Контакт

Соопштенија

СДСМ: Преку „Мој ДДВ“ вратени над 36 милиони евра кон речиси 400.000 граѓани за две години

Објавено пред

Управата за јавни приходи преку проектот „Мој ДДВ“ како дел од ДДВ-то искажано во фискалните сметки во изминатите две години на 399.000 корисници им исплати над две милијарди денари, односно 36,3 милиони евра, соопшти СДСМ.

„Преку ‘Мој ДДВ’ во првата година вратени се над 670 милиони денари, а во втората година од повратот на ДДВ преку скенирани фискални сметки 1,5 милијарда денари завршија назад во семејните буџети на граѓаните.

Речиси 414 милиони денари им се исплатени на граѓаните само во првите три месеци од оваа година. Веќе неколку месеци за купени македонски производи се враќа дел од ДДВ во висина од 20 %, што значи директна помош за домашната економија.

Постојаниот раст на бројот на корисници на апликацијата „Мој ДДВ“ е силна потврда дека ова е еден од најдобрите и најуспешни проекти на Владата предводена од СДСМ.

Граѓаните со сигурност знаат дека на секои три месеци се исплаќа повратот на ДДВ-то на нивните трансакциски сметки, но знаат и дека на тој начин даваат придонес во борба против сивата економија.

Како одговорна партија продолжуваме да создаваме и спроведуваме мерки и политики за унапредување на квалитетот на животот на сите граѓани“, се наведува во партиското соопштение.

Соопштенија

Алијансата за Албанците: Одлуката за 27 април ја потврдува врската помеѓу двата режима

Објавено пред

Алијансата за Албанците смета дека секое прекршување на законот, а особено ваквите терористички дела, заслужуваат да бидат казнети со цел да бидат поука за другите во иднина.

Фактот дека дел од казните за организаторите на 27 април ќе биде пресметан како куќен притвор, ги изедначува осудените за тероризам со учесниците во протестите, се истакнува во соопштението од оваа коалиција.

„Тоа уште еднаш ги докажува сите наши процени, како и на Стејт департаментот, дека имаме заробено судство од страна на актуелниот режим. Кога ќе се потсетиме како избега главниот организатор Никола Груевски, како Сашо Мијалков го прогласија за невин во еден друг случај, а пак Агим Нухиу како министер за внатрешни работи не беше ниту под истрага и одговорноста беше оставена само на неговиот заменик Чавков, потоа законот за амнестија кон двајцата пратеници Крсте Мукоски и Сашо Василевски, кои ги отворија вратите на Собранието за толпата да влезе внатре, што беше докажано и на денешното судење, додека Фета Алими го казнија неправедно, потоа како Талат Џафери го спаси Вељановски од одземањето на имунитетот, прегратките на Артан Груби со синот на Мијалков, фактот што Груевски беше информиран од страна на еден функционер на ДУИ и многу други слични дела и одлуки, денешната судска одлука воопшто не нѐ изненадува. Сепак, оваа вест потврди една вистина во врска со која веќе никој нема да има дилеми. Денешниот хибриден режим бил и ќе остане тесно поврзан со главните лидери на поранешниот режим, а овие два режима имаат еден заеднички именител – политичката партија Демократска унија за интеграција“, напоменуваат од Алијансата за Албанците.

Испраќаат порака дека еден ден во оваа земја правдата ќе пристигне, и тоа, пред сѐ, како што потенцираат, за невините граѓани.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Мицкоски по секоја цена брани осудени насилници и организатори за упадот на 27 април

Објавено пред

Нервозната одбрана на ВМРО-ДПМНЕ на лицата што денеска беа осудени како организатори на упадот од крвавиот четврток само потврдува дека во оваа партија нема никаква промена, дека таму сѐ уште е силно присутна режимско-насилничката матрица, реагираат од владејачкиот СДСМ на денешната прес-конференција на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

„27 април, крвавиот настан на кој учествуваше и самиот Христијан Мицкоски, е најцрниот датум во историјата на македонската демократија кога по налог на Никола Груевски толпа насилници се обидоа да убијат пратеници и новинари и да спречат трансформација на власта. Со денешните пресуди се затвора најсрамното поглавје во историјата на независноста. Колку ли се големи хипотеките на Мицкоски, штом мора постојано да брани осудени насилници и криминалци? Колкав е партиско-политичкиот долг на ВМРО-ДПМНЕ, штом се во постојано заложништво на политиките на Мицкоски?“, прашуваат во писменото соопштение од СДСМ.

Од оваа партија додаваат дека ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, конечно, треба да сфатат дека заврши времето на контролирано судство, да сфатат дека никако нема да успеат да ги одбранат криминалот и насилството и дека сѐ додека се на страната на криминалците, ќе бидат поразувани од граѓаните, се додава во писмениот допис од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Легализацијата на криптовалутите ќе биде од бенефит за граѓаните и трговијата кон странство

Објавено пред

Легализацијата на трговијата со криптовалути ќе биде од бенефит и за граѓаните и за правниот промет кон странство, смета ВМРО-ДПМНЕ.

Опозициската партија претходно најави дека ќе изготви законско решение и ќе го поднесе до Собранието, за да ја легализира трговијата со криптовалути и нивното чување. Според решението, граѓаните кои што ќе тргуваат ќе бидат ослободени од ДДВ, а инвеститорите од данок на доход и данок на добивка најмалку до крајот на 2023 година.

„Со формализирање на трговијата ќе им се овозможи на нашите граѓани кои тргуваат со круптовалути да можат да ги разменуваат за пари во Македонија, а на правните лица ќе им се овозможи да вршат плаќања кон странство кон своите добавувачи или клиенти во криптовалути, и сето тоа да биде формално регистрирано како да се работи за жирално плаќање, со тоа ќе се овозможи поголема брзина во трансакциите и пократки временски рокови за вршење на плаќањето“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Додаваат дека над 40 банки во Германија веќе овозможуваат трговија и чување на криптовалути за своите клиенти. Пеј Пал тоа го прави во САД, а Виза има дебитни картички кои овозможуваат поддршка на криптовалути.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион9 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија14 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија15 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија16 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија16 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија17 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа18 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија18 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет19 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија20 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија21 час

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија2 дена

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион2 дена

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија2 дена

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет2 дена

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија2 дена

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија2 дена

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија2 дена

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Досие