Контакт

Спорт

Претседателот знае против кого ќе игра Реал во полуфиналето

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, веќе знае името на противникот во полу-финалето во Лигата на шампионите. Првиот човек на „кралскиот клуб“, има желба Реал во финалето да игра против Барселона, а знае дека во наредната рунда ќе мора да го…

Објавено пред

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, веќе знае името на противникот во полуфиналето во Лигата на шампионите. Првиот човек на „кралскиот клуб“ има желба Реал во финалето да игра против Барселона, а знае дека во наредната рунда ќе мора да го прескокне Баерн.

„Дали сакаме да играме против Барселона во финалето оваа сезона? За почеток, важно е да стигнеме таму. Секако дека е можно, но прво ќе се сретнеме со Баерн бидејќи секогаш играме со нив. Доколку се пласираме во финалето и за трофејот се бориме со Барселона јас ќе се сетам на нашите победи во Суперкупот на Шпанија. Беше 3:1 на гости и 2:0 на нашиот стадион. Сепак, ние најпрвин мора да го елиминираме Јувентус“, рекол Перез.

Реал по победата над Јувентус во Торино 3:0 практично е во полуфиналето, а реваншот во Мадрид ќе се одигра утре.

Инаку, Реал и Баерн досега шестпати играле во полуфиналето на најсилното клупско натпреварување во Европа, а четирипати како победник излегувал германскиот тим.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Содерлинг отворено за менталните проблеми кои му ја прекратија кариерата

Објавено пред

Поранешниот шведски тенисер, Робин Содерлинг открива дека страдал од напади на паника кои предизвикале предвремена пензија и објаснува дека дури размислувал за самоубиство.

35-годишниот Содерлинг стигна до четвртото место на АТП листата во својата кариера и останува познат како првиот тенисер кој го победил Рафаел Надал на Ролан Гарос во полуфиналето во 2009 година. Тој официјално се повлече на 31 година поради мононуклеозата, но сега открива дека имал и ментални проблеми.

„Имав постојана анксиозност, нешто ме јадеше одвнатре. Седев во мојот стан и гледав во ѕид и најмалата бучава ми предизвикуваше паника. Кога ќе заѕвонеше телефонот бев надвор од умот. Тенисот не помогна, посебно по големите очекувања. Имаше само тројца тенисери од кои ми беше дозволено да загубам, другите морав да ги победам за да не се чувствувам како лузер“, вели Содерлинг.

Последниот меч на Содерлинг во кариерата беше на домашниот Шведски опен во 2011, кога во финалето го победи Давид Ферер со 6:2/6:2. Кратко по победата, тој се вратил во домот во Монте Карло, каде што ситуацијата му се влошила.

„Бев во паника, само плачев. Првпат почнав да размислувам за самоубиство. Мислев дека сè е подобро од овој живот во пеколот. Спортистите ретко зборуваат за психичките проблеми кои ги имаат и затоа сакам да зборувам. Сакам луѓето да спортуваат поради тоа што го сакаат, а не поради тоа што чувствуваат притисок“, вели Содерлинг, кој во моментов е капитен на шведскиот Дејвис куп тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Душко Тошиќ нападнат со нож во Белград!

Објавено пред

Фудбалерот на кинескиот Гуангжу Р&Ф, Душко Тошиќ и координаторот за физичка подготовка на репрезентацијата на Србија, Андреја Милутиновиќ биле нападнати со нож и камења на Калемегдан во Белград додека џогирале, јавува српскиот „Објектив“.

Според порталот, кој наводно има извори од Тошиќ, тројца момчиња ги застанале и се заканувале барајќи пари, по што ги нападнале. Случајот е пријавен во полиција, а за среќа нема повредени.

35-годишниот Тошиќ, кој инаку е оженет со српската пејачка Јелена Карлеуша, се врати во Белград по стопирањето на кинеската Суперлига.

Прикажи повеќе...

Спорт

АС: ПСЖ се согласиле Нејмар да замине во Барса (ако има понуда)

Објавено пред

Бидејќи повторно е лето, повторно е време за шпекулациите дека Барселона ќе го врати Нејмар од Пари Сен-Жермен како „мелем“ на раните по колапсот на борбата за титулата во Шпанија ова лето, тврди шпанскиот весник „АС“.

Според нивните извори Нејмар веќе се договорил со првите луѓе на Пари Сен-Жермен дека ако каталонскиот гигант се обиде да го донесе ова лето, ќе се обидат да дојдат до договор по случките минатото лето, кога ПСЖ постави превисока цена за Бразилецот. За возврат, ПСЖ бараат Нејмар да биде целосно фокусиран на Лигата на шампионите и освојувањето на трофејот кој им недостасува во колекцијата.

Доколку се случи ова, весникот тврди дека цената би била околу 170 милиони евра, која би паднала драстично доколку ПСЖ се согласи да ги земе Антоан Гризман или Усман Дембеле, а Нејмар би ја добил ветената плата од управата на Барса.

Договорот на Нејмар со Пари Сен-Жермен завршува во 2022 година, така што ова лето би било последно во кое францускиот клуб би можел да врати голем дел од 222-те милиони евра кои ги платија пред три години. Во Каталонија сметаат дека со успешно привлекување на Нејмар би ги смириле навивачите кои се незадоволни од формата на својот омилен тим.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ46 минути

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија3 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија3 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ4 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа5 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет7 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет19 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија22 часа

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа23 часа

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија1 ден

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион1 ден

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија1 ден

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа1 ден

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт1 ден

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион1 ден

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет1 ден

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет1 ден

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет1 ден

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет1 ден

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Досие