Контакт

Соопштенија

СДСМ: Мицкоски го негира македонскиот јазик, лаже дека е кодификуван во 1977 година

Објавено пред

Христијан Мицкоски го негира македонскиот јазик, гостува на странски телевизии и шири срамни тврдења дека нашиот македонски јазик бил кодификуван во 1977 година. Но, срамота е за Мицкоски, срамота е за еден македонски политичар, да не знае кога е кодификуван неговиот мајчин јазик, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Наспроти ваквите срамни тврдења на Мицкоски дека македонксиот јазик е кодификуван во 1977 година, секој македонски граѓанин знае дека кодификацијата на македонскиот јазик се случила и многу порано и дека е поврзана со решението на Првото заседание на АСНОМ од 2 август 1944 за воведување на македонскиот како службен јазик во македонската држава, со решението на Президиумот на АСНОМ од 5 мај 1945 година за македонската азбука и со официјалното усвојување на македонскиот правопис – 7 јуни 1945 година.

Затоа и Владата предводена од СДСМ го усвои 5 мај за Ден на македонскиот јазик, на денот кога е усвоена македонската азбука. При вакви историски факти, да се тврди дека македонскиот јазик е кодификуван дури во 1977 година е нанесување директна штета на македонските национални интереси.

Мицкоски треба да си ги научи корените, а сè до тогаш да престане да оди на странски телевизии и да се брука себеси и граѓаните тврдејќи дека македонскиот јазик бил кодификуван во 1977 година“, се додава во соопштението.

Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да не лаже, нема да има никаква цензура, токму таа партија лустрираше писатели

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за состојбата во културата и за слободата на изразување, велат од партијата на власт.

dobivaj vesti na viber

„Токму оваа партија ја нарача срамната лустрација на Славко Јаневски славниот македонски писател и автор на првиот роман на македонски јазик. Токму ВМРО-ДПМНЕ еден од кодификаторите на македонскиот јазик, Блаже Конески, го нарекуваше ’џуџето од Небрегово’. Денес ВМРО-ДПМНЕ извртува изјави и ја плаши јавноста со наводна цензура, што нема врска со реалноста“, реагираат од СДСМ.

Слободата на изразување, која ВМРО-ДПМНЕ за време на 11-годишниот режим постојано ја погазуваше, велат од владејачката партија, денес е загарантирана и никој не смее да ја загрозува.

„ВМРО-ДПМНЕ едноставно не се откажува од ширењето лажни вести и дезинформации кое им е единствен начин на политичко дејствување“, се посочува во реакцијата од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Ги реализираме стратешките цели на државата, блокадите и деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ се осудени на порази

Објавено пред

СДСМ преку Владата и парламентарното мнозинство, што ги предводи, ги реализира стратешките цели на државата. Република Северна Македонија денес е 30 земја членка на НАТО најмоќниот глобален безбедносен сојуз, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„По 17 години минати во чекалницата, конечно заслужено ги почнавме преговорите за членство во ЕУ. Од земја кандидат, денес сме земја преговарач, ги почнавме преговорите со чиста формулација на македонскиот јазик, со заштитен македонски идентитет.

Од друга страна, наспроти државничкото и одговорно однесување на СДСМ и коалицијата, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски прават сè за да ја загрозат европската иднина на државата.

Мицкоски и неговиот партнер Димитар Апасиев преку блокади на Собранието, преку закани и клевети до крвави и насилни сценарија со обидоа да создадат поделби и конфликти во општеството со цел да ја дестаблизират државата.

Таквите обиди им пропаднаа, СДСМ, институциите и граѓаните не дозволија тие да ја загрозат европската иднина. Сè додека стојат на спротивната страна од интересите на граѓаните и државата, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат поразувани“, порачаа од владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Анкетите откриваат зошто Ковачевски бега од народот и од избори

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ со два и полпати поголем рејтинг од СДСМ, Ковачевски ќе биде згазен од народот на следните избори, покажува најновата теренска анкета на ИПСОС спроведена на 1.014 испитаници во период од 1 до 18 јули годинава, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„ВМРО-ДПМНЕ би издвојувала убедлива победа на следните избори, а тоа го потврдуваат и процентите, односно на прашањето спроведено на цела популација доколку на следните избори би се кандидирале само партиите, а не коалициите за која партија би гласале, повеќето од испитаниците одговориле за ВМРО-ДПМНЕ или 19,7 проценти, а за СДСМ само 9,5 проценти, што е разлика од 10,2 проценти. Потоа, ДУИ со 6,2 проценти, Левицата со 5,9 проценти, Алијансата на Албанците со 2,8 процента, други партии 4,2 проценти. Неодлучиле 22,5 проценти, одбиле да одговорат 17 проценти од испитаниците, а само 12,2 проценти не би гласале.

Додека, пак, на истото прашање од анкетата, но спроведена на определена популација со push од 48 проценти, одговориле дека на следните избори би гласале за ВМРО-ДПМНЕ или 40,8 проценти, а за СДСМ само 16,6 проценти. Тоа е разлика од високи 21,2 процент во однос на предноста на ВМРО-ДПМНЕ спрема СДСМ.

Понатаму е ДУИ со 12,8 проценти, Левицата со 12,2 проценти, Алијансата на Албанците со 5,9 проценти, а за другите политички партии 8,7 проценти од испитаниците одговориле дека ќе гласаат.

Дополнително, на прашањето како граѓаните го оценуваат досегашното работење на Димитар Ковачевски како премиер на Република Македонија оценувајќи го од 1 како лош резултат до 5 како одличен резултат, 36 проценти од испитаниците го оцениле со 1, а само 8 проценти до оценка 5. Потоа, со оценка 2,15 процента, со оценка 3 го оцениле 20 проценти од анкетираните, со оценка 4 го оцениле само 8 проценти, а 10 проценти од испитаниците одговориле со – не знам“, наведуваат од партијата.

Како што додаваат од ВМРО-ДПМНЕ, анкетата покажува дека Ковачевски од страна на граѓаните не добил ниту преодна оценка.

„Во согласност со податоците на анкетата на ИСПОС, на следните избори би излегле од 870.000 до 875.000 граѓани, или споредено во гласови – ВМРО-ДПМНЕ би освоила од 355.000 до 360 илјади гласа, а СДСМ од 170.000 до 175.000 гласа, или 180.000 гласа помалку во однос на ВМРО-ДПМНЕ. Понатаму, ДУИ од 110.000 до 115.000 гласа, Левицата од 100.000 до 105.000 гласа, Алијансата за Албанците од 50.000 до 55.000 гласа и другите политички партии од 75.000 до 80.000 гласа.

Анкетата на ИПСОС ги покажува огромното незадоволство и револтотд страна на граѓаните кон Владата на СДСМ и Димитар Ковачевски и јасно потврдува дека неопходни се промени. Ковачевски и СДСМ се свесни дека ќе ги изгубат изборите и затоа бегаат бидејќи бројките покажуваат дека Македонија и граѓаните се за промени, а релевантноста на анкетите СДСМ и Ковачевски ќе ја видат на следните избори“, порачуваат од опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија6 часа

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија8 часа

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа9 часа

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ11 час

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија14 часа

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија15 часа

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет15 часа

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија16 часа

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...

Топ16 часа

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Кичево – Гостивар

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случи на магистралниот пат Кичево – Гостивар, кај т.н. тајмишка...

Свет16 часа

Уште два брода со храна ја напуштија Украина

Уште два брода, едниот со пченка, а другиот со соја, денеска ги напуштија украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана....

Свет18 часа

Кина најави нови воени вежби околу Тајван

Кинеската војска за денеска најави нови вежби на море и на небото околу Тајван. Источната борбена команда на Народноослободителната војска...

Македонија18 часа

Пожарот кај селото Фурка сè уште активен

Регионалниот центар за управување со кризи РЦУК Струмица соопшти дека пожарот кај с. Фурка меѓу општина Дојран и Богданци сè...

Европа1 ден

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет1 ден

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ1 ден

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија2 дена

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет2 дена

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија2 дена

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија2 дена

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...