Контакт

Спорт

Алонсо ќе го продолжи договорот со Челси

Преговорите помеѓу Челси и левиот бек Маркос Алонсо влегуваат во завршната фаза. Шпанецот, чии актуелен договор со „сините“ истекува за две години, во наредниот период треба да потпише нов договор.
Алонсо по доаѓањето од Фиорентина се наметна како еден…

Објавено пред

Преговорите помеѓу Челси и левиот бек Маркос Алонсо влегуваат во завршната фаза. Шпанецот, чии актуелен договор со „сините“ истекува за две години, во наредниот период треба да потпише нов договор.

Алонсо по доаѓањето од Фиорентина се наметна како еден од најдобрите дефанзивци во Премиер лигата, поради што го привлече вниманието на шпанските гиганти Реал и Барселона.

Меѓутоа токму за шпанските медиуми тој рекол дека има намера да остане во Лондон.

„Сречен сум во Челси, а очигледно дека и клубот е задоволен бидејќи ми понудија да го продолжам договорот, иако актуелниот ми истекува за две години. Разговаравме на таа тема, преговорите се при крај и доколку се мине како што очекуваме новиот договор ќе го потпишам во наредните денови“, изјавил за „АС“, левиот бек.

Маркос Алонсо за Челси одиграл 91 натпревар и постигнал 15 гола. Со добрите игри во Челси го заслужи повикот и во шпанската репрезентација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тричковски го реши дербито со АЕЛ Лимасол

Објавено пред

Репрезентативецот на Македонија Иван Тричковски го постигна голот со кој АЕК ларнака забележа победа 2.1 против АЕЛ Лимасол.

Најдобриот стрелец минатата сезона во кипарскиот шампионат во 63 минута го постигна голот со која АЕК ги освои трите бода. За Тричковски ова беше трет гол во новата сезона.

Претходно гостите водеа со голот на Риера во 24 минута, а осум минути подоцна израмни Макрис.

АЕК по пет кола со натпревар повеќе се наоѓа на делба на првата позиција на табелата со Аполон.Прикажи повеќе...

Популарно

Давидовски го освои трофејот на „Јокохама“ во првата трка на Монца

Објавено пред

Виктор Давидовски денеска по едногодишна пауза се врати на трките во ТЦР Евопа, и во овој настап на легендарната патека Монца го постигна својот досега најголем успех.

Поради дождливото време на тренинзите, македонскиот пилот со својот „хонда сивик“ немаше доволно време за местење на идеалниот сет-ап, а дополнително автомобилот доби 90 килограми тежински пенал (60 килограми според БОП-системот на организаторите, како и 30 килограми за неучество на претходната трка), па поради тоа освои 16. место на квалификациите. Сепак, во првата трка која се возеше во сабота попладне, Давидовски успеа да напредува дури шест места, со што се избори за пласман на 10 место.

По трката, стјуардите му доделија казна од 30 секунди на Сами Тафик, па така Давидовски беше унапреден на деветто место.

Истовремено, тој беше најдобро пласиран поединец од возачите кои се дел од „Јокохама“ купот, каде што се вреднуваат постигнувањата само оние кои не се дел од профи тимовите, поради што се најде на победничкиот пиедестал заедно со победникот Брише од Пежо, Лојд од Хонда и Берт од Ауди.

Утрешната трка е закажана за попладне во 13 часот на автодромот во Монца, а истата може да се следи преку официјалниот јутјуб-канал на ТЦР Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошмарно деби за Тијаго Силва, Челси во 93 минута се спасија од пораз

Објавено пред

Брилијантен меч на Хоторнс одиграа Вест Бромвич Албион и Челси (ВБА). Челси имаа негатива по првиот дел 0:3, но на крајот изборија реми 3.3 со голот на Тами Ејбрахам во 93 минута.

Првиот дел од натпреварот уште еднаш г откри сите слабости кои Челси ги имаат во одбраната.

Од грешките на Маркос Алонсо и Тијаго Силва, кој на овој меч дебитираше за Челси, ВБА постигнаа два гола преку Робинсон во четвртата и 25 минута. Три минути подоцна лошото позиционирање на играчите на Челси го искористи Фурлонг.

ВБА со 25 отсто од поседот на топката во првиот дел на пауза заминаа со предност 3:0.

За разлика од првиот дел кога играчите на Челси не ги користеја своите шанси, во вториот дел беа нешто подобри.

Мејсон Маунт во 55 минута со удар од 23 метри г изненади голамнот Џонстон. На гол негатива „сините“ се доближија во 70 минута кога Хадсон-Одои ја затресе мрежата на ВБА.

Во самиот финиш ВБА не го издржаа притисокот под кои се наоѓаа во текот на целиот меч. Ејбрахам успеа да постигне гол во 93 минута за конечни 3:3.Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа5 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија6 часа

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија7 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет8 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија9 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет9 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ10 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ11 час

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија12 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет12 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет14 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија14 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа15 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет16 часа

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ1 ден

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија1 ден

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа1 ден

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија1 ден

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија1 ден

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Досие