Контакт

Спорт

Бугарите останаа без претседател на Фудбалскиот сојуз

Објавено пред

Борислав Михаjлов поднесе оставка од функцијата претседател на Фудбалскиот сојуз на Бугарија по големите протести против фудбалската управа.

dobivaj vesti na viber

Тој поднесе оставка по состанокот на извршниот одбор на Фудбалскиот сојуз.

Бугарија ги имаше најлошите квалификации досега, остана на последното место во групата Г, поради што имаше големи протести од навивачите.

Најголемиот конфликт се случи пред стадионот „Васил Левски“ кога репрезентацијата го одигра мечот против Унгарија, пред празните трибини на стадионот во Софија.

„За сечиј мир, поднесов оставка. Ќе ви кажам само неколку збора за тоа што се случуваше во последните две години. Откако се вратив на чело на Фудбалскиот сојуз, бевме изложени на невиден притисок, постојани критики, клевети, лаги и агресија, но за релативно кратко време ги исполнивме повеќето цели од стратегијата што беше донесена на последниот Конгрес на кој победив. Да, репрезентацијата не се претстави на ниво, но кога е во прашање топката нема гаранции за успех. Се друго што зависеше од мене во фудбалскиот сојуз е исполнето“, рече Михајлов.

Квалификациите на Бугарија на клупата ги започна Младен Крстајиќ, кој доби отказ по слабите резултати, а го наследи Илијан Илиев.

Спорт

(Видео) Бејер за четири минути ја урна Борусија во Дортмунд

Објавено пред

Хофенхајм со пресврт ја победи ја победи Борусија во Дортмунд со 3:2, во 23.коло од Бундеслигата.

dobivaj vesti na viber

Гостите во втората минута ги шокираа навивачите на традиционално распродадениот стадион „Сигнал Идуна Парк“.

Сепак, домашните од 21. до 25. минута постигнаа два гола и го свртеа резултатот во своја полза. Најпрво го погоди Мулен, потоа Шлотербек и двата пати на асистенција на Ројс.

Тоа не ги поколеба играчите на Хофенхајм. Младиот Максимилијан Бејер погоди двапати од 61. до 65. минута

По овој пораз Дортмунд остана на четвртото место, додека Хофенхајм ја прекина серијата од пет меча без победа и стигна до седмото место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сензација во Ботевград – Бугарија ја победи Германија

Објавено пред

Кошаркарската репрезентација на Бугарија приреди вистинска сензација со победата над актуелниот светски првак Германија. Во Д-групата, во квалификациите за пласман на Европското првенство, вп Ботевград, Бугарија ја победи Германија со 67:62.

dobivaj vesti na viber

Натурализираниот американец, Коди Милер Мекинтајер ја предводеше Бугарија до победата. Кошаркарот на Басконија мечот против Германија го заврши со 23 поени, пет скока и четири асистенции.

Голема помош доби од Христо Захариев со 15 поени и четири скока, Георги Бојанов 11 поени, а Константин Костадинов и Димитар Димитров постигнаа вкупно 14 поени.

Кај Германците најдобар беше Оскар да Силва со дабл-дабл учинок од 15 поени и 12 скока, Крамер и Матишек додадоа по 11 поени.

Кошаркарите на Германија во првиот квалификациски меч беа подобри од Црна Гора, додека Бугарија загуби од Шведска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нагелсман со задоволство би се вратил во Баерн

Објавено пред

Германскиот селектор, Јулијан Нагелсман, со задоволство би се вратил Баерн Минхен.
Оваа вест денеска ја објави германскиот канал на „Скај спортс“, кој се повикува извори блиски до малдиот тренер.

dobivaj vesti na viber

Нагелсман верува дека има незавршена работа во Минхен, што е точно со оглед на тоа дека тој беше отпуштен на крајот на март минатата година.

Томас Тухел до крајот на сезоната за малку ќе ја прокоцкаше титулата, која оваа сезона со поголема сигурност ќе му ја предаде на Баер Леверкузен.

Тој го напушта клубот на лето, познато е дека Баерн го бара најдоброто решение, на мета е Чаби Алонсо, но доколку Шпанецот сепак реши да остане во Леверкузен или да замине во Ливерпул, тогаш Нагелсман е „план Б“.

Оваа опција не е толку сензационална, бидејќи во Баерн повеќе ги нема луѓето кои го избркаа од клубот. Во март минатата година отказот на Нагелсман му го врачија тогашниот претседател и спортски директор, Оливер Кан и Хасан Салихамиџиќ.

Нагелсман со Фудбалскиот сојуз на германија има договор до завршувањето на Европското првенство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Државниот врв утре ќе ја одбележи 20-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата на Република Северна Македонија на 26.02.2023 година (понеделник) ќе ја одбележи 20-годишнината од авионската несреќа во...

Македонија5 часа

(Линк) МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Град Скопје дека денес е ставено во функција, она што претходно беше...

Македонија5 часа

Времето утре променливо облачно и топло

Променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Македонија8 часа

НСЗР ќе штрајкува ако платите не се усогласат со минималецот додека здравствените работници работат за тројца

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички...

Македонија9 часа

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Според најновите објавени податоци на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно со вчерашниот ден вкупно 14.360 граѓани дале потпис за подносителите...

Свет11 часа

Во австралиските шумски пожари горат куќи, а топлотниот бран допрва ќе следи

Шумските пожари кои беснеат во австралиската држава Викторија веќе неколку дена ги проголтаат домовите, соопштија властите, предупредувајќи дека прогнозата за...

Свет11 часа

Посредниците напредуваат кон договор за прекин на огнот во Газа, пишува израелскиот печат

Посредниците постигнуваат напредок во напорите за постигнување договор за еднонеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас и ослободување на...

Македонија11 часа

Вељановски: Сите документи со валиден датум се важечки за гласање, ДИК така одлучи и во 1998 година

Државната Изборна Комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање. Согласно...

Свет13 часа

САД и Велика Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Јеменските бунтовници Хути го нападнаа американскиот танкер „МВ Торм Тор“ во Аденскиот залив, соопшти денеска портпаролот на оваа милитантна група...

Македонија14 часа

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре на ден 26.02.2024 година без електрична енергија ќе останат: – во периодот од...

Свет14 часа

Парламентарни и локални избори во Белорусија – опозицијата повика на бојкот

Во Белорусија денеска се отворени избирачките места за парламентарни и локални избори на кои граѓаните избираат 110 пратеници во Народното...

Свет15 часа

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди во неделата пограничната област на Киргистан и кинеската област...

Свет15 часа

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху сака брзо одобрување од владата за плановите за контроверзна воена офанзива врз јужниот крајбрежен град Рафа...

Македонија15 часа

Времето денеска дождливо, но потопло

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни, особено во јужните делови каде што ќе имаат...

Свет1 ден

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија1 ден

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија1 ден

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет1 ден

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет1 ден

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет2 дена

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...