Контакт

Спорт

(Видео) Стрелците Џингов и Бранковски, и покрај постигнатите норми, МОК не ги пушта на Олимпијада

Објавено пред

Македонскиот олимписки комитет упорно ги игнорира резултатите од светските и европските првенства во стрелашство на Јане Џингов и Борјан Бранковски, со кои, како што велат, обезбедуваат норма за натпреварување на Олимписките игри. Селекторот на македонската стрелечка федерација, Јордан Тасевски, веќе неколку месеци е во конфлик со спортскиот директор на МОК, Владимир Богоевски, за кој вели дека повеќе од 2 години ги игнорира успешните резултати на Џингов и Бранковски.

„Нејасно е зошто комитетот ги игнорира резултатите. Борјан Бранковски уште пред една година на светскиот куп во 2017 има освоено голем резултат и висок пласман, истиот резултат го оствари и на светското првенство пред пет дена во дисциплината пиштол. Богоевски го игнорира овој резултат, кој беше предложен од селекторот и Македонската стрелечка федерација, да биде помогнат од МОК со стипендија. Богоевски во овој случај повторно избра стрелец кој веќе бил на олимпијада со вајлд карта, што значи дека нема можност повторно да отиде на истиот начин, а исто така избира и да го финансира“, вели селекторот на Македонската стрелечка федерација, Јордан Тасевски.

Постојат два начина стрелците да се квалификуваат на олимпијада, со остварување А и Б-норма. А-нормата претставува директен влез преку освојување на првите 4 места на светско или европско првенство во стрелаштво, кои меѓународната стрелечка организација ги прогласува за квалификациски, а Б-нормата се остварува кога стрелецот ќе направи минимален квалификационен резултат по што домашниот олимписки комитет треба да испрати покана за обезбедување универзално место со вајлд карта.

„Се занимавам со спортско стрелаштво 10 години, од кои професионално 3-4. Повеќекратен државен првак сум со воздушен пиштол, имам постигнато Б-норма, односно минимален квалификациски резултат неколкупати, последен пат сега во Шангвонг во Кореја на светскиот куп. Исто така, и минатата година во 2017 година во Минхен, Германија, каде што го испукав истиот резултат – 570. Од селекторот бев предложен за стипендија од Македонскиот олимписки комитет, но не ме избраа“, вели стрелецот Борјан Бранковски.

„Макфакс“ се обиде да стапи во контакт со спортскиот директор на Македонскиот олимписки комитет, но оттаму кажаа дека тој моментно не е во државата, а за јавноста ќе биде достапен дури наредната недела. Селекторот Тасевски смета дека МОК свесно и намерно фаворизира одредени стрелци при нивниот избор за стипендирање и апликација за учество на Олимписките игри.

„Сигурни сме дека Богоевски тоа го прави свесно и намерно, но тоа нас не нè засега, ние само бараме да ја исполни својата законска обврска и да ги спроведе правилата. Тој не треба да се меша во изборот на федерациите, тие сами одлучуваат и предлагаат стрелци. Богоевски во порталите изнесува лаги и невистини, ги деградира и омаловажува резултатите на спортистите наместо да ги мотивира и пофалува“, вели Тасевски.

Јане Џингов на последните 4 квалификациски натпревари константно го накачува својот резултат по што стигнал до 20 круга над минималната пропишана норма за младински олимписки игри, но сепак од МОК немаат слух за неговиот резултат, кој е верификуван и стои на листата на Светската стрелечка организација со код MQS или минимална пропишана квалификациска норма.

„Со спортско стрелаштво се занимавам од мојата 15. година, највисок резултат што го имам постигнато досега е 602 круга и со тоа обезбедувам минимален квалификациски резултат за Младите олимписки игри, кои треба да се одржат за три недели во Буенос Аирес, Аргентина. За мојот резултат МОК неколку пати е известен од страна на Спортската стрелечка федерација, но од Олимпискиот комитет нема никакво известување дали јас сум пријавен за да бидам избран за вајлд карта“, вели Џингов.

Како што вели селекторот од Стрелечката федерација, МОК бил должен до 15 јануари 2017 за Јане Џингов да достави апликација за обезбедување универзално место за претстојната Младинска олимпијада.

„Дали таа апликација ќе одобрена или одбиена не е работа на Комитетот. Богоевски не е тој што треба да кажува дали му се допаѓа некој селектор или спортист“, вели Тасевски.

Селекторот Тасевски и двајцата надежни стрелци Јане Џингов и Борјан Бранковски сè уште не губат надеж и се надеваат дека оваа нанесена неправда, конечно, ќе биде исправена, со што сите спортисти, без разлика во кој спорт, ќе имаат еднаква можност да ја претстават државата во најдобро светло на Олимписките игри.

Виктор Јованов©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: Гринвуд за победа на Јунајтед,  реми за Партизан, понижување за Менхенгладбах (видео)

Објавено пред

Манчестер јунајтед настапите во Лига Европа ги стартуваше со тешко извојувана 1:0 победа над казахстанскиот клуб Астана, додека во истата група, Партизан херојски пред 20.000 деца стигна до 2:2 реми со АЗ Алкмар. Во Менхенгладбах пак, домашната Борусија доживеа понижувачки 0:4 пораз од дебитантот во ЛЕ, австрискиот Волфсбергер.

„Ѓаволите“ на „Олд Трафорд“ се мачеа со Астана, пред во 73. минута, 17-годишниот Мејсон Гринвуд да го постигне првиот гол за сениорскиот тим за победа на тимот на Оле Гунар Солскјер. Во истата група, Партизан го играше последниот меч под „казна“ на УЕФА, но на трибините имаше 20.000 деца кои го видеа тимот на Саво Милошевиќ како стигнува до 2:2 реми со АЗ Алкмар.

Во Менхенгладбах, пак, се случи вистинско чудо откако тимот на Волфсбергер во својот прв настап во големите европски натпреварувања стигна до неверојатна 4:0 победа обезбедена со дури три гола во првото полувреме. Во истата група, Рома немаше проблеми и со 4:0 го совлада турски Башакшехир.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА Г

Порто – Јанг бојс 2:1

Глазгов Ренџерс – Феенорд 1:0

ГРУПА Х

Еспањол – Ференцварош 1:1

Лудогорец – ЦСКА Москва 5:1

ГРУПА И

Гент – Сент-Етјен 3:2

Волфсбург – Олександрија 3:1

ГРУПА Ј

Рома – Башакшехир 4:0

Борусија Менхенгладбах – Волфсбергер 0:4

ГРУПА К

Слован Братислава – Бешикташ 4:2

Вулверхемптон – Брага 0:1

ГРУПА Л

Манчестер јунајтед – Астана 1:0

Партизан – АЗ Алкмар 2:2

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – АСТАНА

РОМА – БАШАКШЕХИР

БОРУСИЈА МЕНХЕНГЛАДБАХ – ВОЛФСБЕРГЕР

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Арсенал со победа во Франкфурт, Лацио загуби во Романија (видео)

Објавено пред

Арсенал стигна до убедлива 3:0 победа на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт во првото коло од Лига Европа, додека Лацио по поразот во Серија А од СПАЛ доживеа уште еден „кикс“ губејќи со 2:1 на гостувањето кај ЦФР Клуж во Романија.

„Топчиите“ дојдоа во водство преку одбиениот удар на Џо Вилкок во 38. минута од мечот, а откако Ајнтрахт останаа со играч помалку по вториот жолт картон на Доминик Хор во 79. минута, успеаја уште двапати да ја затресат мрежата на домаќините – Букајо Сака во 85. минута и Пјер-Емерик Обамејанг во 88. минута.

Жалењето на Симоне Инзаги дека нивната група во Лига Европа наликува на група од Лигата на шампионите се оствари со незгоден пораз од 2:1 од Клуж, иако „лацијалите“ дојдоа во водство преку Бастос во 25. минута. Деач од пенал израмни на 1:1 пред крајот на полувремето, пред Омрани во 75. минута да ги постави конечните 2:1.

Севилја стигна до убедлива 3:0 победа на гости кај Карабаг со головите на Чичарито, Ел Хадади и Торес, додека Хетафе со 1:0 го победи Трабзонспор.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА А

АПОЕЛ – Дуделанж 3:4

Карабаг – Севилја 0:3

ГРУПА Б

Динамо Киев – Малме 1:0

Копенхаген – Лугано 1:0

ГРУПА Ц

Базел – Краснодар 5:0

Хетафе – Трабзонспор 1:0

ГРУПА Д

ЛАСК Линц – Розенборг 1:0

ПСВ Ајндховен – Спортинг Лисабон 3:2

ГРУПА Е

ЦФР Клуж – Лацио 2:1

Рен – Селтик 1:1

ГРУПА Ф

Ајнтрахт Франкфурт – Арсенал 0:3

Стандард Лиеж – Гимараеш 2:0

АЈНТРАХТ – АРСЕНАЛ

ЦФР КЛУЖ – ЛАЦИО

КАРАБАГ – СЕВИЛЈА

ПСВ АЈНДХОВЕН – СПОРТИНГ

ДИНАМО КИЕВ – МАЛМЕ

Прикажи повеќе...

Спорт

Хадсон-Одои на 18 години ќе заработува 150.000 фунти неделно

Објавено пред

Калам Хадсон-Одои го продолжи договорот со Челси најмалку до 2024 година, откако се договори со директорот на клубот, Марина Грановскаја за зголемувањето на неделната плата на фантастични 150.000 фунти.

18-годишниот Хадсон-Одои беше мета на многу шпекулации за заминување од „Стемфорд бриџ“, откако Баерн Минхен минатиот јануари имаа четири обиди да го донесат англискиот талент.

„Чувството е прекрасно. Долго време се чекаше на договорот, но сега сите сме задоволни. Јас сум фудбалер на Челси од мојата осма година и секогаш знаев дека ова е вистински тим за мене. Сакам да освојуваме многу трофеи заедно“, вели тинејџерот.

Грановскаја, пак, вели дека договорот на Хадсон-Одои е вистински пример за тоа како Челси сакаат да ги заддржат своите најдобри млади фудбалери и бргу да ги интегрираат во првиот тим.

„Калам минатата сезона го докажа својот талент и сега сите сме возбудени од неговиот раст во следните години. Со овој потпис, тренерот Френк Лампард има уште еден голем талент на располагање“, вели Грановскаја.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа7 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет8 часа

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија14 часа

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија14 часа

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија15 часа

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион15 часа

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ16 часа

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија16 часа

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ16 часа

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет17 часа

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет17 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет17 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија18 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија19 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт1 ден

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија1 ден

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија2 дена

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија2 дена

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија2 дена

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Досие