Контакт

Спорт

Нејмар: Бразил е најдобриот тим на СП

Најдобриот бразилски фудбалер Нејмар, во татковината се рехаблитира по операцијата на стапалото, а со мислите е на престојниот Мудндијал. Тој смета дека Бразил ќе го има најквалитетниот состав на СП.
„Бразил е најдобар и драго ми е што ја преводам оваа…

Објавено пред

Најдобриот бразилски фудбалер Нејмар во татковината се рехаблитира по операцијата на стапалото, а со мислите е на претстојниот мундијал. Тој смета дека Бразил ќе го има најквалитетниот состав на СП.

„Бразил е најдобар и драго ми е што ја преводам оваа репрезентација. Се надевам дека ќе дојдеме до трофејот“, рекол Нејмар за „Глобо еспорте“.

Нејмар знае дека на СП ќе настапат многу квалитетни фдбалери, а истакнал двајца.

„Во светот има многу квалитетни фудбалери, а на СП играат најдобрите. Салах не игра за силна репрезентација, но може да има добро Светско првенство. Тука се и Роналдо, Меси, Азар, Суарез…Меѓутоа, Габриел Жесус и Кутињо се фудбалери кои може да направат разлика“, порачал капитенот на Бразил.

Нејмар се повреди на 25 февруари на дербито против Олимпик Марсеј. Поради скршеница на метатарзалната коска во стапалото, тој неколку дена подоцна беше опериран во Бело Хоризонте.

Иако прогнозите беа дека рехабилитацијата ќе трае три месеци, можно е тој да се врати и порано, а Бразилците не ја исклучуваат можноста тој да игра на пријателскиот натпревар против Хрватска на 3 јуни.

Бразил на Светското првенство е во група со Костарика, Швајцарија и Србија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо: Јас го изградив овој Јунајтед

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем, Португалецот Жозе Мурињо, по вчерашната победа на Манчестер јунајтед од 2-1 на „Олд Трафорд“ против Спарси, испрати низа пофалби за „ѓаволите“.

„Имаат многу млади играчи, со огромна енергија и добар менталитет. Кога победуваат, се чувствуваат пријатно во дефанзивата. Полесно им е да играат со подобри тимови, кои повеќе сакаат да се надигруваат и имаат иницијатива. Беа одлични, заслужена победа за Јунајтед. Но, сетете се – јас го изградив овој Јунајтед“, рече Мурињо.

Тотенхем синоќа го доживеа првиот пораз под водство на португалскиот стратег по 3 победи во низа.

„Се обидувам да се борам со начинот на размислување. Им реков на играчите за тоа како Јунајтед ќе му пристапи на мечот на домашен терен, со силни стартови, трчање, со пресинг се обидуваа да ја подигнат публиката. Можеме само себеси да се обвинуваме. Не загубивме поради напаѓачката тактика, туку поради емотивниот пристап кон играта“, рече Португалецот.

Откако Мурињо е на чело на Тотенхем, добрата форма ја врати подзаборавениот Деле Али.

„Играше добро и пред мене, не го научив јас да игра фудбал. Имаше тежок период, не знам многу работи, но она што го знам не е за јавност. Се обидувам да го ставам на позиција што повеќе му одговара. Игра добро, работи добро, постигнува голови, не можам повеќе да барам од него“, смета португалскиот стручњак.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Лаурентис имал целосна доверба во Анчелоти

Објавено пред

Претседателот на Наполи Аурелио Де Лаурентинс тврди дека не контактирал други тренери бидејќи имал целосна доверба до Карло Анчелоти.

Изминатите денови медиумите во Италија пишуваат дека искусниот тренер ќе добие отказ на 10 декември. Наведуваат дека Анчелоти во многу нешта не се согласувал со челникот на Наполи.

Медиумоте најчесто како наследник на Анчелоти го споменуваат Џенаро Гатузо, а наводно во комбинација биле и Масимилијано Алгери односно Лучано Спалети.

„Имам целосна доверба во Карло Анчелоти. Му верувам како на човек и на тренер“, рекол Де Лаурентис.

„Ништо не сум решил. Сезоната е во тек. Никого не сум контактирал. Не сум разговарал ни со Гатузо ни со Спалети. Со Алегри сме разговарале, но не поради оваа ситуација. Со него имавме преговори во 2013 година“.

Карло Анчелоти има договор со Наполи до јуни 2021 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси би му ја доделил „Златната топка“ на Мане

Објавено пред

Лионел Меси во понеделникот шести пат ја освои „Златната топка“ на „Франс фудбал“. Во интервјуто што го дал потоа за „Канал плус“, Аргентинецот рекол дека е срамота што играч каков што е Садио Мане во изборот завршил на четвртото место.

Меси, официјално најдобар играч во светот за 2019 година, одговорил на прашањето на новинарот кој според него бил најдобар оваа година?

„Јас би го избрал Садио Мане. Срамота е што тој заврши на четвртото место“, рекол Аргентинецот и дополнил:

„Верувам дека е тешко да се избере бидејќи сите се добри на свој начин. Јас веројатно би гласал за Мане. Ми се допаѓа таков тип на играч“.

Меси во интервјуто истакнал дека луѓето не би требало да ја гледаат неговата игра според бројот на постигнати голови.

„Јас сум креатор, не сум стрелец“.

Лионел Меси досега во кариерата одиграл 701 натпревар за Барселона, а постигнал 614 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија3 часа

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија4 часа

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија7 часа

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура7 часа

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион8 часа

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет8 часа

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија8 часа

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет8 часа

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Спорт9 часа

Фудбалските менаџери годинава заработиле преку 500 милиони фунти

На фудбалските менаџери ширум светот во 2019 година им биле исплатени 500 милиони фунти. Прва пат се случува вкупната заработка...

Европа9 часа

„Монд“: Руски шпиони ги користеле Алпите како главен камп за операции во Европа

Весникот „Монд“ пишува дека руски шпиони ги користеле Француските Алпи како главен камп за операции во Европа. 15 припадници на...

Свет9 часа

Макрон ќе организира самит за француското воено присуство во Западна Африка

Францускиот претседател Емануел Макрон, по смртта на 13 француски војници во хеликоптерска несреќа во Мали, изјави дека лидерите на Западна...

Свет9 часа

Пет европски држави го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страна на Северна Кореја

Европските држави повторно го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страната на Северна Кореја од мај годинава, наведувајќи дека...

Регион10 часа

Палмер: За сите земји од Западен Балкан сме подобар партнер од Русија

Пратеникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, во Сараево изјави дека Западен Балкан и натаму е...

Македонија20 часа

Трудо: Зоране Заев, добредојдовте на масата на НАТО

„Добредојдовте на масата на НАТО, Зоране Заев. Со нетрпение го чекам целосното пристапување на Северна Македонија во алијансата“, напиша канадскиот...

Македонија23 часа

Милошоски: Заев и Дескоска се правно неписмени, ги принудија пратениците да не донесат заклучок за членот 11

ВМРО-ДПМНЕ реагира по одлуката на Комисијата за законодавно-правни прашања, на која беше заклучено дека поранешниот претседател Ѓорге Иванов помилувал 56...

Македонија24 часа

Пратениците одлучија дека Иванов помилувал 56 лица преку непостоен член

Собраниската Законодавно-правна комисија попладнево донесе одлука дека Собранието не може да толкува правна норма што не постои, која се однесува...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Како дел од НАТО, Северна Македонија станува фактор за стабилност во регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во изјава за медиумите го оцени учеството на владината делегација на...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски останува во притвор, aпелација ја одби жалбата

Апелациониот суд Скопје денеска ја отфрли жалбата за притворот на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13. „Апелациониот...

Европа1 ден

(Видео) Трамп се налути поради озборувањето, го нарече Трудо дволичен и го напушти НАТО-самитот

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло ја откажа прес-конференцијата и го напушти самитот на НАТО во Лондон. Непосредно пред тоа,  за...

Досие