Контакт

Спорт

МКФ ги подели премиите

Македонската кошаркарска федерација (МКФ), денеска им ги исплати ветените премии на членовите на репрезентацијата во машка сениорска конкуренција која го освои првото место во групата во рамки на првата фаза од претквалификациите за Евробаскет 2021.
Со…

Објавено пред

Македонската кошаркарска федерација (МКФ), денеска им ги исплати ветените премии на членовите на репрезентацијата во машка сениорска конкуренција, која го освои првото место во групата во рамките на првата фаза од претквалификациите за Евробаскет 2021.

Со три победи од вкупно четири одиграни натпревари сениорите се стационираа на првото место на табелата во групата А и се пласираа во втората фаза од претквалификациите, која ќе почне да се одигрува тековната седмица, а ќе заврши во февруари в година.

Македонската кошаркарска федерација се надева дека наградата за постигнатиот успех ќе биде дополнителен мотив на сите членови на репрезентацијата за периодот што следува.

извор: mkf.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јасмин Репеша заминал од КК Будуќност

Објавено пред

По поразот во финалната серија во АБА-лигата од Црвена ѕвезда, започнаа промените во КК Будуќност.

Будуќност, не успеа да ја одбрани титулата во регионалната лига, што значи дека наредната сезона нема да игра во Евролигата, туку во Еврокупот. Јасно е дека по трите убедливи порази во Белград, во тимот ќе следуваат големи понуди и прашање е дали некој од странските кошаркари ќе остане во тимот.

Нога прв повлече тренерот Јасмин Репеша. Според неофицијални информации тој веќе поднел оставка на функцијата. Ова го објави порталот „basketball sphere“.

Репеша, во текот на сезоната, го наследи на клупата Александар Џикиќ, но не успеа да го повтори успехот на поранешниот македонски селектор, кој ја донесе АБА титулата во Подгорица.

Хрветскиот тренер Репеша во кариерата работел во бројни клубови низ Европа (Армани Милано, Цедевита, Уникаха, Цибона…), а во два мандати бил селектор на Хрватска .

Прикажи повеќе...

Спорт

Најтешко им е сега да мислат на Пик Сегед

Објавено пред

Ракометарите на Вардар, в четврток, ќе го одиграат првиот од двата четврт-финални натпревари против Пик Сегед во Лигата на шампионите. Против унгарскиот тим „црвено-црните“ ќе се обидат трет пат во последните три години да се пласираат на завршниот турнир.

Вардар поседува квалитет кој е потребен за да се елиминира Пик Сегеди и покрај сите проблеми со кои клубот се соочува, особено по објавата на Сергеј Самсоненко дека ќе се повлече од клубот по завршувањето на сезоната.

Неизвесната иднина и проблемите со повредите, барем во овој момент се многу посериозни противници од тимот на Пик Сегед.

„Секаме повторно да играме на завршниот турнир. Мораме да одиграме на високо ниво, затоа што тие се добар тим. Верувам дека играчите ќе го дадат најдоброто од себе. Во мислите ни е само тој натпревар. Го познаваме Пик Сегед, силни се како тим“, рече на прес конференцијата тренерот на Вардар, Гарсија Парондо.

Капитенот на тимот, човекот со најдолг стаж во Вардар од сите играчи, Стојанче Стоилов, фаворитската улога им ја препушта на противниците, најмногу поради поголемиот избор на играчи. Тој не крие дека тешко ја примил информацијата дека Самсонеко ќе замине од Вардар.

„Сергеј не дошол лично да каже што ќе биде со Вардар наредната сезона. Треба да му бидеме благодарни за она што го направ за ракометот, за Вардар и за Македонија. Одлуката ја примив тешко, јас сум навивач на Вардар. Сепак, во овој момент во мислите ни е само Пик Сегед. Целата сезона имаме проблеми, но тоа не влијаеше врз нас. Целтата ситуација е поттик да „гинеме“ на теренот за повторно да играме на еден Ф4“, рече Стоилов.

Првиот четврт-финален меч помеѓу Вардар и Пик Сегед ќе се одигра в четврток, со почеток во 20 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сисоко ќе го пропушти првиот меч против Ајакс

Објавено пред

Фудбалерот на Тотенхем, Муса Сисоко, најверојатно ќе го пропушти првиот полуфинален меч во Лигата на шампионите против Ајакс. Натпреварот се игра на 30 април, а веќе се знае дека ќе го пропуштат Хари Кејн поради повреда и Сон Хеунг Мин поради жолти картони.

Муса Сисоко се повреди во четвртфиналниот реванш против Манчестер сити. Францускиот репрезентативец теренот го напушти во првото полувреме. Драматичниот меч заврши со победа на Манчестер сити (4:3), а поради победата од 1:0 во првиот натпревар, понатаму мина Тотенхем.

„Муса Сисоко нема да биде подготвен, можеби ќе се врати во наредните две недели. Ние се надеваме дека тој ќе се рехабилитира многу побргу. Оптимисти сме“, рекол тренерот на тимот, Маурисио Покетино.

Тотенхем вечерва ќе игра против Брајтон во Премиер лигата, а проблеми со повредите имаат голманот Иго Љорис и Хари Винкс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ1 час

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ2 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија3 часа

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија3 часа

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет3 часа

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион4 часа

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет4 часа

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет5 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ15 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа18 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201920 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет20 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201922 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија23 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201923 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 20191 ден

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 20191 ден

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет1 ден

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ1 ден

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Досие