Контакт

Спорт

Покетино си заминува од Челзи

Објавено пред

Од Англија пристигнуваат вести дека аргентинскиот тренер Маурисио Покетино ќе го напушти Челзи.

dobivaj vesti na viber

„Сините“ сезоната во Премиер лигата ја завршија на шестото место со 63 бодови.

Со ова изборија пласман во Конференциската лига, што секако не соодветствува со амбициите на клубот.

Особено по огромните инвестиции кои ги имаше Челзи, а Покетино мораше да го плати цехот.

По завршувањето на сезоната, Аргентинецот имаше средба со челниците на клубот и со заедничка одлука беше решено двете страни да се разделат.

Се уште не е познато кој е во плановите на раководството на Челзи за негов наследник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Борусија Дортмунд експресно брзо најде нов тренер

Објавено пред

Борусија Дортмунд брзо најде нов тренер. Станува збор за Нури Сахин, 35-годишен поранешен играч на Борусија и Реал Мадрид. Турчинот играчката кариера ја заврши пред две години во турски Анталијаспор, каде остана да работи како тренер, а потоа и како спортски директор. Сахин е наследникот на Един Терзиќ кој пред неколку дена се прости од клубот. Сахин беше помошник на Терзиќ половина година и учествуваше во походот до финалето на Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

„Голема чест е да станам тренер на Борусија. Сакам да им се заблагодарам на челниците на клубот кои ми ја дадоа довербата. Со нетрпение ја очекувам работата. Од првиот ден ќе направиме се што можеме со многу енергија и страст да го постигнеме максимумот“, изјави Нури Сахин по потпишувањето на договорот.

Тој ги одигра своите најдобри игри за Борусија Дортмунд. Настапи на 274 натпревари и постигна 26 голови. Играше на позицијата централен играч. Со Дортмунд го освои Купот на Германија во 2017 година и шампионатот во 2011 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Фото) 200.000 Шкоти лудо се забавуваат во Минхен

Објавено пред

Шкотските навивачи познати под името „татран Арми“, приредија незаборавна атмосфера во најголемиот град на германската покраина Баварија, Минхен. Вчерва од 21 часот, на стадионот на Баерн, Германија и Шкотска ќе го отворат 17. Европско првенство во фудбал.

dobivaj vesti na viber
foto/ epa

Шкотите се апсолутен хит на ЕП во Германија. Шкотска е аутсајдер во дуелот со домаќинот Германија на отворањето на континенталниот шампионат, но нивните навивачи засега ги засенија сите останати.

foto/ epa

Според некои прогнози во Минхен има околу 200.000 шкотски навивачи, лудо се забавуваат од вчера. Јасно е дека мал дел од нив ќе ја имаат привилегијата да бидат на „Алијанц арена“ и во живо да го следатт првиот натпревар на ЕУРО 2024.

Но, нема да биде лошо ниту во пабовите во Минхен, Шкотите ќе знаат да направат одлична атмосфера таму.

foto/ epa
Прикажи повеќе...

Спорт

Хавиер Клементе: Кој ќе понесе одговорност ако нешто му се случи на Јамал?

Објавено пред

Поранешниот селектор на шпанската репрезентација Хавиер Клементе изјави дека не се согласува со одлуката на актуелниот селектор,Луис де Ла Фунте, дел од репрезентацијата на ЕП да биде и 16-годишниот тинејџер на Барселона Ламин Јамал.

dobivaj vesti na viber

Клементе, познат по прекарот „Малиот Наполеон“, смета дека Јамал е физички премлад за таков фудбал и е изложен на ризик од повреда.

Јамал, кој е само една година во сениорскиот фудбал, во сабота би можел да стартува против Хрватска на првиот натпревар на Европското првенство.

„Искрено, јас не сум за тоа. Тоа е мое мислење. Не сакам да се мешам во критериумите на селекторот Луис де ла Фуенте, тој го повика во репрезентацијата и ќе го стави во игра. Јас не би го направил такво нешто со 16-годишен играч“, изјави 74-годишниот Клементе.

Клементе, кој ја предводеше Шпанија од 1992 до 1998 година, рече дека би ги консултирал докторите „дали може да се гарантира дека толку млад играч ќе ги издржи пожестоките стартови и дека е физички подготвен за такви натпревари. „Доколку ми одговори потврдно, би го одобрил тоа“, изјави тој.

Клементе предупредува дека младите играчи кои сè уште растат се изложуваат на сериозни повреди кога започнуваат да се натпреваруваат со физички посилни и постари играчи, при што може да им се оштетат колената.

„Ако нешто му се случи, никој нема да може да ги „мие рацете“ од тоа. Вината ќе биде кај докторот или кај оној што му дозволил да игра“, нагласи тој.

По Хрватска, Шпанија ќе игра со европскиот првак Италија и Албанија. Шпанските медиуми проценуваат дека во стартниот состав ќе биде 178 сантиметри високиот Јамал.

Клементе изјави дека за време на неговиот изборен мандат имал сличен случај со младиот напаѓач на Реал, Раул Гонзалес, кој по квалитет ги надминувал своите врсници.

„Раул, сепак, најпрвин играше за младата репрезентација до 21 година, бидејќи напорот таму е помал отколку во сениорската репрезентација. Тој порасна, стана физички посилен и стекна искуство. Многумина ме критикуваа што веднаш не го повикав во сениорската репрезентација , а фала му на Бога што не го повикав. Раул кариерата ја заврши на 34 години без сериозна повреда“, рече тој.

Во текот на својата кариера, Клементе раководеше со клубови како Бетис, Атлетик Билбао, Марсеј, Реал Сосиедад и селекциите на Србија, Камерун и Либија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Гаши оствари средба со Пападополу: Северна Македонија има искрен пријател во Грција

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Африм Гаши, се сретна со заменик-министерката за надворешни работи на Република Грција Aлександра...

Македонија8 часа

Условно осудени седум лица за упадот во М-НАВ

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело...

Македонија11 часа

(Фото) Ослободено мече, кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово, во 7.35 часот, на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица...

Топ12 часа

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Вчера вечер, полицајците во Кратово уапсиле 36-годишна жена која е осомничена дека со остар предмет ги убила сопругот и свекорот,...

Македонија12 часа

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгореа куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа12 часа

Украинската армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет12 часа

Израел ја бомбардира Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион13 часа

Четиригодишно девојче добило изгореници додека пливалo во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче добило страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска анемона додека...

Регион1 ден

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија1 ден

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија1 ден

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија1 ден

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија1 ден

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија1 ден

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија1 ден

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија2 дена

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет2 дена

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет2 дена

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет2 дена

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...