Контакт

Спорт

Гризман: Не би го одбил повикот на Бекам

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман, изјавил дека со задоволство би настапувал за новата франшиза во МЛС лигата, во САД, Мајми, чии основач е Дејвид Бекам.
Поранешниот англиски репрезентативец, на Флорида, го оформи Интер Мајами, а франшизата …

Објавено пред

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман, изјавил дека со задоволство би настапувал за новата франшиза во МЛС лигата, во САД, Мајми, чии основач е Дејвид Бекам.

Поранешниот англиски репрезентативец, на Флорида, го оформи Интер Мајами, а франшизата во лигата ќе започне да се натпреварува од 2020 година.

27-годишниот Гризман, никогаш не криел дека има желба кариерата да ја заврши во САД. Исто така, најдобриот играч на Атлетико, никогаш не криел дека еден од неговите фудбалски идоли е токму Бекам.

„Доколку Бекам сака да играм во неговиот тим ќе одам таму. Сакам кариерата да ја завршам во САД. Не знам дали тоа ќе биде Мајами или Лос Анџелес. Ми се допаѓа американската култура и менталитетот“, рекол Гризман.

Сепак, францускиот репрезентативец ќе почека до преселбата во САД, бидејќи пред стартот на Светското првенство го продолжи договорот со Атлетико до јуни 2023 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алексис ќе игра против Арсенал

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Алексис Санчез, ќе биде во составот кој во петок ќе му се спротивстави на Арсенал, во ФА купот. Чилеанецот поради повреда ги пропушти последните три натпревари на Манчестер Јунајтед.
Алексис Санчез, пред една година од …

Објавено пред

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Алексис Санчез, ќе биде во составот кој во петок ќе му се спротивстави на Арсенал, во ФА купот. Чилеанецот поради повреда ги пропушти последните три натпревари на Манчестер Јунајтед.

Алексис Санчез, пред една година од Арсенал се пресели во Манчестер Јунајтед, во април во Премиерлигата играше против својот поранешен тим, но в петок прв пат ќе игра против Арсенал во Лондон.

Чилеанецот за Арсенал одиграл 166 натпревари.

„Ќе биде во тимот“, рекол менаџерот на Јунајтед, Оле Гунар Солскјер и дополнил.

„Мислам дека ќе му помогнат навивачите доколку го дочекаат со свирежи. Тој е таков играч ќе сака да им покаже дека грешат. Беше добра на тренинзите, се надевам дека ќе ужива на теренот“.

Меначерот на „црвените ѓаволи“ во Фа купот нема да може да смета на Фелаини, Смолинг и Рохо.

„Имаме талентиран тим. Некои играчи мора да бидат на теренот, имаат квалитет. Ќе има неколку промени во однос на првиот тим“.

Дуелот во ФА купот помеѓу Арсенал и Манчестер Јунајтед в петок ќе започне во 20:55 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Заминувам ако остане Солари“

Фудбалерот на Реал Мадрид, Иско, не сакал да го напушти Реал, но доколку Сантијаго Солари останел на функцијата и по завршувањето на сезоната, тогаш бил подготвен да си оди, пренесуваат шпанските медиуми.
Иско е предмет на интерес на неколку врвни тимо…

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид, Иско, не сакал да го напушти Реал, но доколку Сантијаго Солари останел на функцијата и по завршувањето на сезоната, тогаш бил подготвен да си оди, пренесуваат шпанските медиуми.

Иско е предмет на интерес на неколку врвни тимови (Јувентус, Манчестер сити, Интер, Пари Сен Жермен), меѓутоа тој сака да остане во Реал, но под еден услов – тренер да не биде Сантијаго Солари.

Наводно тој рекол дека ќе побара трансфер доколку Реал и по завршувањето на сезоната Солари остане на тренерската функција.

Шпанскиот репрезентативец и аргентинскиот тренер не се во добри односи, поради што фудбалерот има одиграно само 491 минути за првиот тим.

Според новинарските шпекулации за Иско, барем засега најмногу пари, 86 милиони евра, нудат Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал му одржа час по тенис на Циципас

Рафаел Надал го декласира Стефанос Циципас во полу-финалето на Австралија опен. Шпанецот за еден час и 46 минути го победи грчкиот тенисер со 6/2, 6/4, 6/0. Надал има беспрекорен учинок во досегашниот тек од турнирот, досега не загуби ниту еден сет, а …

Објавено пред

Рафаел Надал го декласира Стефанос Циципас во полу-финалето на Австралија опен. Шпанецот за еден час и 46 минути го победи грчкиот тенисер со 6/2, 6/4, 6/0. Надал има беспрекорен учинок во досегашниот тек од турнирот, досега не загуби ниту еден сет, а на противниците им дозволи само два брејка.

Надал, против 21-годишниот Циципас кој во осмина-финалето го елиминираше Роџер Федерер, ја демонстрираше својата моќ и во ниту еден момент не му дозволи на Гркот да почувствува дека мечот може да има поинаков исход.

Дел од квалитетите Циципас покажа само во вториот сет, во кој потклекна во деветтиот гем кога Надал направи брејк.

Во првиот, а особено во третиот сет на теренот постоеше само Надал. Првиот го реши на почетокот, со брејк во третиот гем, а во третиот не му препушти ниту гем на противникот.

Надал в недела шести пат ќе игра во финалето на Австралија опен. Во претходните пет финалиња победил само еднаш, во 2009 година.

Противник во финалето ќе му биде победникот од второто полу-финале во кое ќе играат Новак Ѓоковиќ и Лука Пуи. Овие двајца ќе се соочуват утре, од 9.30 часот по македонско време.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ќосето до Ѓорчев: Требаше досега да ги посетиш фамилиите на затворените за 27, а не откако најави кандидатура за претседател

Горан Ангелов – Ќосето обвинет за случувањата од крвавиот четврток, преку социјалните мрежи му се обрати на пратеникот Влатко Ѓорчев...

Македонија2 часа

Агенцијата за медиуми го испитува сопствеништвото на 1ТВ

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми поведува постапка против 1 ТВ поради наводно скриено сопствеништво. На утрешната седница на дневен...

Македонија2 часа

СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор на Камчев и Мијалков

За сите осомничени во истрагата ,,Империја”, СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор бидејќи сè уште постојат причините за...

Македонија4 часа

Граѓаните на пешачки маратон во МРТ, лифтовите на поправка

Речиси една недела не работи ниту еден од четирите лифтови во зградата на Македонската радио-телевизија каде што се сместени и...

Регион4 часа

Грчките пратеници вечерва ќе гласаат за ратификација на договорот за името

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се...

Македонија4 часа

(Видео) Закани до обвинителите на СЈО: „Фатиме е наша, а на тој каурот ќе му ја расплачеме фамилијата“

Во кривичниот суд во Скопје повторно се одложи рочиштето за предметот на СЈО „Титанк 3“, во кој обвинети се Ејуп...

Македонија5 часа

Мијалков на 31 јануари ќе го испрашува свиркачот Лазаревски

Судењето за предметот „Таргет-Тврдина“, кое се однесува на незаконското следење на комуникации, е одложено за 31 јануари. Свиркачот Ѓорги Лазаревски...

Македонија6 часа

Каракамишева: Венециската комисија поради притисоците испрати писмо до Османи и Заев

Венециската комисија испратила писмо до Кабинетот за вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, и до премиерот Зоран Заев во кое се...

Свет6 часа

Кинески воени авиони ,,покажувале сила” летајќи во близина на Тајван

Кинески воен авион „сухој Су-30“и транспортен авион „шансји Ј-8“ на Ослободителната војска на Кина (ПЛА) прелетале над каналот Баши меѓу...

Македонија7 часа

На 12 март одново ќе почне судењето за набавката на 300 полициски „шкоди“

На 12 март, во 10 часот, во кривичниот суд во Скопје одново ќе почне судењето за предметот „Триста“ на СЈО,...

Свет7 часа

Најмалку 5 мртви во заложничката криза во банка на Флорида

Вооружен напаѓач упаднал во банка во Флорида и се забарикадирал внатре, а потоа се јавил на бројот за итни случаи...

Свет8 часа

САД одбиваат да ги повлечат дипломатите од Венецуела

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, одби да ги повлече американските дипломати од Каракас тврдејќи дека владата што ги прекинала дипломатските...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи23 часа

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија24 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања1 ден

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија1 ден

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија1 ден

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет1 ден

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија1 ден

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Досие