Контакт

Спорт

Бирд завршил зад решетки

Кошаркарот на Бостон Селтикс, Џабари Бирд, бил уапсен под обвинение дека нападнал, давел и киднапирал неидентификувана особа. Случајот, според „ЕСПН“, полицијата го води како семејно насилство.
Истиот извор наведува дека повредената жртва била пренесен…

Објавено пред

Кошаркарот на Бостон Селтикс, Џабари Бирд, бил уапсен под обвинение дека нападнал, давел и киднапирал неидентификувана особа. Случајот, според „ЕСПН“, полицијата го води како семејно насилство.

Истиот извор наведува дека повредената жртва била пренесена в болница и дека 24-годишниот кошаркар в понеделник ќе се појави пред судија.

Неговиот клуб со соопштение потврдил дека се запознати со инцидентот и дека случајот е сериозен.

Бостон Селтикс го избраа Бирд како 56.пик на драфтот одржан минатата година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Лауреус“ наградите во рацете на Новак Ѓоковиќ и Симон Бајлс (видео)

Објавено пред

Светскиот тенисер број 1, Новак Ѓоковиќ по четврти пат ја освои „Лауреус“ наградата за најдобар спортист по фантастичниот кам-бек во кој освои две гренд слем титули и се врати на првото место на АТП листата, додека американската гимнастичарка Симон Бајлс е најдобрата спортистка по неверојатниот успех – шесте медали (од кои четири златни) на Светското првенство во 2018.

Кога сите мислеа дека Ѓоковиќ полека ќе се откажува од спортот по низата повреди и слабата форма, тој имаше неверојатна 2018 во која победи на Вимблдон и на САД опен. Само неговиот ривал на теренот, Роџер Федерер со пет вакви награди е пред него. Четири трофеи „Лауреус“ има и атлетската легенда Јусеин Болт.

Бајлс пак, стана првата жена од 1987 која освоила медал во сите четири индивидуални дисциплини (прескок, разбој, греда и партер), а исто така ги освои титулите во повеќебој и со американската репрезентација на СП во Катар. Американката веќе е најуспешната гимнастичарка во историјата на СП на само 21 година.

Голферот Тајгер Вудс ја освои наградата за кам-бек на годината, откако ја освои првата титула по пет години, додека тенисерката Наоми Осака е „пробив“ на годината откако ја освои првата гренд слем титула на САД опен.

За најдобар тим во 2018 заслужено е прогласена француската фудбалска репрезентација, која го освои СП во Русија, додека легендарниот поранешен тренер на Арсенал, Арсен Венгер доби награда за животно дело.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

„Милионерите“ пак загубија поени, Баерн им „дише во врат“! (видео)

Објавено пред

Борусија Дортмунд сврза пет натпревари без победа, откако одигра без голови на гостувањето кај Нирнберг, губејќи „сигурни“ поени и дозволувајќи разликата од Баерн Минхен на врвот на Бундеслигата да се намали на само три поени.

„Милионерите“ имаа неколку добри шанси во првото полувреме, посебно во финишот кога Аксел Вицел и Марио Геце пропуштија стоотстотни шанси. Нападите продолжија и во второто полувреме, меѓутоа без резултат, а во 89. минута им беше поништен гол на гостите поради офсајд ситуација.

Борусија има 51 поен на врвот на Бундеслигата по 22 кола, пред Баерн со 48, додека Нирнберг се убедливо последни со само 13 освоени поени.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Часовникот „отчукува“ за Сари – Јунајтед никогаш полесно на „Стемфорд бриџ“ (видео)

Објавено пред

Манчестер сити се пласираше во четврт-финалето на англискиот ФА куп, откако никогаш полесно не стигнал до 2:0 победа на „Стемфорд бриџ“ за уште повеќе да го зголеми притисокот на тренерот на Челси, Маурицио Сари.

По одличниот старт на сезоната, „машината“ на Сари како да застана по катастрофалните 6:0 од Манчестер сити, а сега отиде уште една шанса за трофеј, оставајќи ги „сините“ во игра само за трофејот од Лига Европа.

Од друга страна, Јунајтед на Оле Гунар Солскјер се врати на победите по „шок-терапијата“ и поразот од 0:2 од Пари Сен-Жермен во Лигата на шампионите. Мечот беше решен во интересното прво полувреме во кое двата тима имаа свои шанси, но Јунајтед го имаа повторно инспирираниот Пол Погба.

Погба прво успеа совршено да го најде 1.82 сантиметри високиот Андер Ерера во 31. минута, кој со удар со глава успеа да го матира Кепа Аризабалага. Во финишот на полувремето, Погба се запиша во листата на стрелците исто така со удар со глава, по што победникот и патникот во четврт-финале беше одлучен.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Топ5 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Македонија6 часа

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев изјави дека...

Македонија7 часа

Се бара притвор за девет лица што изработувале и продавале огнено оружје

Надлежниот јавен обвинител до судот ќе достави предлог за определување мерка притвор за учесниците во криминалната група која изразботувала и...

Македонија9 часа

„Макфакс“ и Групацијата Клип медија не планираат никаква соработка со Бојан Јовановски

Редакцијата на „Макфакс“ и Групацијата Клип медија целосно застануваат зад својата новинарка Мери Јордановска и како и досега, и во...

Македонија9 часа

ССНМ со осуда за заканите на Бојан Јовановски кон новинарката Мери Јордановска

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро го осудува односот на де факто сопственикот на „1ТВ“, Бојан...

Македонија10 часа

Ванковска: Јавноста не го разбра зборот иронија, сега ми се закануваат со линч

Професорката Билјана Ванковска смета дека не направила недолична корелација со масакарот кај Карпалак од 2001 година и автобуската несреќа кај...

Македонија11 час

(Видео) Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение...

Македонија11 час

Вонреден технички преглед се прави на сите 40 автобуси на „Дурмо турс“

Вонреден технички преглед се прави на сите автобуси на компанијата „Дурмо турс“ , дознава „Макфакс“. Вонредната проверка на исправноста на...

Македонија12 часа

(Видео) Ахмети: Не е добро Заев да биде претседателски кандидат

Лидерoт на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба со премиерот Зоран Заев не сакаше да открие кои се кандидатите за...

Култура12 часа

Чудни коинциденции го следат победникот на „Санденс“, за „Медена земја“ и награда и дете

Телефонски повик непосредно пред премиерата што го добила екипата на трикратно наградениот македонски документарец на престижниот фестивал  „Санденс“ ги потресла...

Македонија12 часа

Прибе без одговор до каде е имплементацијата на реформите

Рајнхард Прибе, германскиот експерт за владеење на правото кој ги предводеше експертските групи на Европската комисија во Македонија, не даде...

Топ13 часа

Заев: Дел од роднините на функционерите ќе се повлечат од работните места

Дел од роднините на функционерите кои се вработија во државни институции најавиле повлекување на работните места, изјави премиерот Зоран Заев....

Македонија13 часа

Велешкото обвинителство сè уште утврдува одговорност за автобуската несреќа кај Катланово од 2017 година

Велешкото јавно обвинителство сè уште утврдува каква одлука ќе донесе за автобуската несреќа што се случи во 2017 година кај...

Македонија15 часа

Пешов: Нухиу на 27 април не ми даде команда за делување

При упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година, тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, не...

Македонија16 часа

(Видео) Илија Димовски не дојде на судење – бил во Брисел на состанок на НАТО

Пратеникот Илија Димовски не беше присутен на денешното рочиште за предметот „Талир“. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го...

Свет17 часа

Шест загинати и тројца повредени во престрелка во Мексико Сити

Шест лица загинаа, а тројца други се повредени во вооружена престрелка на криминална банда во предградието Изтапалапа во Мексико Сити,...

Свет18 часа

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Здравјето на поранешниот руски полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој во март минатата година во Лондон беше затруен во обид...

Свет19 часа

ОБСЕ побара од Киев да ѝ дозволи на Русија да ги следи изборите

Претседателот на ОБСЕ, словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, му посочи на својот украински колега Павло Климкин дека одбивањето...

Свет19 часа

Голем шумски пожар ја зафати ,,мртвата зона” во Чернобил

Голем пожар избувна во чернобилската Зона на исклученост, местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, на околу 20 километри од...

Свет20 часа

Европа не ги сака назад своите граѓани борци на ИД како што бара Трамп

Трамп побара од европските земји да ги вратат дома и судски да ги гонат џихадистите заробени во Сирија, но барањето...

Досие