Контакт

Спорт

(Видео) Голема прослава за Ѓоковиќ во Белград – „Ова е успех на целата нација“

Објавено пред

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, официјално стана рекордер по бројот на недели (311) поминати на првото место на АТП-листата. Вечерва, по овој повод, во негова чест се одржа дочек во Белград, а шампионот го прослави историскиот момент со своите сограѓани.

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, исто така јавно му се заблагодари на Ѓоковиќ за постигнатиот успех.

„Вечерва, Белград го слави триумфот на Ноле! Од денес белграѓанецот Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на сите времиња. Ти благодарам за радоста што му ја донесе на нашиот народ“, напиша Весиќ.

Вечерас Београд слави тријумф Нолета! Од данас Београђанин Новак Ђоковић најбољи је тенисер свих времена.

Хвала Ноле за радост коју си пружио нашем народу!

Posted by Горан Весић on Monday, March 8, 2021

„Ви благодарам што дојдовте, не очекував толку многу луѓе. Ви благодарам за сите овие години што сте со мене. Ова е успех на целата нација, не само мој и на моето семејство. Тоа го сфатив пред десет години кога успеав да го остварам детскиот сон за освојување на Вимблдон. Она што најмногу ме трогна беше тоа што го доживеав во Белград по Вимблдон кога првпат станав број еден во светот. Се вратив тука и Србија подготви нешто што ќе го паметам целиот живот. Вечно сум ви благодарен за тоа и поради тоа, чувствувам голема чест, привилегија и задоволство и одговорност да ве претставувам сите на најдобар можен начин насекаде во светот. Знам дека ви ги кинам нервите, понекогаш си ги кинам и сам на себе“, рече Новак пред насобраните.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Елмас може да замине од Наполи за сума не помала од 25 милиони евра

Објавено пред

Наполи ќе прифати понуда за Елиф Елмас, не помала од 25 милиони евра, тврди локалниот новинар Емануеле Камарото. Наполи се наоѓа во финансиска криза, поради што мора да продаде неколку фудбалери во летниот преоден рок. Покрај Елмс, претседателот Аурелио Де Лаурентс би подготвен да ги разгледа понудите за калиду Кулибали и Фабијан Руиз.

Борусија Дортмунд, Лидс јунајтед, Бенфика и Борусија Мехнехгладбах, во зимскиот преоден рок покажаа интерес за Елмас, но тогаш клубот не сакаше да разговара за неговиот трансфер, а и фудбалерот истакна дека ако замине од Наполи тоа ќе го направи по завршувањето на сезоната.

Италијанските медиуми сега тврдат, дека Борудија Дортмунд и Бенфика се уште се заинтересирани за Елмас.

Македонскиот репрезентативец, во Наполи пристигна во 2019 година од Фенербахче за сума од 16 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури бара да бидат објавени терминот и локацијата за мечот со Џошуа

Објавено пред

Тајсон Фјури се закани дека ќе се повлече од борбата со Ентони Џошуа, доколку во наредните денови не биде одреден терминот и локацијата. Фјури, сепак се надевал дека борбата ќе се одржи.

Фјури и Џошуа ќе се борат за обединување на сите титули во тешка категорија. Џошуа е шампион во верзиите на ИБФ; ВБО и ВБА, а кај Фјури е појасот за најдобар во верзијата на ВБЦ.

„Ми кажаа дека имаме некоку големи понуди. Со нетрпение чекам да ги разгледам, сакам да видам дали се прифатливи или не и дали можеме да се договориме. Мислам дека борбата ќе се одржи. Се треба да биде познато за неколку дена“, рекол Фјури.

Британците немале апсолутен шампион во тешка категорија уште од Ленокс Луис, кој во 1999 ги освои, а во 2000 ги одбрани шампионките титули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манџукиќ пред трансфер во Клуб Бриж?

Објавено пред

Милан не доби ништо со ангажманот на Марио Манџукиќ. Поранешниот хртватски репрезентативец, во јануари за врати во Серија А, но се чини дека нема долго да се задржи на Апенсинскиот полуостров.

Манџукиќ има договор со Милан до крајот на сезоната и клаузула според која ќе добие нов договор, на една сезона, доколку постигне пет гола. Иако до крајот на Серија А остнаа уште осум натпревари, не е реално Хрватот да ја достигне оваа кота. Манџукиќ досега за Милан има одиграно само 158 минути, 90 од нив против Црвена звезда во Белград, во Лига Европа.

Белгиските медиуми, тврдат дека сериозен интерес за искусниот напаѓач покажале од редовите на најдобриот клуб во земјата, Клуб Бриж. Со овој клуб, но и со Андерлехт и Антверпен, Манџукиќ се поврзуваше и минатото лето, но тој тогаш реши да се пресели во Катар, во Ал Духаил. Во Катар тој се задржа само седум месеци, за Ал Духаил одигра 10 натпревари.

Манџукиќ има финансиски богата понуда од Саудска Арабија, од Ал Хилал, меѓутоа во Белгија тврдат дека Клуб Бриж имаат поголеми шанси да го ангажираат, поради лошото искуство што го имал во Ал Духаил.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија3 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа4 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија4 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ5 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа5 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет6 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија7 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет7 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион7 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа8 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет8 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион20 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет21 час

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ23 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија24 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет1 ден

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија1 ден

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Досие