Контакт

Спорт

Господски гест на Манчестер јунајтед, Венгер пречекан со подарок

Сер Алекс Фергусон, Жозе Мурињо и Манчестер јунајтед господски го пречкеаа Арсен Венгер, кој во неделата, последен пат го водеше Арсенал на „Олд Трафорд“, против Манчестер јунајтед.
Пред почетокот на натпреварот, Мурињо го пречека Венгер на теренот на …

Објавено пред

Сер Алекс Фергусон, Жозе Мурињо и Манчестер јунајтед господски го пречкеаа Арсен Венгер, кој во неделата последен пат го водеше Арсенал на „Олд Трафорд“ против Манчестер јунајтед.

Пред почетокот на натпреварот Мурињо го пречека Венгер на теренот на „Олд Трафорд“, се ракуваше со него, а потоа го однесе до центарот на игралиштето, каде што ги чекаше Фергусон.

Шкотланѓанецот на Венгер му врачи подарок, што наиде на одобрување кај навивачите, кои со овации ја поздравија големата кариера на Французинот.

Во име на Манчестер јунајтед, Фергусон и Мурињо му врачија пехар на Венгер, на кој се изгравирани зборовите: „На Арсен Венгер, во името на Манчестер јунајтед, за неговата служба и успесите во Арсенал од 1996 до 2018 година, пехарот му го предале сер Алекс Фергусон и Жозе Муруњо.“

„Фантастично е ова што го направи нашиот клуб. Мислев дека е многу подобро подарокот да му го предаде Фергусон. Јас како тренер на Јунајтед против господинот Венгер играв само неколкупати, а вистинското ривалство е она помеѓу Фергусон и Венгер“, рекол по мечот Мурињо.

фото: EPA

Арсен Венгер, изненаден од гестот на најголемиот ривал, емотивно и малку шеговито ја коментирал целата церемонија.

„Навистина е убаво ова што е случи. Навистина убав гест од Јунајтед, уживав во ова. Толку пати бев овде и никогаш не сум бил вака пречекан, па дури и подарок добив. Но, немојте да се грижите, наредната сезона некој друг ќе седне на моето место и ќе биде непријателски пречекан“, рекол Венгер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кошмарно деби за Џенаро Гатузо (Видео)

Објавено пред

Шок терапијата и смената на Карло Анчелоти не ги подобри работите во Наполи. Наполитанците вечерва загубија на домашен терен од Парма 1:2. Наполи, со гол и асистенција, го сруши Швеѓанецот со македонско потекло Дејан Кулушевски.

Дека дебито на клупата на Наполи Џенаро Гатузо нема да го памети по добро најави Кулушевски уште во четвртата минута. Момчето со македонско потекло успеа да му избега на Кулибали и потоа го совлада Мерет.

Наполи притискаше во текот на целиот меч, во првиот дел зицери не реализираа Зјелински и Инсиње, а израмнувањето стигна дури во 64 минута кога Милик највисоко скокна на нафрлената топка од страна на Мертенс.

По израмнувачкиот гол следуваа ургански десет минути на Наполи, во кои се изроди само една добра шанса кога се посрамоти Марио Руи.

Во самиот финиш во 93 минута Жервињо и Кулушевски изведоа школски контра-напад. Кулушевски му асистираше на Жервињо кој го постави конечниот резултат.

Парма со оваа победа го мина Наполи на табелата и сега има 24 бода на седмото место. Наполитанците од друга страна останаа на 21 бод откако и на осмиот меч во Серија А останаа без победа.

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас не доби шанса од тренерот Гатузо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вуд го замолкна „Стенфорд Бриџ“, наочекуван кикс на Лестер (Видео)

Објавено пред

Бортмут забележа голема победа во Лондон над Челси, а Лестер ја прекинаа победничката низа во 17 коло, во Премиер лигата. Попладнево победи забележаа Шефилд Јунајтед и Барнли.

Екипата на Челси по серијата на добри резултати влезе во криза, а лошата форма е потврдена против Борнмут на „Стенфорд Бриџ“. Екипата на Френк Лампард го забележа четвртиот пораз на последните пет натпревари.

Единствениот гол во Лондон го постигна Дан Гослинг во 84 минута од натпреварот. Борнмут во најдобар момент ја прекинаа серијата од пет порази.

Неочекуван кикс забележаа фудбалрите на Лестер. Против Норич на „Кинг Пауер“ ставија крај на низата од осум победи. „Лисиците“ не успеаја да искористет неколку одлични шанси, а од пораз ги спаси голманот на Норич Тим Крул кој си постигна авто-гол. Претходно надобриот играч на Норич Тему Пуки им донесе предност на „канаринците“.

Шефилд Јунајтед со головите на Флек во 50 и 73 минута забележаа победа во дуелот со Астон Вила. Еден гол им беше доволен на Барнли да ги освојат бодовите против Њукасл. Голот вреден три гола го постигна Вуд во 58 минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кикс на Барса пред „Ел Класико“

Објавено пред

Реал Сосиедад и Барселона одиграа 2:2 (1:1) во 17 коло во Ла Лига. Прв пат по осум натпревари Сосиедад успеаја да останат непоразени во дуелите со Каталонците. На „Аноета“ заврши низата од седум победи, во сите натпреварувања, во која беа играчите на Барселона.

Сосиедад подобро влегоа во натпреварот, таквиот пристап им донесе предност во 12 минута. Бускетс направи наивен пенал, а реализатор беше Ојерзабал.

Домашните имаа можност да го зголемат водството меѓутоа ударот на Исак го изблокира Ленгле.

Во 38 минута Суарез повлече контра, навремено му асиситраше на Гризман, а Француските репрезентативец рутински погоди против својот поранешен тим.

Целосен пресврт Барселона направи во 49 минута. Меси несебично му асистираше на Суарез.

Конечниот резултат го постави Швеѓанецот Исак кој ја искористи аматерската реакција на Тер Штеген.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Обвинителството во Албанија гони 17 лица по земјотресот – се градело без почитување на стандардите

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51...

Македонија7 часа

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ7 часа

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија8 часа

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија8 часа

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија10 часа

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија10 часа

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија11 час

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ12 часа

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа13 часа

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет13 часа

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија1 ден

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ1 ден

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ1 ден

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија1 ден

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија2 дена

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет2 дена

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Досие