Контакт

Спорт

Ловрен: Лига на Нации е натпреварување без врска

Хрватскиот репрезентативец, Дејан Ловрен, упати низа критики до УЕФА, во врска со новото репрезентативно натпреварување, Лига на Нации.
Неодамна тренерот на Ловрен, Јирген Клоп, изјави дека Лигата на Нации е натпреварување што нема врска во фудбалскиот…

Објавено пред

Хрватскиот репрезентативец, Дејан Ловрен, упати низа критики до УЕФА, во врска со новото репрезентативно натпреварување, Лига на Нации.

Неодамна тренерот на Ловрен, Јирген Клоп, изјави дека Лигата на Нации е натпреварување што нема врска во фудбалскиот свет. Ловрен ја поддржа оваа изјава на својот тренер.

„Се согласувам со Клоп, ова натпреварување е смешно. Нема резон да се играат овие натпревари. Не е ова некои натпреварување во кое мораш да победиш. Квалификациите започнуваат во март наредната година и поради тоа ова се натпревари кои секој може да ги нарече онака како што него му одговара. Па ова се пријателски натпревари“, рекол Ловрен.

Можеби ваквата изјава на Ловрен се должи на дебаклот што Хрватска го доживеа минатиот месец во Шпанија (6:0), а сега на Ловрен и неговите соиграчи им следува уште еден тежок меч против Англија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рибера за Мундијалот 2019 се потпира на екс-вардарците

Македонската ракометна репрезентација, која во јануари ќе е учесник на Светското првенство 2019 година во Германија и Данска се чини најтешкиот противник во групната фаза ќе го има во селекцијата на Шпанија.
Токму селекторот на шпанската селекција Жорд…

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација, која во јануари ќе е учесник на Светското првенство 2019 година во Германија и Данска се чини најтешкиот противник во групната фаза ќе го има во селекцијата на Шпанија.

Токму селекторот на шпанската селекција Жорди Рибера го објави поширокиот список со 28 ракометари на кои ќе смета на Мундијалот, а на него може да се видат имињата на речиси сите екс-ракометари на скопски Вардар.

Рибера остави простор во репрезентацијата за незаменливиот голман Арпад Штербик, а покрај него во комбинација за настап се и Хорхе Македа, Алекс Душебаев и Жоан Кањелас.

Македонија и Шпанија својот дуел на мундијалот ќе го играат на 16. Освен Шпанија, во групата со Македонија се и селекциите на Хрватска, Исланд, Јапонија и Бахреин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иниеста: Меси е најдобриот во историјата, но Модриќ ја заслужи „Златната топка“

Еден од најголемите фудбалери на сите времиња, Шпанецот Андрес Иниеста се врати во татковината за време на паузата во кинескиот фудбалски шампионат. Иниеста кој скоро две децении беше дел од Барселона, од оваа сезона настапува во Кина.
Иниеста го кажа …

Објавено пред

Еден од најголемите фудбалери на сите времиња, Шпанецот Андрес Иниеста се врати во татковината за време на паузата во кинескиот фудбалски шампионат. Иниеста кој скоро две децении беше дел од Барселона, од оваа сезона настапува во Кина.

Иниеста го кажа својот став за тврдењата на легендарниот Пеле дека Лео Меси дека не е идеален фудбалер и дека Аргентинецот не е на неговото и на нивото на Марадона, а го прокоментира и изборот за најдобар фудбалер на сезоната.

„Меси е најдобриот фудбалер во историјата, ги има сите рекорди, погодува со глава, со лева и со десна нога, никогаш не сум видел некој да го прави тоа што го чини тој и секоја година тој ги надминува моите очекувања. Тоа што заврши петти во изборот за „Златна топка“ не е навреда, иако за мене е најдобар. Не е во ред да речам дека Модриќ не заслужи да ја освои наградата, имаше одлична сезона“ – рече Иниеста.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бил жена, сега е маж, победи во борбата, а доби свирежи (видео)

Патрисио Мануел (33) стана првиот трансроден боксер во САД откако во мечот од супер-перо категорија го победи на поени својот противник, Уго Агилар.
Боксерот по мечот бил исвиркан од публиката во салата.
„Слушам дека некои навивачи не се среќни. Тоа е …

Објавено пред

Патрисио Мануел (33) стана првиот трансроден боксер во САД откако во мечот од супер-перо категорија го победи на поени својот противник, Уго Агилар.

Боксерот по мечот бил исвиркан од публиката во салата.

„Слушам дека некои навивачи не се среќни. Тоа е во ред, ќе се вратам. Тогаш ќе ги направам среќни“ изјавил Мануел по борбата.

Инаку Патрисио бил петкратен државен шампион на САД во женска дивизија. Промената на полот ја започнал во 2013 година, а во 2012 година бил дел од пробниот олимписки тим на САФ за Игрите во Лондон во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски47 минути

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток2 часа

Села: Претседателите на партиите кои не присуствуваа на 27 април се најверојатно и организаторите

,,Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток2 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток4 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток5 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија6 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија7 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток7 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија7 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија9 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа9 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет11 час

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија11 час

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа21 час

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ1 ден

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток1 ден

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Досие