Контакт

Соопштенија

СДСМ: Договорот со Грција ги заштитува македонскиот идентитет и јазик

Објавено пред

Време е ВМРО-ДПМНЕ да се надмине себеси и наместо да шири невистини, да се вклучи во процесите за членство на Македонија во ЕУ и НАТО, велат во соопштение од владејачкиот СДСМ.

Оттаму додаваат дека иднината на Македонија и нејзините граѓани се над сите политички партии и дека влезот во ЕУ и НАТО со заштитен македонски идентитет е многу поголемо прашање од дневно-политичките полемики.

„Не е точно дека со постигнатиот Договор со Грција се загрозуваат македонскиот идентитет и македонската посебност. Не е точно ниту дека се бришат поимите Македонија и македонски. Напротив, со Договорот термините Македонец, македонската, македонски се трајно заштитени и никој повеќе нема да може да ги негира или оспорува“, се наведува во партиското соопштение.

Од СДСМ додаваат дека според членот 7 од Договорот, македонскиот идентитет ги отсликува територијата, јазикот, народот, со сите атрибути, со своја историја, култура и наследство.

Соопштенија

Алијанса за Албанците: Без консултација на нашите експерти проектот за Клинички центар е осуден на неуспех

Објавено пред

Од партијата Алијанса за Албанците преку соопштение реагираат на тоа што министерот за здравство, Венко Филпче, денеска упатил покана, како што велат, само до експертите на ВМРО-ДПМНЕ да се вклучат во работни групи за изградба на новиот Клинички центар.

Од партијата на Зијадин Села сметаат дека нејзините здравствени експерти се заобиколени од консултациите за капиталниот проект.

„Почитуван министер, новиот Клинички центар нема да биде сопственост само на СДСМ или ВМРО, или пак на било кој друг, туку ќе биде заеднички за секој граѓанин на Република Северна Македонија, без оглед на националноста, религијата или која било друга припадност, сакате вие или не. Вие денес изјавивте ‘заедно да бидеме дел од еден успешен проект’, но со половична покана и елиминирање и заобиколување на Албанците и нивните вистински претставници, Алијансата за Албанците како најголема албанска опозициска партија и така го осудивте на неуспех овој голем капитален проект“, се наведува во партиското соопштение.

Од Алијанса за Албанците воедно упатуваат покана за телевизиски дуел до Филипче и неговиот заменик Асим Муса, кој како што велат, е слика без тон, каде нивните партиски експерти ќе изнесат факти за грешките во чекори кои се прават во здравствениот систем.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Нови 43 градинки низ целата држава, зајакнување на кадарот и зголемени плати

Објавено пред

Како одговорна партија СДСМ продолжува со реализација на мерките што обезбедуваат квалитетно предучилишно образование. Во периодот од мај 2017 до мај годинава Владата предводена од СДСМ преку Министерството за труд и социјална политика изгради и опреми вкупно 31 објект од кои 24 се градинки, а 7 Центри за ран детски развој, соопшти СДСМ.

„Градинките се во: Василево, Гратско, Конче, Кривогаштани, Мл. Нагоричане, Куманово, Пробиштип, Чашка, Пласница, Каласлари, Кравари, Виница, Врапчиште, Гази Баба, Зрновци, Прељубиште, Кавадарци, Бардовци, Козле, Новаци, Прилеп, Ресен, Ростуше и Чучер Сандево.

Центрите за ран детски развој се во Радовиш, Виница, Равен, Форино, Гајре, Тркање, Бродец. Дополнително во тек е изградба и опремување на уште 12 објекти од кои 8 се градинки и четири центри за ран детски развој.

Градинките се во: Чешиново Облешево, Кондово, Корешница, Железара (Гази баба), Врапчиште, Јурумлери, Марена и Шуто Оризари.

Центрите за ран детски развој се во Кривогаштани, Бела Црква, Бистрица, Рача (Охрид) и село Бучим (Крушево). Тоа се вкупно 43 градинки низ целата територијата на државата.

Освен во изградба на нови објекти, се зајакнува кадарот во градинките, им се враќа достоинството на воспитувачите, се зголемуваат платите и се подобруваат условите за работа.

Почнувајќи од јунската плата, стручниот кадар или над 3.100 вработени добија зголемување на платата во просек од 16 % што е околу 3.000 денари во нето-износ по вработен. Развојот и унапредување на системот на детска заштита за СДСМ останува врвен приоритет“, велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Истрагата за најголемата криминална афера е компромитирана

Објавено пред

Истрагата за најголемата криминална афера во модерната македонска историја е компромитирана! Сите индиции велат дека во криминалниот октопод се вмешани лица од највисоките ешалони на извршната и судската власт, кои во изминатиот месец имаа доволно време на располагање да влијаат на истрагата и сведоците во случајот „Рекет“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, „очигледно е дека Русковска работи на тоа аболицираниот Зоран Заев и неговата криминална банда да бидат амнестирани. Русковска изминатиот месец стори сè за главата на криминалниот октопод Зоран Заев да биде ослободен од вина за милионскиот рекет”.

„Заев знае дека е виновен, знае дека времето на неговото криминално владеење е завршено и токму поради тоа е во паника. Тој напаѓа новинари и јавно ги навредува неговите довчерашни најблиски соработници, а цело ова време Русковска и Јовевски чекаат негова команда, кој следен чекор да го преземат.

Судот и обвинителството мора да се ослободат од стегите на власта и да постапат согласно нивната законска обврска. Судот и обвинителството наместо да го штитат, мора да почнат да го гонат криминалот, во спротивно стануваат соучесници во криминалот и еден ден и самите ќе одговараат за тоа што го сториле.

Македонија веќе трета година е заложник на аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговата криминална банда. Македонските граѓаните веќе трета година се жртви на криминалниот тоталитарен режим на чело со Заев. Се ближи крајот на криминалната банда, секој еден кој се огрешил пред законот ќе одговара. Како што Заев милува да каже, најтешката казна во Македонија е затворот, кој сторил криминал ќе си го одлежи своето. Зоране време е ти да си одлежиш своето!”, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ9 часа

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија9 часа

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ12 часа

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија13 часа

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Свет14 часа

Трамп сака да го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а...

Свет14 часа

Северна Кореја повторно лансираше две ракети што паднаа во море

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул,...

Европа16 часа

Пронајден цртеж на Да Винчи што бил сoкриен 500 години под неговото ремек-дело

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сoкриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во...

Регион1 ден

Грција се бори со шумските пожари, гори на неколку острови

Грчките власти испратија засилувања на пожарникарите кои се борат со голем шумски пожар во природен резерват на островот Евија, додека...

Европа1 ден

Шест европски земји ќе подадат рака за спас на 147 мигранти

Премиерот на Италија Џузепе Конте изјави денеска дека шест европски земји сакаат да ги преземат 147 мигранти кои се блокирани...

Свет1 ден

Киев и ЕУ се лути, Русија им нуди државјанство на три милиони Украинци

Киев и ЕУ се лути, откако Русија им нуди државјанство на околу три милиони Украинци од регионот на границата со...

Свет1 ден

(Видео) Кремљ ќе ги одликува пилотите херои кои слетаа избегнувајќи јато птици

Кремљ ќе им додели државни одликувања на двајцата пилота кои успешно принудно слетаа со патнички авион во кој имало 233...

Свет1 ден

(Видео) По седумчасовна престрелка уапсен маж во Филаделфија кој рани шестмина полицајци

Американската полиција го уапси осомничниот за пукањето во северна Филаделфија, по седумчасовна престрелка во која се повредени шест полицајци. Станува...

Европа1 ден

Најголемата скулптура во светот поставена во Белгија

Најголемата скулптура во светот, како што ја нарекуваат, беше подигната во Белгија. 60-метри високиот челичен круг беше поставен во близина на...

Регион1 ден

Над 200.000 луѓе од Балканот минатата година се иселиле во ЕУ

Од Западен Балкан во земјите од ЕУ само минатата година се доселиле 228.000 луѓе, покажуваат податоците на „Евростат“. Од Србија...

Македонија1 ден

Поставени ознаки на спомениците на Александар Велики, Олимпија и Филип Втори

Tројазични табли на кои пишува дека споменикот е во чест на историска фигура која припаѓа на античката хеленска историја и...

Македонија1 ден

Фламинга и пингвини нови жители на скопската зоолошка

Во скопската зоолошка градина почна изградбата на живеалиште за фламинга и пингвини. Како што информираат од управата, ова живеалиште ќе...

Свет1 ден

Непалските власти ќе го наплаќаат спасувањето на планинари од Монт Еверест

Непалската влада објави нови правила за планинарите кои се искачуваат на Монт Еверест, кои уследуваат по низа несреќи што на...

Топ2 дена

Малолетничка од Хрватска почина во Куманово откако врз неа паднала статива на ракометен терен

Тринаесетгодишно девојче од Хрватска кое било на привремен престој во земјава почина во Куманово поради повреди што ги добила при...

Свет2 дена

(Видео) Руски авион принудно слета во поле, птици влегле во двата мотора

Руски патнички авион принудно слета на поле, во близина на аеродромот „Жуковски“, набрзо по полетувањето од Москва, откако птици влегле...

Досие