Контакт

Спорт

Од клупата директно во гол – Мбапе го замолче „Велодром“ (видео)

Килијан Мбапе уште еднаш ја покажа својата супериорна брзина и фантастична контрола на топката, откако го постигна првиот гол на „жестокото“ француско дерби помеѓу Марсеј и Пари Сен-Жермен, предводејќи ги „светците“ до 2:0 победа, нивна 11-та во 11 нат…

Објавено пред

Килијан Мбапе уште еднаш ја покажа својата супериорна брзина и фантастична контрола на топката, откако го постигна првиот гол на „жестокото“ француско дерби помеѓу Марсеј и Пари Сен-Жермен, предводејќи ги „светците“ до 2:0 победа, нивна 11-та во 11 натпревари во Лига 1.

Мечот беше одбележан со низа инциденти кои се случија во француското пристаниште пред стартот на фудбалската пресметка, а на теренот ПСЖ се мачеше да го скрши отпорот на домаќините сѐ до 65. минута, кога Мбапе, кој влезе во игра само три минути претходно, доби одлична топка од Анхел ди Марија со неверојатен спринт го совлада и дефанзивецот и голманот Манданда. Кога мечот веќе беше „готов“, Јулијан Дракслер во 95. минута ги постави конечните 0:2.

По 11 кола, ПСЖ се совршени со 11 победи, 33 поени, гол-разлика од 38:6 и осум поени пред второпласираниот Лил, додека Марсеј се на 5. место со 19 поени.

ЛИГА 1, 11.КОЛО

Рен – Ремс 0:2

Бордо – Ница 0:1

Марсеј – Пари Сен-Жермен 0:1

Спорт

Драматична победа на Лејкерси

Објавено пред

ЛА Лејекрси до крајот на регуларниот дел од сезоната ќе водат голема борба со Портланд и Далас, за да избегнат дополнителни натпревари во плеј-ин. Лејкерси, по голема борба, изминатата ноќ славеа победа над Њујорк Никс 101:99. Во исто време Далас се поразени во Мемфис 133:104, а Денвер Нагетс, обезбедија предност на домашниот терен во првото коло, со триумфот во Шарлот 117:112.

Лејкерси успеаја да го преживеат налетот на Никс и нивниот поранешен играч Џулиус Рендл. Во продолжението, Лејкерси славеа поебда 101:99. Рендел на Лејкерси им испорача 31 поен, 27 постигна поранешниот МВП, Дерик Роуз.

Лејкерси ги предводеа Кајл Кузма со 23, Ентони Дејвос со 20 и Андре Драмонд со 16 поени и 18 скокови.Далас им го препуштија петтото место на Западот на Портланд. Маверикс доживеаја пораз во Мемфис 133:104. Лука Дончиќ, по мечот изјавил дека дуелот со Мемфис е еден од најлошите во неговата кариера.

Словенецот постигна 12 поени, погоди само четири од 16 топки. На спротиваната страна се истакна Џа Морент со 24 поени.

Денвер ја обезбедија четвртата позиција пред почетокот на плеј0офот, а до крајот ќе се обидат да ги стигнат ЛА Клиперс, кои на третото место имаат победа повеќе.

Никола Јокиќ, на овој натпревар, шутираше најмногу слободни фрлања во кариерата. Србинот погоди 16 од 17 слободни, мечот го заврши со 30 поени, 12 скокови и шест асистенции. Ист број на поени постигна и Мајкл Портер јуниор.

Резултати:
Торонто=ЛА Клиперс 96:115
Бостон-Мајами 121:129
Индијана-Филалдлефија 103:94
Чикаго-Бруклин 107:115
Милвоки-Орландо 114:102
Сакраменто-Оклахома 122:106
Голден стејт-Финикс 122:116

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман: Необјасниво

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Роналд Куман, нема објаснување за киксот му се слули на неговиот тим, синоќа, во Валенсија. Барселона, имаше предност од 2:0, на гостувањето кај Леванте, но на крајот освои само еден бод (3:3).

„Тешко е да се објасни ова. Во првиот дел бевме добри, во второто немавме интензитет. Многу изгубивме. На 2:2 имавме добра реакција, но лошо се браневме“, рекол Куман и дополнил.

„Не е нормално да примиме три гола за 45 минути. Нее е нормално за тим каков што е Барселона“.

Браселона до крајот на сезоната ќе игра против Селта и Еибар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уште еден пресврт во Шпанија – Леванте во луд меч извлече реми со Барса

Објавено пред

На Барселона ќе и треба чудо за да стане шпански шампион, откако на гостувањето кај Леванте и покрај тоа што двапати водеа одиграа само 3:3 против тимот на македонскиот репрезентативец Енис Барди, кој одигра повеќе од еден час од натпреварот.

Тимот на Роналд Куман имаше совршен старт – Лео Меси во 25. минута ги донесе во водство, за во 34. минута Усман Дембеле да му асистира на Педри за 0:2, резултат со кој се отиде на полувреме. Но, потоа следуваше шокот во две минути – Гонзало Мелеро во 57. и Хозе Моралес во 59. минута успеаја да израмнат за тимот од Валенсија.

Сепак, изгледаше дека Барса повторно обезбеди три поени во финишот, кога Усман Дембеле ја продолжи одличната форма со гол во 64. минута. Кога се чекаше крај на натпреварот, Серхио Леон во 83. минута израмни на 3:3 за шок на Каталонците.

Овој резултат значи дека Атлетико Мадрид остануваат лидери со 77 поени, Барса е втора со 76, а Реал трет со 75 поени – Каталонците имаат само два меча до крајот, додека мадридските клубови имаат уште три меча.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-32501”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Македонскиот војник заразен со Ковид-19 во Африка, со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјава пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на Ковид-19 и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа31 минута

Германски виролог: Оние кои нема да се вакцинираат, неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирус за една и пол година. Тоа,...

Европа35 минути

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот исток се прелејаа во Германија, каде се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку млади...

Свет2 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет2 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија14 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија17 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија18 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија19 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија20 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија21 час

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет23 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија24 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион2 дена

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Досие