Контакт

Спорт

(Вознемирувачко видео) Гром уби фудбалер среде натпревар, на социјалните мрежи се споделува снимката

Објавено пред

Трагедија каква што не се памети се случи во Индонезија. За време на натпреварот помеѓу локалните тимови 2 FLO Bandung и FBI Subang гром го уби фудбалерот Септиан Рахарја.

dobivaj vesti na viber

Снимката набрзо се прошири на социјалните мрежи, а се се случи среде натпревар.

Гром го погоди Рахарја, а од силината на ударот уште двајца соиграчи паднаа на тревата.

„Инцидентот се случи кога гром ја погоди жртвата на стадионот. Неговото име е Септиан Рахарја, тој е од Субанг“, откри полицијата.

Рахарја имал 34 години, локалните медиуми објавија дека дишел по ударот на гром, но дека починал набргу откако бил примен во болница.

Ова е втор пат гром да удри во фудбалер во Индонезија, откако тоа му се случи на млад фудбалер од Источна Јава на натпревар меѓу екипи до 13 години.

Тој млад човек преживеа.

Спорт

(Видео) Вембањама го надигра Холмгрен – Сан Антонио ја победи Оклахома

Објавено пред

Виктор Вембањама направи голем чекор кон наградата за дебитант на годината, во директна битка со единствениот конкурент, Чет Холмгрен. Тој не само што го надигра својот ривал, туку и ги предводеше Сан Антонио Спарс до изненадувачка победа од 132:118 над Оклахома Сити Тандер.

dobivaj vesti na viber

Вембањама постигна 28 поени, од кои пет тројки од седум обиди, собра 13 скока, додаде седум асистенции, имаше пет блокади и две украдени топки, со две загубени топки. Така стана првиот играч во историјата на НБА со најмалку 25 поени, 10 скока и по пет асистенции, блокади и тројки на еден натпревар.

Тој ги спои двата најважни моменти на две минути пред крајот кога постигна тројка за плус девет, а потоа го блокираше Холмгрен, кој се обиде да возврати.

И Холмгрен одигра одличен натпревар со 23 поени (8/12 шут), седум скока, пет асистенции и една блокада, но немаше вистински одговор за разиграниот Вемби.

Најдобриот играч на Тандер Шеј Гилџис-Александер постигна 28 поени, два повеќе од Џејлен Вилијамс. Кај Спарс покрај Вембањама се истакна Давин Васел кој исто така постигна 28 поени.

Сан Антонио ја забележаа 12 победа оваа сезона, а во февруари имаат скор од две победи и 10 порази.

Тие се уште се убедливо последни на Западот, со три победи помалку од Портланд. Тандер ја прекинаа серијата од шест победи и со скор 41-18 се втори на табелата во својата конференција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Начо е фрустриран од одлуките на Анчелоти

Објавено пред

Договорот на капитенот на Реал Начо Фернандез (34) истекува договорот на крајот од сезоната. „Атлетик“, пишува дека искусниот дефанзивец се уште е во „малку напнати“ односи со тренерот Карло Анчелоти. Начо, наводно, е фрустриран од одлуките на Анчелоти да го замени кога натпреварите не одат според планот, што значи дека чувствува дека тренерот не му верува целосно.

dobivaj vesti na viber

Начо сезонава забележа 29 настапи и главно беше стартер, акумулирајќи 1.996 минути на теренот.

Сепак, тоа се должи на повредите на Давид Алаба, Едер Милитао и Антонио Рудигер, поради што на позицијата централен дефанзивец, покрај Начо мора да игра и играчот од средниот ред Аурелиен Чоамени.

Неговиот договор истекува на 30 јуни, кога како слободен играч би можел да го напушти клубот во кој ја мина целата своја кариера, со кој освои 24 трофеи и одигра вкупно 348 натпревари и постигна 16 гола, иако никогаш не беше прво име на одбраната.

Анчелоти изјави дека случајот на Начо е идентичен со оној на Лука Модриќ и Тони Крос. Поточно, доколку како клупска легенда сака да потпише нов договор и да остане во Реал, може да го стори тоа. Начо има забележано и 24 настапи за шпанската репрезентација со која лани ја освои Лигата на нации.

„Трансфермаркт“, неговата вредност ја проценува на пет милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Просинечки го состави својот идеален тим

Објавено пред

Легендарниот хрватски фудбалер Роберт Просинечки даде големо интервју за „Мондо“ и го состави иделаниот тим од фудбалери кои му биле соиграчи во текот на кариерата.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот фудбалер на Динамо, Црвена звезда, Реал, Барселона, Овиедо, Севилја и бројни други клубови, во својот идеален тим не успеа да најде место за голманот на Реал Франциско Бујо, Пикси Стојковиќ и Дарко Панчев од Црвена звезда, Хуго Санчез и Емилио Бутрагено кои му беа соиграчи ви Реал, Пеп Гвардиола со кој ја делеше соблекувалната на Барселона и Давор Шукер.

Важно е да се нагласи дека Просинечки беше ограничен по тоа што може да вклучи само еден играч од клуб или репрезентација каде што настапуваше во идеалниот состав.

Топ 11 (4-3-3): Ведран Руње (Стандард) – Кристобал Парало (Овиедо), Фернандо Иеро (Реал), Славен Билиќ (Хрватска), Роберт Јарни (млада репрезентација на Југославија и Хрватска) – Рафа Паз (Севилја), Звонимир Бобан (Динамо), Сафет Сушиќ (Југославија) – Роналдо Назарио (Барселона), Питер Крауч (Портсмут), Дејан Савиќевиќ (Црвена звезда).

Тренер: Јохан Кројф (Барселона).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

МНР го осуди нападот во Газа: Ваквиот чин претставува сериозно кршење на меѓународното право

Министерството за надворешни работи најостро го осудува нападот во Газа, кој однесе животи на голем број невини луѓе додека чекаа...

Македонија13 минути

МВР воведе нова секција на веб-сајтот за побрзо закажување термин за лични документи

Министерството за внатрешни работи информира дека од вчера е воведена уште една нова секција на веб сајтот https://termin.mvr.gov.mk/ која има...

Македонија19 минути

„Малолетник избоден до смрт во Прилеп, ново убиство, што прават неспособните кадри на ДПМНЕ во МВР“, прашува СДСМ

„Грозно свирепо убиство на малолетно момче во Прилеп, ново убиство за само неколку дена. Што прават неспособните кадри на ДПМНЕ...

Македонија21 час

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа22 часа

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија22 часа

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија23 часа

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија23 часа

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија23 часа

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ24 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија1 ден

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија1 ден

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет1 ден

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет1 ден

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет1 ден

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија2 дена

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија2 дена

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ2 дена

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ2 дена

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ2 дена

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...