Контакт

Спорт

Кралска заработка на „кралскиот клуб“

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид минатата сезона остварил рекорден приход од 750,9 милиони евра.
Минатата сезона „кралскиот клуб“ ја освои третата титула во последните три години во Лигата на шампионите, а исто така триумфираше на Светското клупско првенст…

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид минатата сезона остварил рекорден приход од 750,9 милиони евра.

Минатата сезона „кралскиот клуб“ ја освои третата титула во последните три години во Лигата на шампионите, а исто така триумфираше на Светското клупско првенство. во финансискиот извештај што го објави клубот не е пресметана заработката од продажбата на фудбалери.

Приходот од 750,9 милиони евра е за 11,3 отсто во однос на претходната сезона и најголем од 2000 година кога на чело на клубот застана Флорентино Перез.

Поради тоа вредноста на клубот пораснала за неверојатни 494,5 милиони евра, додека според извештајот Реал има долг од 107 милиони евра.

Собранието на Реал е закажано за 23.септември кога едн од главните теми ќе биде реконструкцијата на стадионот „Сантијаго Бернабеу“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Венгер одбил да го наследи Јокановиќ во Фулам

Легендарниот француски тренер Арсен Венгер, ја одбил понудата да седне на клупата на последно пласираниот тим во Премеир лигата, Фулам. Челниците на клубот од „Крејвен Котиџ“, вчера му врачија отказ на Славиша Јокановиќ и на неговото место го ангажираа…

Објавено пред

Легендарниот француски тренер, Арсен Венгер, ја одбил понудата да седне на клупата на последнопласираниот тим во Премеир лигата, Фулам. Челниците на клубот од „Крејвен котиџ“ вчера му врачија отказ на Славиша Јокановиќ и на неговото место го ангажираа Клаудио Раниери.

Фулам, по 12 одиграни натпревари, има само пет бода, со кои е закован за дното на табелата. Овој тим ја има најлошата одбрана во лигата со 31 примен гол.

„Мирор“ во четвртокот објави дека прв пик за наследник на Јокановиќ бил Арсен Венгер, меѓутоа популарниот „професор“ ја одбил понудата. Дури тогаш сопственикот на Фулам, Шахид Кан, стапил во контакт со Италијанецот Раниери, кој во 2016 година со Лестер ја освои Премиер лигата.

Венгер 22 години (1996-2018) го предводеше Арсенал, а клубот го напушти во јуни оваа година.

Пред неколку недели тој најави дека од јануари ќе работи во нов клуб, а медиумите шпекулираат дека за неговите услуги сериозно се заинтересирани Баерн Минхен и Милан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер одбил да го наследи Јокановиќ во Фулам

Легендарниот француски тренер Арсен Венгер, ја одбил понудата да седне на клупата на последно пласираниот тим во Премеир лигата, Фулам. Челниците на клубот од „Крејвен Котиџ“, вчера му врачија отказ на Славиша Јокановиќ и на неговото место го ангажираа…

Објавено пред

Легендарниот француски тренер Арсен Венгер, ја одбил понудата да седне на клупата на последно пласираниот тим во Премеир лигата, Фулам. Челниците на клубот од „Крејвен Котиџ“, вчера му врачија отказ на Славиша Јокановиќ и на неговото место го ангажираа Клаудио Раниери.

Фулам, по 12 одиграни натпревари има само пет бода со кои е закован за дното на табелата. Овој тим ја има најлошата одбрана во лигата, со 31 примен гол.

„Мирор“, во четвртокот, објави дека прв пик за наследник на Јокановиќ бил Арсен Венгер, меѓутоа популарниот „професор“ ја одбил понудата. Дури тогаш сопственикот на Фулам, Шахид Кан стапил во контакт со Италијанецот Раниери, кој во 2016 година со Лестер ја освои Премиер лигата.

Венгер 22 години (1996-2018) го предводеше Арсенал, а клубот го напушти во јуни оваа година.

Пред неколку недели тој најави дека од јануари ќе работи во нов клуб, а медиумите шпекулираат дека за неговите услуги сериозно се заинтересирани Баерн Минхен и Милан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Далас го стиша џезот, Вучевиќ му го расипа дебито на Батлер (Видео)

Измината ноќ во НБА лигата мина во знакот на доминантната победа на Далас Маверикс над Јута Џез 118:68, а индивидуално печат ставија Леброн Џејмс, кој стана петтиот најдобар стрелец во историјата на лигата, Никола Вучевиќ, кој со Орландо славеше над Фи…

Објавено пред

Измината ноќ во НБА лигата мина во знакот на доминантната победа на Далас Маверикс над Јута Џез 118:68, а индивидуално печат ставија Леброн Џејмс, кој стана петтиот најдобар стрелец во историјата на лигата, Никола Вучевиќ, кој со Орландо славеше над Филадилфија и Пол Џорџ од Оклахома Тандер.

Јута го одигра најлошиот меч и го забележа најтешкиот пораз откако франшизата е во Солт Лејк Сити. Во 1979 година Милвоки Бакс славеле со 158:102 над тимот кој тогаш играл во Њу Орлеанс.

Џезерите во второто полувреме постигнаа само 22 поени, односно само девет пони во последната четвртина.

Маверикс до убедливиот триумв ги предводеа Херисон Барнс со 19, Хосе Хуан Бареа со 14, односно Лука Дончиќ и Двај Пауел со по 13 поени. На спротивната страна најефикасен беше Рики Рубио со 11 поени, а Руди Гобер забележа по 10 поени и скокови.

ЛА Лејкерс со 126:117 ги победија Портланд Трејлблејзерс. Леброн Џејмс мечот го заврши со 44 поени, 10 скока и девет асистенции. Џејмс, на вечната листа на петтото место го престигна легендарниот Вилт Џембрлен, тој сега има постигнато 31.425 поени во кариерата.

Оклахома Тандер, без Расел Вестбрук, забележаа победа во дуелот со Њујорк Никс 128:103. Доминантна партија пружи Пол Џорџ со 35 поени, седум скока, пет асистенции и две украдени топки. Џорџ не влегуваше во игра во последната четвртина.

Црногорскиот репрезентативец Никола Вучевиќ му го расипа дебито на Џими Батлер во дресот на Филаделфија. Орландо забележа победа 111:106, а Вучевиќ успеа да издоминира во нападот против еден од најдобрите центри во лигата, Џоел Ембид.

Црногорецот имаше учинок од 30 поени, осум скока и четири асистенции. Ембид забележа трипл-дабл (19 поени, 13 скока, 10 асистенции), но од игра погоди само шест од 20.обиди. Џими Батлер кој пред неколку дена пристигна во Филалделфија, дебитираше со 14 поени.

НБА резултати: Орландо Меџи-Филалделфија 111:106, Вашингтон Визардс-Кливленд Кавалирс 119:95, Бостон Селтикс-Чикаго Булс 111:82, Бруклин Нетс-Мајами Хит 107:120, Торонто Репторс-Детроит Пистонс 104:106, Милвоки Бакс-Мемфис Гризлис 113:116, Минесота Тимбервулвс-Њу Орлеанс Пеликанс 107:100, Оклахома Тандер-Њујорк Никс 128:103, Далас Маверикс-Јута Џез 118:68, Феникс Санс-Сан Антонио Спарс 116:96, ЛА Лејкерс-Портланд Трејлблејзерс 126:117.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток35 минути

Вибер контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отварајте ги вратите“

Од Вибер групата каде членуваат дел од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток41 минута

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес брат

Од смс и вибер пораките за 27 април кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за „крвавиот четврток“ во...

Македонија2 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа3 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија4 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија4 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија15 часа

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Македонија18 часа

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Македонија19 часа

Граѓани му оставија слика од Груевски на Заев

Со транспаренти „Нема правда, нема мир или заборавивте?”, „Како што го пуштивте, така да го вратите”, „Одговорност”, „Немојте пред народот”,...

Македонија19 часа

Мицкоски: Одговорност за бегството на Груевски треба да се бара од Заев и Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на социјалната мрежа „Фејсбук“ повика одговорност за бегството на експремиерот Никола Груевски да...

Македонија21 час

Унгарската влада за „Макфакс“: Му дозволивме на Груевски да побара азил од безбедносни причини бидејќи беше премиер

Унгарската влада за „Макфакс“ вели дека властите дозволиле Никола Груевски да поднесе барање за азил, а со тоа да биде...

Македонија21 час

Судот ги одби жалбите за „Империја“, Камчев ќе биде 30 дена во притвор

Кривичниот совет од скопска „единица“, составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска-Масевска, ги одби жалбите на осомничените...

Македонија22 часа

Унгарски медиуми: Законот е сменет, унгарската влада треба Груевски веднаш да го врати назад

Унгарските медиуми се полни со вести за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта. Тие пренесуваат дека портпаролот на...

Македонија23 часа

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија24 часа

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија1 ден

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски, кој е во...

Македонија1 ден

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија1 ден

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет1 ден

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Досие