Контакт

Спорт

Легендарниот Колина пресуди: Беше пенал за Реал (Видео)

Пеналот за Реал во 93.минута на натпреварот против Јувентус во четврт-финалниот реванш во Лигата на шампионите се уште е актуелен во фудбалскиот свет.
Дуелот на Лукас Васкез и Мехди Бантија, судијата Мајкл Оливер го окарактеризира како пенал, Роналдо п…

Објавено пред

Пеналот за Реал во 93.минута на натпреварот против Јувентус во четврт-финалниот реванш во Лигата на шампионите се уште е актуелен во фудбалскиот свет.

Дуелот на Лукас Васкез и Мехди Бантија, судијата Мајкл Оливер го окарактеризира како пенал, Роналдо погоди, а Реал се пласира во полу-финалето.

Од таборот на Јувентус по мечот фрлаа со „дрвја и камења“ по главниот судија и по легендарниот Пјерлуиџи Колина кој е прв човек на судиската организација на УЕФА и е задолжен за делегирање на судиите.

Конечно по спорната одлука на „Сантијаго Бернабеу“ се огласи и легендарниот ќелавко, еден од најдобрите судии на сите времиња.

„Пеналот е исправно досуден. Ја гледав снимката од сите можни агли и сметам дека судијата не згреши кога покажа на белата точка. Донесе вистинска одлука и на еден ваков натпревар и во ситуација се наоѓаше под голем притисок“, рекол Колина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Партија на сезоната за Никола Јокиќ (видео)

Објавено пред

Српскиот центар Никола Јокиќ беше најзаслужен за победата на Денвер со 110-102 против Оклахома. Тој имаше трипл дабл ефект.

Јокиќ постигна 28 поени, собра 14 скока, а имаше и 12 асистенции за помалку од 35 минути на паркетот.

Голема помош имаше и од Вили Бартон кој мечот го заврши со 18 поени и 6 скока, а Џамал Мареј додаде 14 поени во победата.

Во поразената екипа се истакна Денис Шредер со 22 поени.

Резултати:

Феникс – Сан Антонио 119-121
Торонто – Бруклин 110-102
Чикаго – ЛА Клиперс 109-106
Мемфис – Вашингтон 128 -111
Далас – Мајами 118-122
Милвоки – Кливленд 125-108
Хјустон – Детроит 107-115

Прикажи повеќе...

Спорт

Шок во Далас, се повреди Лука Дончиќ (видео)

Објавено пред

Кошаркарот на Далас Маверикс, Словенецот Лука Дончиќ се повреди на стартот на синоќешниот меч на неговата екипа против Мајами Хит.

Дончиќ тргна во продор кон противничкиот кош, дебитантот на Хит, Кендрик Нан ја испружи ногата повеќе од што требаше, па Лука згазна на неговото стапало.

Словенецот веднаш потоа со болки ја напушти салата, додека во „Америка Ерлајнс Центар“ завладеа молк.
Дончиќ, кој досега покажува феноменални партии за Далас веднаш бил префрлен во болница, па сега се очекува снимките да покажат за колку сериозна повреда се работи.

Далас по продолженија загуби од Мајами со 118-122, а по мечот тренерот на домаќините повеќе се осврна на повредата на главниот играч, отколку на поразот на екипата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошмарно деби за Џенаро Гатузо (Видео)

Објавено пред

Шок терапијата и смената на Карло Анчелоти не ги подобри работите во Наполи. Наполитанците вечерва загубија на домашен терен од Парма 1:2. Наполи, со гол и асистенција, го сруши Швеѓанецот со македонско потекло Дејан Кулушевски.

Дека дебито на клупата на Наполи Џенаро Гатузо нема да го памети по добро најави Кулушевски уште во четвртата минута. Момчето со македонско потекло успеа да му избега на Кулибали и потоа го совлада Мерет.

Наполи притискаше во текот на целиот меч, во првиот дел зицери не реализираа Зјелински и Инсиње, а израмнувањето стигна дури во 64 минута кога Милик највисоко скокна на нафрлената топка од страна на Мертенс.

По израмнувачкиот гол следуваа ургански десет минути на Наполи, во кои се изроди само една добра шанса кога се посрамоти Марио Руи.

Во самиот финиш во 93 минута Жервињо и Кулушевски изведоа школски контра-напад. Кулушевски му асистираше на Жервињо кој го постави конечниот резултат.

Парма со оваа победа го мина Наполи на табелата и сега има 24 бода на седмото место. Наполитанците од друга страна останаа на 21 бод откако и на осмиот меч во Серија А останаа без победа.

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас не доби шанса од тренерот Гатузо.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија43 минути

Почнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Регион13 часа

Обвинителството во Албанија гони 17 лица по земјотресот – се градело без почитување на стандардите

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51...

Свет15 часа

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија18 часа

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ18 часа

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија19 часа

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија19 часа

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија21 час

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија21 час

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија22 часа

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ23 часа

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа24 часа

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет24 часа

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ2 дена

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија2 дена

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ2 дена

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија2 дена

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија2 дена

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Досие