Контакт

Спорт

ПМФЛ: Вардар без решение за Ренова, Шкендија се доближи на само два поени

По 11 кола во Македонската Прва лига, Вардар останува да биде лидер со 24 поени, два повеќе од Шкендија, но повторно загуби драгоцени бодови, откако одигра реми без голови против Ренова, додека Шкендија ја „торпедираше“ Македонија Ѓорче Петров со 5:1.

Објавено пред

По 11 кола во Македонската Прва лига, Вардар останува да биде лидер со 24 поени, два повеќе од Шкендија, но повторно загуби драгоцени бодови, откако одигра реми без голови против Ренова, додека Шкендија ја „торпедираше“ Македонија Ѓорче Петров со 5:1.

Ова е втор меч во низа без победа за Вардар, по поразот во дербито од Шкендија со контроверзниот гол, со што се „стопи“ големата предност која ја имаа на врвот на табелата. Во Тетово, пак, Шкендија со двата гола на Бесарт Ибраими стигна до убедлив триумф над Македонија за втора победа во низа, по трите меча без победа.

Во струмичкото дерби, Академија Пандев со 3:0 беше доминантен против Беласица, додека Силекс стави крај на добрата низа на Работнички со 2:0 победа.

ПРВА ЛИГА, 11.КОЛО

Академија Пандев – Беласица 3:0

Победа – Шкупи 2:0

Шкендија – Македонија Ѓорче Петров 5:1

Силекс – Работнички 2:0

Вардар – Ренова 0:0

Табела: 1.Вардар 24, 2.Шкендија 22, 3.Академија Пандев 19, 4.Победа 14, 5.Работнички 14, 6.Македонија ЃП 13, 7.Беласица 13, 8.Ренова 12, 9.Силекс 10, 10.Шкупи 9

Фото: ФК Шкендија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Никој не се повредува како Вермален

Објавено пред

Каталонскиот весник „Спорт“ во денешното издание носи една интересна анализа, која се однесува на бројот на повредите што во кариерата ги доживеал играчот на Барселона, Томас Вермален.

Статистиката на весникот покажува дека Вермален во досегашната кариера, поради повреди, пропуштил 240 натпревари.

Од моментот кога Белгиецот наполнил 20 години, па до денес, тој се соочил со 27 различни повреди. Прв пат тој бил повреден во февруари 2007 година, кога пропуштил десет натпревари.

Во дресот на Барселона, Вермален од 2014 година со денес пропуштил 104 натпревари, од 2009 до 2014 не настапил на 88 натпревари за Арсенал, во сезоната 2016/2017 поради повреда отсуствува на 17 натпревари додека бил член на Рома, а во Ајакс од 2003 до 2009 година не играл на 31 натпревар.

Вермален беше во тимот на Барселона во саботата против Валјадолид (1:0), а наредниот ден клубот објави дека тој ја обновил повредата на бутниот мускул, на десната нога.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ајнтрахт не добиле никаква понуда за Јовиќ

Објавено пред

Спортскиот директор на Ајнтрахт од Франкфурт, Фреди Бобиќ, истакнал дека во клубот не пристигнала никаква понуда за Лука Јовиќ.

Бројни се шпекулациите, каде ќе ја продолжи кариерата српскиот репрезентативец, откако Ајнтрахт ќе го откупат неговиот договор од Бенфика.

Наводно најсериозни кандидати за неговиот потпис се шпанските великани Реал и Барселона.

Медиумите шпекулираат дека Јовиќ ги договорил личните услови со Барселона, а дека Реал биле подготвени да понудат повеќе пари за трансферот.

„Немаме никаква понуда, тоа е факт“, рекол Бобиќ за „Скај Спорт“.

Спортскиот директор на Ајнтрахт потврдил дека клубот ќе ја искористи опцијата за да го откупи договорот на Јовиќ од Бенфика.

„Една работа е јасна. Ние ќе ја искористиме можноста да го откупиме неговиот договор, а потоа ќе се обидеме да го натераме да остане кај нас. Тоа е нашата цел.Ќе видиме што ќе биде на крајот. Целата ова приказна ме тера да се смејам“, рекол Бобиќ.

Јовиќ со 14 гола сезонава е најдобар стрелец во Бундес лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хиршер најавил крај на кариерата

Објавено пред

Еден од најдобрите скијачи на сите времиња, Марсел Хиршер, рекол најверојатно стави крај на кариерата по завршувањето на оваа сезона.

Хиршер, во неделата во Оре стана светски првак во слалом. Тоа беше неговиот седми златен медал на планетарните шампионати.

Ваквов резултат низ историјата има постигнато само уште неговиот сонародник Тони Зајлер.

Одговарајќи на новинарско прашање дали ова му е последно учество на светските првенства, Хришер рекол: „Мислам да“.

Австриецот на новинарите им рекол дека ќе учествува уште на десет трки оваа сезона, а потоа ќе ги разгледа сите можно опции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Ахмети: Не е добро Заев да биде претседателски кандидат

Лидерoт на ДУИ, Али Ахмети, по денешната прва консултативна средба со премиерот Зоран Заев не сакаше да открие кои се...

Македонија1 час

Прибе без одговор до каде е имплементацијата на реформите

Рајнхард Прибе, германскиот експерт за владеење на правото кој ги предводеше експертските групи на Европската комисија во Македонија, не даде...

Топ2 часа

Заев: Дел од роднините на функционерите ќе се повлечат од работните места

Дел од роднините на функционерите кои се вработија во државни институции најавиле повлекување на работните места, изјави премиерот Зоран Заев....

Македонија2 часа

Велешкото обвинителство сè уште утврдува одговорност за автобуската несреќа кај Катланово од 2017 година

Велешкото јавно обвинителство сè уште утврдува каква одлука ќе донесе за автобуската несреќа што се случи во 2017 година кај...

Македонија3 часа

Пешов: Нухиу на 27 април не ми даде команда за делување

При упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година, тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, не...

Македонија5 часа

(Видео) Илија Димовски не дојде на судење – бил во Брисел на состанок на НАТО

Пратеникот Илија Димовски не беше присутен на денешното рочиште за предметот „Талир“. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го...

Свет6 часа

Шест загинати и тројца повредени во престрелка во Мексико Сити

Шест лица загинаа, а тројца други се повредени во вооружена престрелка на криминална банда во предградието Изтапалапа во Мексико Сити,...

Свет7 часа

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Здравјето на поранешниот руски полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој во март минатата година во Лондон беше затруен во обид...

Свет7 часа

ОБСЕ побара од Киев да ѝ дозволи на Русија да ги следи изборите

Претседателот на ОБСЕ, словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, му посочи на својот украински колега Павло Климкин дека одбивањето...

Свет8 часа

Голем шумски пожар ја зафати ,,мртвата зона” во Чернобил

Голем пожар избувна во чернобилската Зона на исклученост, местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, на околу 20 километри од...

Свет8 часа

Европа не ги сака назад своите граѓани борци на ИД како што бара Трамп

Трамп побара од европските земји да ги вратат дома и судски да ги гонат џихадистите заробени во Сирија, но барањето...

Македонија17 часа

Заев и коалиционите партнери се договорија да настапат со заеднички кандидат за претседател

Владејачката СДСМ и коалиционите партнери на вечерашната средба постигнале согласност за заеднички кандидат за претседател. Како што соопшти партијата, ваквата...

Македонија20 часа

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија23 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија1 ден

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет1 ден

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија1 ден

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Свет1 ден

Аргентина: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири...

Македонија2 дена

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме и да му дадеме црвен картон на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конвенцијата во Струга, на која партијата избира кандидат за претседател, повика на обединување на...

Досие