Контакт

Спорт

Дојде и тој ден, Иниеста потврди дека заминува

Капитенот на Барселона, Андрес Иниеста објави дека по завршувањето на сезоната ќе го напушти клубот, со што само ги потврди повеќе неделните шпекулаци. Иниеста е продукт на познатата академија на Барселона, а цела деценија беше еден од клучните игриачи…

Објавено пред

Капитенот на Барселона, Андрес Иниеста објави дека по завршувањето на сезоната ќе го напушти клубот, со што само ги потврди повеќе неделните шпекулаци. Иниеста е продукт на познатата академија на Барселона, а цела деценија беше еден од клучните игриачи во тимот кој доминираше во Шпанија и Европа.

„Во блиска иднина нема да можам да го давам својот максимум во Барселона. Сакам да заминам додека сум на врвот, додека освојуваме титули и додека се чувствувам користен за тимот“, рекол Иниеста на прес конференцијата, на која присутни биле сите негови соиграчи.

Иниеста наредниот месец ќе наполни 34 години, а според одредени медиуми тој веќе потпишал тригодишен договор со кинескиот тим Чунцин Дангај Лифану.

Еден од играчите што обележаа повеќе од една деценија на еден од најславните клубови цо светот, ќе го напушти „Ноу камп“ по 22 години.

„Ова е мојата последна сезона во Барселона. Долго време размислував за оваа одлука. За мене Барселона е најдобриот клуб во светот, клуб кој ми даде се“, нагласил Иниеста.

Андрес Иниеста кариерата во Барселона ќе ја заврши со двојната круна во шпанскиот шампионат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: Гринвуд пак блесна за Јунајтед, Башакшехир го шокираше Менхенгладбах (видео)

Објавено пред

Борусија Менхенгладбах излета во групната фаза во Лига Европа, откако во финишот на мечот прими гол за 1:2 пораз од Башакшехир, со кој турскиот клуб го освои првото место во групата Ј пред Рома, која одигра само 2:2 со австрискиот Волфсбергер, додека Мејсон Гринвуд постигна два гола за Манчестер јунајтед со убедлива 4:0 победа над АЗ Алкмар да го завршат натпреварувањето по групи.

Менхенгладбах со 1:1 беше на првото место на табелата во групата Ј пред Рома, но голот на Французинот Енцо Кривели во 90-тата минута го крена Башакшехир на првото место со 10 поени, пред Рома со 9.

На „Олд Трафорд“, со многу изменет состав, тимот на Оле Гунар Солскјер стигна до убедлива 4:0 победа над холандскиот Алкмар, благодарение на двата гола на Гринвуд, но и голот и асистенцијата на Хуан Мата. Гринвуд, со ограничен број на натпревари оваа сезона, има постигнато 6 гола за „ѓаволите“ и е втор најдобар стрелец во тимот по Маркус Рашфорд со 13 гола.

И вториот премиерлигашки претставник, Вулверхемптон е во нокаут фазата откако со 4:0 го декласираше Бешикташ благодарение на хет-трикот на Диого Жота.

ЛИГА ЕВРОПА, 6.КОЛО

ГРУПА Г

Порто – Феенорд 3:2

Ренџерс – Јанг бојс 1:1

Табела: 1.Порто 10, 2.Ренџерс 9, 3.Јанг бојс 8, 4.Феенорд 5

ГРУПА Х

Еспањол – ЦСКА Москва 0:1

Лудогорец – Ференцварош 1:1

Табела: 1.Еспањол 11, 2.Лудогорец 8, 3.Ференцварош 7, 4.ЦСКА М. 5

ГРУПА И

Волфсбург – Сент-Етјен 1:0

Гент – Олександрија 2:1

Табела: 1.Гент 12, 2.Волфсбург 11, 3.Сент-Етјен 4, 4.Олександрија 3

ГРУПА Ј

Рома – Волфсбергер 2:2

Борусија Менхенгладбах – Башакшехир 1:2

Табела: 1.Башакшехир 10, 2.Рома 9, 3.Борусија М. 8, 4.Волфсбергер 5

ГРУПА К

Слован Братислава – Брага 2:4

Вулверхемптон – Бешикташ 4:0

Табела: 1.Брага 14, 2.Вулфс 13, 3. Слован Б. 4, 4.Бешикташ 3

ГРУПА Л

Манчестер јунајтед – АЗ Алкмар 4:0

Партизан – Астана 4:1

Табела:  1.Манчестер ј. 13, 2.Алкмар 9. 3.Партизан 8, 4.Астана 3

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – АЛКМАР

РОМА – ВОЛФСБЕРГЕР

ВУЛВЕРХЕМПТОН – БЕШИКТАШ

ВОЛФСБУРГ – СЕНТ-ЕТЈЕН

ПОРТО – ФЕЕНОРД

РЕНЏЕРС – ЈАНГ БОЈС

ЛЕ: Клуж го исфрли Лацио, Арсенал први откако Ајнтрахт загуби добиен меч (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Ефес првпат го победи Фенер на гости во Евролигата! (видео)

Објавено пред

Крунослав Симон постигна 22 поени, имаше 9 скока и додаде четири пати за Анадолу Ефес да го добие истанбулското дерби во Евролигата со 81:73, првпат со победа на гости во европската елита.

Симон исто така имаше клучна улога кога во финишот на мечот постигна положување и заработи фаул за 67:76 водство на 80 секунди пред крајот. Претходно, Фенербахче направија 11:0 серија за неколку минути за да се вратат од -17 поени негатива, кога Костас Слукас со тројка ги доближи на 67:73.

Шејн Ларкин постигна поени за да стигне до бројот 20 (сите во второто полувреме), пред Симон да ја презеде контролата на на мечот. Тимот на Ергин Атаман остаснува прв на табелата со фантастичен 11-2 скор по седмата победа едноподруго, додека Фенер има слаби 5-8.

ЕВРОЛИГА, 13.КОЛО

Химки – Алба Берлин 104:87 (23:32, 31:19, 23:12, 27:24)

Фенербахче – Анадолу Ефес 73:81 (22:20, 16:18, 11:21, 24:22)

Црвена звезда – Басконија 64:72 (14:20, 17:12, 12:24, 21:16)

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Клуж го исфрли Лацио, Арсенал први откако Ајнтрахт загуби добиен меч (видео)

Објавено пред

За Лацио нема да има европска пролет, откако тимот на Симоне Инзаги кој игра одлично во Серија А, успеа да испадне во групата Е во Лига Европа, откако загуби на гостувањето кај Рен, додека романскиот ЦФР Клуж со 2:0 го победи Селтик и му го грабна второто место.

На Лацио им беше потребна победа во Франција, но во исто време Селтик, кој го осигура првото место во табелата да го совлада Клуж во Романија, но на крајот тоа не се случи и сега „лацијалите“ може да се концентрираат на домашниот шампионат.

Арсенал на Фреди Љунгберг успеа да се врати од 2:0 негатива за 2:2 реми на гостувањето кај Стандард Лиеж (во првиот меч ги победија со 4:0), за да го освои првото место во групата Ф, откако Ајнтрахт Франкфурт успеа да пропушти 2:1 водство и да загуби со 2:3 од Виторија Гимараеш.

Последното коло, откако во поголемиот дел од групите беа одлучени патниците за нокаут фазата донесе и неколку незгодни изненадувања (за обложувачите). Кипарскиот АПОЕЛ со 1:0 ја победи Севилја, а ЛАСК Линц со 3:0 го декласираше Спортинг Лисабон.

ЛИГА ЕВРОПА, 6.КОЛО

ГРУПА А

АПОЕЛ – Севилја 1:0

Карабаг – Дуделанж 1:1

Табела: 1.Севилја 15, 2.АПОЕЛ 12, 3.Карабаг 5, 4.Дуделанж 4,

ГРУПА Б

Динамо Киев – Лугано 1:1

Копенхаген – Малме 0:1

Табела: 1.Малме 11, 2.Копенхаген 9,  3.Динамо Киев 7, 4.Лугано 3

ГРУПА Ц

Базел – Трабзонспор 2:0

Хетафе – Краснодар 3:0

Табела: 1.Базел 13, 2.Хетафе 12, 3.Краснодар 9, 4.Трабзонспор 1

ГРУПА Д

ЛАСК Линц – Спортинг Лисабон 3:0

ПСВ Ајндховен – Розенборг 1:1

Табела: 1.ЛАСК 13, 2.Спортинг Л 12, 3.ПСВ 8, 4.Розенборг 1

ГРУПА Е

ЦФР Клуж – Селтик 2:0

Рен – Лацио 2:0

Табела: 1.Селтик 13, 2.Клуж 12, 3.Лацио 6, 4.Рен 4

ГРУПА Ф

Стандард Лиеж – Арсенал 2:2

Ајнтрахт Франкфурт – Гимараеш 2:3

Табела: 1.Арсенал 11, 2.Ајнтрахт 9, 3.Стандард Л 8, 4.Гимараеш 5

ЦФР КЛУЖ – СЕЛТИК

РЕН – ЛАЦИО

СТАНДАРД ЛИЕЖ – АРСЕНАЛ

АЈНТРАХТ – ГИМАРАЕШ

ПСВ – РОЗЕНБОРГ

АПОЕЛ – СЕВИЛЈА

ЛАСК – СПОРТИНГ

ДИНАМО КИЕВ – ЛУГАНО

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија11 час

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет11 час

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет12 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа12 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет13 часа

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт13 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија16 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа17 часа

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија18 часа

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија18 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија19 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија20 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија21 час

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија21 час

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет22 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет23 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион1 ден

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет1 ден

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет1 ден

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Досие