Контакт

Спорт

И Мајами доби свој Интер

Поранешниот англиски капитен Дејвид Бекам откри дека неговиот фудбалски тим кој ќе се натпреварува во МЛС лигата ќе го носи името Клуб Интернасионал де Футбол Мајами, или скратено Интер Мајами.
Клубот исто така го откри својот грб, кружно лого со две ч…

Објавено пред

Поранешниот англиски капитен Дејвид Бекам откри дека неговиот фудбалски тим кој ќе се натпреварува во МЛС лигата ќе го носи името Клуб Интернасионал де Футбол Мајами, или скратено Интер Мајами.

Клубот исто така го откри својот грб, кружно лого со две чапји, симбол кој треба да го го прослави „интернационалниот, различен, инклузивен, креативен и амбициозен дух“ на Мајами. Бекам по долго чекање доби МЛС тим во Мајами во јануари, откако првиот план го објави пред четири години.

„Ова е горд ден за мене и за целиот тим. Вистинска чест е да се открие новото име и грбот на нашите фанови“, изјави Бекам.

Интер Мајами ќе почне со игра во 2020 година на привремена локација додека се гради нивниот стадион со 25 илјади седишта во 2021 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Индиректно ги обвини Пјаниќ и Манџукиќ за поразот од Реал во 2017 (Видео)

Објавено пред

Биографската книга „Јас, Џорџо“ на капитенот на Јувентус Џорџо Кјелини секојдневно предизвикува бурни реакции во италијанската и светската јавност. Откако ги критикуваше Марио Балотели и Фелипе Мело, откако откри дека од дното на душата го мрази Интер, Кјелини пишува и за поразот од Реал во финалето во Лигата на шампионите во 2017 година.

Титулата во Лигата на шампионите е она за што сонува не само Кјелини туку и сите во Јувентус, особено играчите кој години наназад се дел од тимот.

Во финалето во 2017 година, Јувентус на полувремето имаа 1:1, а на крајот Реал ги прегазија и со вкупни 4:1 ја освоија титулата.

Индиректно Кјелини ги обвинува Миралем Пјаниќ и Марио Манџукиќ за поразот во финалето.

„Нема што да се каже за тоа финале. Ништо посебно не се случи на полувремето. Бевме екстремно уморни. Изгубувме пораи премореност. Манџукиќ лежеше на подот, Пјаниќ не можеше да оди. Мислевме дека по 1:1 ќе се вратиме, но во второто полувреме се драматично застана. За нас финалињата секогаш доаѓаат премногу доцна“.

Манџукиќ го постигна единствениот гол на тој натпревар, а многумина се согласни дека одбраната е виновна за поразот, особено партнерот на Кјелини, Леонардо Бонучи.

Кјелини: Мело беше јаболко на раздорот, а Балотели заслужи шлаканица

Прикажи повеќе...

Спорт

„Не можам да бранам во Реал, ама се уште можам да бидам од корист“

Објавено пред

Поранешниот англиски репрезентативец Џо Харт рекол дека е подготвен да замине во странство за да ја оживее својата кариера.

Харт кој некогаш беше незамислив на голот на Англија последен пат во Премиерлигата настапил во 2018 година кога примил пет гола од Евертон како голман на Барнли. Тој изјавил дека се сеќава на секоја секунда од тој натпревар.

„Мојата желба сега е уште посилна. Оваа ситуација не натера да разберам дека сакам да играм фудбал. Јасно ми е дека нема да играм за Реал Мадрид, но мислам дека не сум ја загубил вештината, го знам фудбалот, сакам само повторно да бидам дел од нешто и да придонесувам за клубот“, рекол 33 годишниот голман.

Откако го напушти Манчестер сити Харт бранеше како позајмен во Торино и Вест Хем. За Англија има 75 настапи, а со Сити два пати бил шампион во Премиерлигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најтрофејниот српски ватерполист ја заврши кариерата

Објавено пред

Најтрофејниот српски ватерполист Слободан Никиќ ја заврши кариерата. 37 годишниот Никиќ во пензија замина како играч на Вашаш. Никиќ ќе остане Унгарија, во Ференцварош, каде ќе работи со младинскиот тим.

Никола Никиќ во кариерата со националниот тим освоил 29 медали. Три пати бил светски првак, пет пати европски шампион, во Рио де Женеиро стана олимписки шампион, а има и девет златни медали од Светската лига.

Кариерата ја започнал во Партизан, а потоа играч во Ниш, Јадран од Херцег Нови, Олимпијакос, Про Реко, Камолји, Галатасарај, Ференцварош и Вашаш.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа58 минути

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале скоро 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Свет1 час

СЗО: Земјите во кои паѓа бројот на заболени се соочуваат со втор бран ако нагло ги попуштат мерките

Земјите во кои се намалува бројот на заболени од коронавирус би можеле да се соочат со втор пик на епидемијата...

Регион2 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа2 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што поскоро отворање на границите меѓу европските земји, откако тие беа...

Македонија2 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата со коронавирусот....

Регион2 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет14 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија15 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет16 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа16 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет16 часа

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет17 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа18 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија21 час

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија23 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет23 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион24 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија1 ден

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија1 ден

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија1 ден

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Досие