Контакт

Спорт

Италијанците со пенал спасија реми со Полска, Србија и Албанија со победи (видео)

Италија одигра 1:1 со Полска во првиот меч од Лигата на нации на УЕФА за не толку добар старт на Роберто Манчини на клупата на „аѕурите“, посебно бидејќи ремито беше изборено со пенал во 78. минута.
На „Ренато Дал’Ара“ во Болоња, Полјаците имаа убедлив…

Објавено пред

Италија одигра 1:1 со Полска во првиот меч од Лигата на нации на УЕФА за не толку добар старт на Роберто Манчини на клупата на „аѕурите“, посебно бидејќи ремито беше изборено со пенал во 78. минута.

На „Ренато Дал’Ара“ во Болоња, Полјаците имаа убедливо подобар старт, откако Роберт Левандовски одлично го пронајде Зиелински, кој го тестираше Џанлуиџи Донарума на голот, додека Италија за првата шанса чекаше до 37. минута, кога Бернардески имаше одличен удар кој помина покрај стативата. Полска дојде во водство во 40. минута кога Левандовски повторно го најде Зиелински, кој од десетина метри го совлада Донарума.

Италија, конечно, израмни во 78. минута, кога Жоржињо од пенал го совлада Фабијански, и „аѕурите“ ќе мораат да се многу подобрени за следниот дуел со Португалија на Кристијано Роналдо.

Во Лига Б, Русите со головите на Черишев и Ѕјуба успеаја да извлечат 2:1 победа на тешкото гостување во Истанбул кај Турција, додека во Лига Ц, Албанија со 1:0 го совлада Израел, Србија со 1:0 беше подобра на гостувањето кај Литванија, додека Романија и Црна Гора одиграа без голови.

Србија стигна до победа на гостувањето во Вилниус благодарение на голот од пенал на Душан Тадиќ во 38. минута, а истиот фудбалер во 83. минута пропушти шанса, повторно од белата точка, да донесе поголема победа за „орлите“. Албанија пак, стигна до три поени против Израел благодарение на одличниот удар на Таулант Џака во 55. минута.

ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А, ГРУПА 3

Италија – Полска 1:1

ЛИГА Б, ГРУПА 2

Турција – Русија 1:2

ЛИГА Ц, ГРУПА 1

Албанија – Израел 1:0

ЛИГА Ц, ГРУПА 4

Литванија – Србија 0:1

Романија – Црна Гора 0:0

ЛИГА Д, ГРУПА 3

Азербејџан – Косово 0:0

Фарски Острови – Малта 3:1
©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо се враќа во Премиерлигата, во Њукасл?!

Објавено пред

Досегашниот тренер на Њукасл, Рафаел Бенитез денеска најави дека си оди од клубот и веднаш започнаа шпекулациите за неговиот наследник. Се споменуваат повеќе имиња, но како најсеризни кандидати се вбројуваат Жозе Мурињо, Џенаро Гатузо и Микел Артета.

За Португалецот тоа би бил трет клуб во Премиерлигата, по Челси и Манчестер Јунајтед. Мурињо повеќепати вели дека го интересира клуб со големи амбиции, а Њукасл има квалитет најмногу за средината на табелата во Премиерлигата.

Сепак англиските медиуми пишуваат дека Мурињо не би ги исклучил преговорите уште на старт, а доколку се договори со Њукасл, како негов асистент би го донел Марко Матераци.

Од друга страна Гатузо кој на крајот на сезоната го напушти Милан би можел да биде сериозен какндидат за испразнетото тренерско столче на „Сент Џејмс Парк“.

Тие двајца не се единствените сериозни кандидати. Се споменуваат имињата на Алан Пердју, Рој Кин, Марк Хјуз, Гери Монк, Стивен Џерард, како и помошникот на Пеп Гвардиола во Манчестер Сити, 37-годишниот Микел Артета.

Според обложувалниците на Островот, Артета е најсериозен кандидат за тренер на Њукасл.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марио Манџукиќ се сели во римски Лацио?!

Објавено пред

Италијанскиот дневен весник „Ил Месаџеро“ тврди дека хрватскиот фудбалски интернационалец, Марио Манџукиќ има нов клуб, римски Лацио.

Иако Хрватот често беше споменуван со трансфер во Кина или во германска Борусија Дортмунд, сепак најновите информации се дека тој ќе се пресели во клубот против кој го постигна првиот гол за „Старата дама“ од Торино.

Манџукиќ минатата сезона за Јувентус одигра 25 меча со биланс од 9 гола и 7 асистенции, но според информациите од италијанскиот шампион, хрватскиот ас веќе не се вклопувал во идеите на новиот тренер на Јуве, Маурицио Сари.

Calciomercato, Il Messaggero in prima pagina: “Lazio su Mandzukic”

Прикажи повеќе...

Спорт

Тенисерка со 8 прсти ќе игра на Вимблдон: За мене не постојат граници!

Објавено пред

Легендарниот тениски гренд-слем турнир Вимблдон ќе се игра од 1. до 14. јули годинава, а посебна ѕвезда на турнирот ќе биде 18-годишната Франческа Џонс.

Младата тенисерка од Лидс доби „вајлд-карта“ за настап.

Џонс е родена со ретко генетско пореметување, познато како „ЕЕД“ или „ЕЕЦ“. Таа е родена со испреплетени прсти и по многуте операции сега е со 8 прсти на рацете и 7 на нозете.

Поради хендикепот Џонс имала големи проблеми со рамнотежата, а лекарите и рекле дека неможе да биде врвна тенисерка. Сепак, Франческа не се откажала.

Таа сега е на 297 место на ВТА листата.

„Секогаш кажувам дека најголемо задоволство во животот е она што луѓето велат дека е невозможно. Тоа е и моето мото. Секојдневно работам напорно и ги пробивам сопствените граници. Знам колку се борев до сега за да играм тенис. Верувам дека можам да се доближам до врвот“ – вели Џонс.

Без сомнение, настапот на Џонс на Вимблдон ќе биде многу емотивен, а секој освоен поен, гем или победа ќе бидат уште еден доказ дека успеала.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија5 часа

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Свет6 часа

Момчињата што беа спасени од пештерата на Тајланд не смеат јавно да зборуваат за тоа

Помина една година откако младинскиот фудбалски тим со нивниот тренер влезе во туристичката пештера на Тајланд и остана заробен. Беа...

Македонија6 часа

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ9 часа

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион10 часа

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион10 часа

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион11 час

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет11 час

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија22 часа

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ24 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион1 ден

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија1 ден

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија1 ден

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија1 ден

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија1 ден

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион1 ден

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет1 ден

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Досие