па дури и во САД, треба да знае дека во САД инфлацијата е само 8,3 %. Ова покажува дека стандардот на народот вртоглаво паѓа, а речиси двојно повисоката инфлација кај нас во однос на европската и американската економија покажува дека во голема мера тоа што кај нас се случува е предизвикано од домашни извори. Клучниот проблем на македонската економија е неспособната и криминална влада предводена од клептоманскиот СДС“, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Во исто време, како што наведуваат, излезе уште еден поразителен податок, а тоа е прогнозата на Светската банка за растот на БДП за оваа 2022 година.

„Според оваа реномирана институција, растот на македонската економија ќе биде катастрофално мал, од само 2,1%, а од нас полоши во Европа се само Русија и Украина. Ако на ова се додаде огромното ниво на инфлација, тогаш сме доведени во стагфлација, во која малиот раст нема ниту да се забележи. Ете до кое дереџе нè донесе оваа власт предводена од дезертерот Ковачевски, Македонија да биде земја со уништен стандард, уништена економија, земја што проси храна и електрична енергија, земја што ја изеде корупцијата на власта“, потенцираат во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Мицкоски за тендери е гласен, за струја од хидроцентралите молчи

Објавено пред

Христијан Мицкоски со денови е гласен за одредени тендери, за фабрикувани лаги и конструирани случаи, но никаде го нема кога треба да се зборува за струјата од неговите хидроцентрали, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Мицкоски е познат по своите бизниси со хидроцентрали, тоа е факт што никој не може да го побие, тоа го потврдуваат и официјални документи од институции. Денес, самиот тој тврди дека бил загрижен, дека било криза, дека се живеело лошо додека тој се кара внатре во ВМРО-ДПМНЕ за тендери и провизии.

Ако навистина е загрижен за енергетиката и за економскиот стандард, тогаш зошто Мицкоски не сака да им ја отстапи произведената електрична енергија на граѓаните? Ете му шанса на Мицкоски да покаже одговорност во време на светска економска и енергетска криза.

Или провизии се дел од причината зошто се молчи?

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Владата ја ограничи маржата на млечните производи

На предлог на Министерството за економија, Владата ја замрзна маржата и за млечните производи: урда, крајво бело сирење и мешано...

Македонија3 часа

МНР повика на зрело и достоинствено однесување по најавените протести поради бугарскиот клуб во Охрид

По повод најавеното отворање на бугарскиот културен клуб во Охрид, како и повикот за протест, Министерството за надворешни работи упати...

Македонија4 часа

Ковачевски-Мицотакис: Заедничките стратешки проекти се од голема важност за долгорочната енергетска независност

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, оствари билатерална средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис, во Прага. Ова е втора средба која...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски во Прага: Солидарноста е неопходна за да се надмине енергетската криза

Премиерот Димитар Ковачевски во Прага, во рамки на првиот состанок на Европската политичка заедница, учествува на лидерската тркалезна маса посветена...

Македонија5 часа

Маричиќ: Помалку емоции, а повеќе факти во градењето на добрососедските односи

На денешниот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет помеѓу Северна Македонија и ЕУ, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан...

Регион6 часа

(Видео) Вучиќ: Загреб нема да ја води политиката на Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Прага изјави дека Хрватска сама се пофалила дека е одговорна за тоа што Западен Балкан...

Македонија8 часа

Премиерот Ковачевски официјално пречекан од чешкиот премиер Фијала во Прага

Со официјален пречек на шефовите на држави од страна на премиерот на Чешка, Петр Фијала, почнува првиот состанок на Европската...

Македонија9 часа

Мицкоски повика на масовен протест поради отворањето на бугарскиот културен клуб во Охрид

На 7 октомври во Охрид ќе се отвори втор бугарски културен клуб во Македонија, а ќе го носи името „Цар...

Регион9 часа

Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска изјави дека Унгарија, Австрија и Србија се договориле да...

Свет9 часа

Сируп против кашлица причина за смрт на над 60 деца во Африка, СЗО апелира на претпазливост

Индија чека докази од Светската здравствена организација за поврзаноста помеѓу индискиот сируп за кашлица и смртта на десетици деца во...

Свет9 часа

Познат мотивот за масакрот на Тајланд: убиецот дошол да си го земе детето, а збеснал кога дознал дека го нема

Полицијата спроведува опсежна истрага за масакрот што се случи денеска во градинка во североисточниот дел на Тајланд. Во нападот на...

Европа11 час

(Видео) Мајки врескаат, се бројат жртви, се појавија снимки од пред градинката на Тајланд

На социјалните мрежи се појавија првите видеа од пред градинка на Тајланд, каде што имало масовно пукање. Според последните податоци,...

Европа12 часа

Премиерот на Чешка: Целта на самитот во Прага е само пробен договор за безбедност, енергија и клима

Премиерот на Чешка, кој претседава со Европската Унија, Петр Фијала, го најави денешниот прв самит на 44 шефови на држави...

Свет13 часа

Северна Кореја лансира балистички ракети, шести пат за помалку од две недели

Северна Кореја лансира две нови балистички ракети, шести пат за помалку од две недели, јавуваат агенциите во светот. Пјонгјанг објави...

Свет13 часа

Мексико: Вооружени напаѓачи убиле 17 лица, меѓу нив и градоначалник

Вооружени напаѓачи го убиле градоначалникот, татко му и уште 16 лица во државата Гереро во јужниот дел на Мексико, соопштија...

Европа13 часа

Претседателот на Австрија: „Путин ме измами“

Претседателот на Австрија, кој се кандидира за нов мандат, Александар ван дер Белен, вели дека било грешка да не се...

Европа1 ден

Шолц: Имаме проблем со работната сила, потребна е функционална миграциска политика

Германскиот канцелар Олаф Шолц потврди дека Германија има проблем со работната сила и коментираше каква заедничка миграциска политика би сакал...

Европа1 ден

Земан: Ризикот од нуклеарен конфликт е висок, верувам во силен воен одговор

Ризикот од нуклеарен конфликт е голем поради руските закани за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска во...

Економија1 ден

Време е за одговорно однесување со енергенсите, поддршка за ранливите граѓани, порача владиниот економски совет

Денес во Владата се одржа Економскиот совет на кој присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, првиот заменик-претседател на Владата, Артан Груби, вицепремиерот...

Европа1 ден

Поранешен шеф на ЦИА: Западот треба сериозно да ги сфати заканите на Путин

Поранешниот шеф на ЦИА во Москва, Ролф Ловат-Ларсен, зборуваше за „CBS“ за нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин. Ловат-Ларсен...