Контакт

Спорт

Матеус го брани Ковач: Нико е добар, Баерн е виновен што не менува играчи!

Легендата на минхенски Баерн, Лотар Матеус (57) застана во одбрана на актуелниот кормилар на Баварците, Хрватот Нико Новач кој беше „главен осомничен“ за лошите резултати на клубот на почетокот на сезоната.
Матеус смета дека Ковач не е причината за сла…

Објавено пред

Легендата на минхенски Баерн, Лотар Матеус (57), застана во одбрана на актуелниот кормилар на Баварците, Хрватот Нико Новач, кој беше „главен осомничен“ за лошите резултати на клубот на почетокот на сезоната.

Матеус смета дека Ковач не е причината за слабите партии на тимот сезонава.

„Нико Ковач го знае Баерн, беше играч пред 15 години, има искуство да работи со ѕвезди. Но Баерн е нешто посебно. Затоа му е потребна поткрепа од луѓето кои работат во клубот. Има играчи кои се во клубот во последните 6 години како Робен, Рибери, Боатенг, Милер. Денеска времињата се менуваат, сè е побрзо и најголемата грешка која ја направи Баерн е што пред сезоната не ги менуваше играчите“ – смета Матеус.

Прославениот фудбалер е дециден дека „Ковач напорно работи за да ги направи играчите подобри. Ако клубот му даде поддршка, сигурен сум дека Баерн ќе има резултати како што имаа некои други тренери изминатите сезони“.

Спорт

Шок во Амстердам, Ајакс загуби дома по цели 762 дена (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Ајакс по повеќе од 2 години загубија меч од домашното првенство на домашен терен. „Копјаниците“ на „Јохан Кројф Арена“ синоќа загубија со 2-0 од тимот на Вилем Втори во првиот меч од 16 колона холандскиот шампионат.

Последен пат Ајакс пред своите навивачи беше поразен на 5 ноември 2017 година, пред цели 762 дена од Утрехт (2-1).

Оттогаш „копјаниците“ на својот терен одиграа 36 меча, но моментно третопласираната екипа на прволигашката табела во Холандија им го „зема скалпот“.

Иако тренерот Ерик Тен Хаг го изведе моментно најсилното напаѓачко оружја (Ланг, Тадиќ, Зијеш и Хунтелар), сепак не успеаја да го совладаат противничкиот голман.

Првиот гол гостите го постигнаа во 42 минута, од пенал. Сигурен реализатор беше Мајк Ндаијсхими, а вториот гол за гостите за конечни 0-2 беше дело на Данкерли во 78 минута.

Залудно Ајакс имаше 67% посед на топката и упати 29 удари кон противничкиот гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тргната забраната за „сините“, се спрема список со желби за јануари

Објавено пред

Челси е повторно на пазарот откако Арбитражниот спортски суд ја преполови казната на „сините“ и ја тргна забраната за купување играчи, па клубот уште во јануари ќе може да го засилува тимот.

Челси со менаџерот Лампард, со овој состав моментно е четврти во Премиерлигата, а ако следната недела го победи француски Лил во Лондон, ќе обезбеди и ноакут-фаза во ЛЕ.

Сепак, Челси веќе има направено список со желби уште за јануарскиот преоден рок.

Прв на него е младиот фудбалер на Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо (19) кој „миионерите“ сакаат да го продадат пред се поради неговата недисциплина. Можно е со неговиот ангажман „сините“ да го срушат клупскиот рекорд од 85 милиони евра, колку што клубот пред 18 месеци плати за голманот Кепа Аризабалага.

На листата на желби е и играчот на Лестер, бекот Бен Чилвел. Пореална мета од него е дефанзивецот на Борнмут, Холанѓанецот Натан Аке.

Германскиот двоец, Каи Хаверц и Тимо Вернер нема да доаѓаат на „Стемфорд Бриџ“ иако претходно се пишуваше дека лондонскиот клуб е заинтересиран за нивни ангажман.

Сепак, англиските медиуми пишуваат дека Челси е подготвен да се бори со Ливерпул и Наполи за добедување на играчот од среден ред на Генк, Сандер Берг.

Во јануари „сините“ би можеле да тргнат и по крилото на Кристал Палас, Вилфред Саха, но не по секоја цена иако Челси има на располагање околу 150 милиони евра, најголем дел од продажбата на Еден Азар во Реал Мадрид. На тоа ако се додаде дека летово Челси ќе добие и 68 милиони евра за Алваро Мората (Атлетико Мадрид) чија позајмица ќе стане трајно купување, тогаш станува јасно дека Лампард ќе има доволно за трошење.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем ќе го пушти Ериксен за помалку од 45 милиони евра

Објавено пред

Фудбалскиот репрезентативец на Данска, Кристијан Ериксен одби да го продолжи договорот со Тотенхем и се поизвесно е дека уште во јануари ќе си замине од лондонскиот клуб.

На крајот на сезоната му истекува договорот со „петлите“, а информациите се дека добил покачување на платата, па сега добива 235.000 евра неделно.

По доаѓањето на Жозе Мурињо на „Вајт Харт Лејн“, наводно Данецот му порачал деке не сака да игра за оваа екипа во иднина и сака да ја продолжи кариерата во Шпанија или Италија.

Португалскиот стратег минатата недела изјави дека е подготвен да го смести Ериксен во тимот, без оглед дали на лето ќе си оди од клубот.

Летоска за Ериксен заинтересиран беше Манчестер Јунајтед, а првиот човек на „Спарси“, Даниел Леви нема да дозволи да го пушти Ериксен без сериозно обесштетување. Сепак, информациите е дека во јануари тој може да си оди и за понуда пониска од 45 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Свет1 час

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет1 час

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет2 часа

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија2 часа

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија17 часа

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија17 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија18 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија18 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија19 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија20 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија21 час

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија22 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија23 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија1 ден

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет1 ден

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет1 ден

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет1 ден

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет1 ден

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Досие