Контакт

Спорт

Кербер подобра од Осака по „епска“ битка во Сингапур

Анџелике Кербер ја доби фантастичната битка со Наоми Осака со 6:4/5:7/6:4 за да остане на добар пат до пласман во полуфиналето на ВТА финалето во Сингапур по меч кој траеше 2 и пол часа и во кој се судрија две актуелни гренд слем шампионки.
Германката …

Објавено пред

Анџелике Кербер ја доби фантастичната битка со Наоми Осака со 6:4/5:7/6:4 за да остане на добар пат до пласман во полуфиналето на ВТА-финалето во Сингапур по меч кој траеше 2 и пол часа и во кој се судрија две актуелни гренд-слем шампионки.

Германката Кербер, која е шампионка од Вимблдон, сега ќе игра со Слоун Стивенс, која исто така се намачи пред да стигне до 7:6(4)/2:6/6:3 победа над Холанѓанката Кики Бертенс. Сега, Стивенс има две победи, Кербер и Бертенс по една, додека Осака, шампионката од САД опен, има само теоретски шанси за полуфинале откако ги загуби првите два меча во Сингапур.

Мечот на Кербер и Осака почна со три брејка во низа, пред Кербер да направи клучен брејк и да го освои сетот, но Јапонката се врати во вториот сет, во кој трипати се враќаше од брејк за да израмни на 1:1. Нервозата беше голема во тесниот трет сет, во кој Кербер едвај ги задржуваше емоциите, но еден брејк и беше доволен за голема победа.

Фото: ЕПА

Спорт

Сензација во најава, „предавникот“ Тевез се враќа во Јунајтед?

Објавено пред

Легендарниот фудбалски ас, Карлос Тевез (35) се подготвува да се врати во Манчестер Јунајтед, ексклузивно открива италијански „Тутоспорт“.

Информациите се дека 35-годишниот фудбалер најверојатно е желба на Управата на „црвените ѓаволи“ како позајмен играч до крајот на сезоната, пред се поради повредата на Маркус Рашфорд.

Навивачите на Јунајтед сигурно се сеќаваат дека голгетерот кој пред 11 години настапуваше во црвениот дрес на „Олд Трафорд“ направи „предавство“ и направи трансфер во градскиот ривал, Манчестер Сити.

Тевез и тогаш беше на позајмица во Јунајтед. За две сезони во клубот, од 2007 до 2009 со „ѓаволите“ освои две титули во Премиерлигата и еднаш го подигна трофејот во Лигата на шампионите. Тевез постигна 34 гола за Јунајтед.

Во тоа време, менаџерот Сер Алекс Фергусон му нудел побогат петгодишен договор, но Тевез решил да замине.

Набрзо стана еден од симболите на Сити по сопствеништво на шеикот Мансур, па и со „граѓаните“ ја освои Премиерлигата, по што патот го однесе кон Јувентус.

Фудбалерот сега по третпат е дел од Бока Јуниорс, но договорот му истекува на крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Себалјос сака да избега од Арсенал

Објавено пред

Дани Себаљос не е задоволен од статусот што го има во Арсенал и побарал од својот матичен клуб Реал да му најде нов клуб. Себаљос сака да избори место во шпанската репрезентација која ќе се натпреварува на Европското првенство.

Себаљос во Арсенал настапува како позајмен играч од Реал, меѓутоа досега има настапано само на 17 натпревари. Во еден период имаше проблеми со повредата, но сега иако е здрав не е во комбинација кај новиот тренер Микел Артета.

Последен пат Себаљос за Арсенал настапил во Лига Европа, во ноември минатата година против Виторија Гимараеш.

Реал во актуелниот преоден рок на тројца свои играчи им најде нови клубови. Хесус Валјехо од Вулверхемптон замина во Гранада, додека Андреј Лунин и Хорхе де Фрутос ќе играат до крајот на сезоната во Овиедо, односно рајо Валјекано.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал сигурен, испадна Андерсон

Објавено пред

Првиот носител на Австралија опен Рафаел Надал со максимална победа избори пласман во третото коло. За разлика од Шпанецот Карен Хачанов и Стен Вавринка во пет сета се пласираа во третото коло, додека Кевин Андерсон во драматичен меч испадна од Тејлор Фриц.

Надал го победи Федерико Делбонис за два часа и 32 минути со 6/3, 7/6, 6/1. Аргентинецот успеа на фаворизираниот тенисер да му пружи отпор само во вториот сет.

Во наредното коло Надал ќе игра против сонародникот Пабло Карењо-Буста.

Вавринка се мачеше против Андреа Сепи, но успеа да го добие Италијанецот во пет сета 4/6, 7/5, 6/3, 3/6, 6/4. Швајцарецот во наредното коло ќе игра против Џон Иснер.

Пет сета одигра и Хачанов против Микаел Имер од Шведска. Русинот два пати имаше предност во сетови (1:0 и 2:1), но победата ја обезбеди дури во супер тај-брејкот со 10:0.

Мечот заврши со победа на Хачанов 6/2, 2/6, 6/4, 3/6, 7/6.

Тејлор Фриц (34 на АТП листата) со голем пресврт успеа да го елиминира Кевин Андерсон. Јужноафриканецот имаше предност од 2:0, меѓутоа Американецот по три часа и 23 минути успеа да направи пресврт и да забележи победа.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа22 минути

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија1 час

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија1 час

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија3 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ4 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет5 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет6 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија6 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет7 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија7 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион7 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет8 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија20 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија1 ден

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија1 ден

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ1 ден

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија1 ден

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија1 ден

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија1 ден

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Досие