Контакт

Спорт

Леброн со 35 поени, Лејкерси со нов пораз (видео)

Леброн Џејмс имаше 35 поени и 11 скока, но тоа не беше доволно Лос Анџелес лејкерс да избегнат втор пораз за помалку од една недела на гости кај Сан Антонио спарс, кои победија со 110:106.
Демар Дерозан заврши со 30 поени, 12 скока и 8 асистенции за да…

Објавено пред

Леброн Џејмс имаше 35 поени и 11 скока, но тоа не беше доволно Лос Анџелес лејкерс да избегнат втор пораз за помалку од една недела на гости кај Сан Антонио спарс, кои победија со 110:106.

Демар Дерозан заврши со 30 поени, 12 скока и 8 асистенции за да ги предводи Спарси до победа, додека Руди Геј имаше 16 поени и 10 скока.

Леброн пак, може да се утеши што сега го помина Дирк Новицки на шестото место на вечната листа на НБА стрелци со 31.202 поени, и сега ако продолжи вака бргу достижен е и петопласираниот Вилт Чембрлен со 31.419 поени.

Милвоки бакс првпат од 1971/72 имаат 6-0 старт на сезоната, откако Јанис Антекумбо ги предводеше бакси со 21 поени и 7 скока за само 19 минути за убедлива 113:91 победа над Орландо меџик. За потсетување, тимот од 1971/72 беше предводен од легендарните Карим Абдул-Џабар и Оскар Робертсон и имаше седум победи во низа.

Бакси го пречекуваат единствениот друг непоразен тим во НБА оваа сезона, Торонто (6-0) во понеделник навечер.

Од другата страна, Кливленд кавс го забележија шестиот пораз во исто толку натпревари, откако загубија со 119:107 на гостувањето кај Индијана пејсерс. Виктор Оладипо имаше 24 поени, Богдан Богдановиќ имаше 25 за првпат оваа сезона Индијана да победи двапати во низа.

Кавс го имаат најслабиот старт на сезоната по 0-7 од 1995 година.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Детроит – Бостон 89:109

Њу Орлеанс – Јута 111:132

Атланта – Чикаго 85:97

Кливленд – Индијана 107:119

Филаделфија – Шарлот 105:103

Мемфис – Феникс 117:96

Мајами – Портланд 120:111

Милвоки – Орландо 113:91

Сан Антонио – ЛА Лејкерс 110:106

Спорт

Ботошани по елиминацијата од Шкендија: Судијата не досуди чист пенал за нас

Објавено пред

Шкендија вчера успеа да победи во Романија кај Ботошани (1:0) и да избори место во наредната рунда каде противник ќе и биде Тотенхем.

Од таборот на романскиот тим за елиминацијата го обвинија шведскиот судија Мохамед Ал-Хаким. Според нив тој во 25 минута не досудил чист пенал по стартот на играчот на Шкендија Павиќ, врз Ашковски. Наместо да покаже на белата точка судијата досиди прекршок во напад од Ашковски.

Погледнете го спорниот момент на кој се жалат Ромамците.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Драгиќ блескаше, Мајми водат 2-0 против Бостон

Објавено пред

Кошаркарите на Мајами Хит поведоа со 2-0 во финалето на Истокот против Бостон Селтикс откако втоиро меч го добија со 106:101.

Мајами успеаја да го надоместат минусот од 17 поени и во неизвесна завршница да стигнат до победата.

Бостон имаа плус 3 по првата четвртина (31:28), во вториот период имаа предност и од 17 поени, а на полувреме Селтикс водеа со 60:47. Мајами предноста ја стигнаа во третата четвртина, кога ја имаа највисоката предност 77:84. Во последниот период имаше неколку пресврти, на крајот Мајами беа тие кои се радуваа на победата.

По мечот според медиумите имало многу нервоза во соблекувалната на Бостон, а најгласен бил Маркус Смарт кој викал по соиграчите.

Горан Драгиќ со 25 поени и Бем Адебајо со 21 поен и 10 скока го предводеа Мајами. На спротивната страна се истакнаа Кемба Вокер со 23 и Џејсон Тејтум со 21 поен.Прикажи повеќе...

Спорт

ТСЦ-Стеауа 3:3, па 6:6 на пенали 10:11

Објавено пред

ТЦС од Бачка Паланка и ФЦСБ (поранешна Стеауа) синоќа во квалификациите за Лига Европа одиграа еден од најлудите натпревари во историјата на фудбалот. Натпреварот во регуларниот дел заврши 3:3, по продолженијата, беше 6:6, а пенал-рулетот им припадна на гостите од Романија со 4:5. Само играчот на ТСЦ, Бањац, не успеа да реализира од 11 метри.

Романскиот тим во Бачка Топола стигна со само 14 фудбалери, без девет првотимци, кои останаа дома поради коронавирусот. На клупата Стеауа има само тројца играчи, еден напаѓач и двајца играчи од редот за врска.

Од друга страна, ТСЦ издржа до пеналите кога целото второ полувреме го одиграа со играч помалку, а продолженијата ги завршија со двајца помалку на теренот.

ТЦС има водство од 2:0 и 3:1, но Стеауа успеа да ја стигне таа предност и да избори пласман во плејофот, каде што за противник ќего има Слован Либерец.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Економија45 минути

Жените се уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ2 часа

Тачи ќе му додели на Трамп „Орден на слободата“

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа2 часа

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи...

Свет2 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион2 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија13 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ14 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет14 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија15 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ15 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ17 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура18 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија20 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија20 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија20 часа

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Македонија21 час

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија21 час

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија22 часа

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија23 часа

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Досие