Контакт

Спорт

Португалците ни го урнаа мундијалскиот сон

Објавено пред

Топспорт во Порто, Никола Ѓуровски

dobivaj vesti na viber

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Португалија со 2:0 на „Драгао“ во финалниот бараж натпревар против Португалија за пласман на Светското првенство. Бруно Фернандеш беше двоен стрелец за Португалците во 32. и во 65.минута. Се покажа премногу за само пет дена Македонија да елиминира две врвни европски селекции на патот кон Катар. Паднаа Италијанците во Палермо, но Португалија ја искористи шансата и победи за визирање на билетот за Катар.

Првата шанса на натпреварот ја имаше Кристијано Роналдо во 14.минута. Доби топка во шеснаесетникот и шутираше веднаш со левата нога, но за малку крај голот на Димитриевски. Но, возврати веднаш и Македонија. Блокиран шутот на Алиоски, два корнери во низа, а потоа и опасен слободен удар за Барди. Сепак, без посериозен ефект.

Десет минути подоцна, Диого Жота се закани со удар со глава по корнерот на Бруно Фернандеш, но, за среќа, не беше доволно прецизен.

Трета – среќа за Португалците, во 32.минута. Загубивме топка на средината на теренот, Роналдо брзо го проигра Бруно Фернандеш, а тој од 14 метри со прецизен удар го совлада Столе Димитриевски. Во 41.минута, Диого Жота имаше уште една шанса, шутираше крај голот.

По дваесет мирни минути во вториот дел, Бруно Фернандеш постигна втор погодок во 65.минута и ја доведе Португалија многу блиску до конечната цел – пласман на СП во Катар.

По овој втор удар, Македонија не можеше да се опорави. Португалците знаеја да го приведат натпреварот до крај и ги визираа пасошите за Светското првенство.

БАРАЖ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО

ПОРТУГАЛИЈА – МАКЕДОНИЈА 2-0 (1-0)

Стадион „Драгао“. Гледачи: 50.000. Судија: Ентони Тејлор (Англија). Стрелци: Фернандеш 32′, 65′ (Португалија). Ж. картони: Кансело (Португалија), Муслиу, Алиоски (Македонија).

ПОРТУГАЛИЈА: Коста, Кансело, Пепе, Данило, Нуно Мендеш, Бруно, Бернардо, Мутињо, Отавио (77′ Карвалјо), Жота (77′ Леао), Роналдо.

МАКЕДОНИЈА: Димитриевски, С. Ристовски, Велковски, Муслиу, Алиоски, Адеми, Барди, Костадинов (75′ Ашковски), Елмас (86′ Николов), Трајковски (59′ Чурлинов), М. Ристовски (46′ Миовски).

Спорт

Абрахам е најдобриот англиски стрелец во Серија А, Рома ја заврши сезоната со победа

Објавено пред

Теми Абрахам се покажа како вистинско засилување на Рома оваа сезона, отако Англичанецот постигна два гола за да ги предводи до 0:3 победа над Торино во последното коло од Серија А, со што стигна до 17 голови, рушејќи го рекордот на Џери Хиченс од сезоната 1961/62.

dobivaj vesti na viber

Абрахам прво стрелаше во 33. минута, за девет минути подоцна од пенал да го удвои водството на тимот на Жозе Мурињо, за да го подобри рекордот на Хиченс, кој даде 16 гола за Интер пред 60 години. Абрахам исто така даде најмногу голови во своја прва сезона на „Олимпико“ по Родолфо Волк, кој постигна 21 гол во 1929/30. Точка на мечот стави Лоренцо Пелегрини во 78. минута со уште еден гол од пенал.

За Рома ова беше совршена подготовка за финалето од Конференциската лига на УЕФА, каде што следната недела во Тирана играат со холандскиот Феенорд.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Иличиќ по четири месеци пауза поради „менталната криза“ во тимот на Аталанта

Објавено пред

Аталанта го поставија Јосип Иличиќ во нивниот тим за последниот меч од сезоната против Емполи, четири месеци откако доби „пауза“ од тимот за да ги реши проблемите со менталното здравје.

dobivaj vesti na viber

34-годишниот словенечки репрезентативец веќе еднаш паузираше од фудбалот по пандемијата на КОВИД-19 во 2020, кога Бергамо беше посебн погодено, но се врати на терените и оваа сезона имаше 4 гола и 5 асистенции во 23 меча пред да му се врати депресијата во јануари 2022.

Тој последен пат играше неколку минути при 6:2 победата над Удинезе на 9 јануари, но постојано беше во тренинг-центарот на клубот, а неодамна повторно почна со тренинзи. Италијанските медиуми веруваат дека се работи за шанса за Иличиќ да се збогува со навивачите на Аталанта по пет сезони, бидејќи иако има договор до 2023, се очекува да замине на крајот на сезоната.

Иличиќ за депресијата: Јас почувствував ударот од КОВИД-19 на своја кожа

Иличиќ ги надмина личните проблеми, утре се враќа на тренинзи

Таткото на Иличиќ бил убиен од сосед за време на војната во БиХ

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ултрасите“ на ПСЖ застанаа зад Идриса Геј

Објавено пред

„Колектив ултрас Париз“ (ЦУП), најпознатата навивачка група на Пари Сен-Жермен, застана во одбрана на својот фудбалер Идрис Геј, кој минатата сабота одби да настапи со дрес со бројки во бои на виножитото во знак на поддршка на Денот за борба против хомофобијата.

dobivaj vesti na viber

Оваа одлука на сенегалскиот фудбалер предизвика бура реакции во Франција откога Француската фудбалска федерација (ФФФ) реши да го даде на дисциплинска постапка барајќи објаснување за неговиот потег.

Меѓутоа, тој доби и поддршка од навивачите на клубот, кои сметаат дека Геј има право на сопствено мислење.

„Секоја личност има слобода да промовира каузи според сопственото убедување на начин на кој сметаат. Идриса Геј секогаш покажал однесување вредно за почит и секогаш бил без предрасуди“, се вели во објавата на навивачката група.

Французите отворија истрага зошто Идриса Геј одбил да носи бои на виножитото

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на...

Македонија4 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија4 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија5 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа6 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија10 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа10 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа11 час

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија11 час

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија12 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија13 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија13 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа14 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа15 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа15 часа

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион15 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет15 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа15 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа16 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет16 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...