Контакт

Спорт

Рајо на Димитриевски со супер-победа над Селта (видео)

Рајо Валјекано во драматична пресметка со 4:2 го победи тимот на Селта Виго за да се крене од претпоследното место на табелата со трет триумф во низа. Македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски прими два гола, но на крајот клубот од мадридс…

Објавено пред

Рајо Валјекано во драматична пресметка со 4:2 го победи тимот на Селта Виго за да се крене од претпоследното место на табелата со трет триумф во низа. Македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски прими два гола, но на крајот клубот од мадридското предградие си заработи трите поени.

Најзаслужен за победата е Раул де Томас, откако Шпанецот постигна хет-трик. Де Томас бргу ги донесе Рајо во водство уште во четвртата минута од мечот со прекрасен гол од слободен удар, меѓутоа веќе потоа за пет минути, Селта направи целосен пресврт.

Прво во 13. минута топката со многу среќа дојде до Нараухо, и Димитриевски беше немоќен на голот, а потоа во 18. минута беше досуден пенал за гостите по сомнително играње со рака, кој Гомез го реализираше за 1:2 водство. Но, до крајот на полувремето, домаќините успеаја да израмнат, по една брза акција на Де Томас, кој беше стрелец и во 77. минута за комплетен пресврт. Бебе во 92. минута стави печат на победата, само петта оваа сезона за Рајо.

Рајо Валјекано уште се во зоната за испаѓање на 17. место со 19 поени, но пред нив се уште две екипи со ист број на поени (Атлетик Билбао и Леганес), а блиску е и Селта на 14. место.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вардар го „поплави“ Загреб

Објавено пред

Ракометарите на Вардар триумфално минаа низ Загреб и со „една нога“ веќе се во четврт-финалето во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“, вечерва, го совладаа ППД Загреб 27:18.

Избраниците на Гарсија Парнодо во Загреб демонстираа врвна одбрана, која на крајот им ја донесе убедливата победа. Само шесте примени гола на гостински терен во првиот дел, најдобро ја отсликуваат моќта на вардаровата 6-0 зона. Загреб во интервал од 15 минути (13 до 28 минута) постигна само еден гол.

По 14-6 во првиот дел јасно беше во каква насока се движи натпреварот. Загреб се обиде во вториот дел, кој Вардар го доби со „само“ еден гол.

Блескаше на голот на Вардар голманот Милосављев со 14 одбрани, додека нападот го предводеа Киштопанс и Карачиќ со пет, односно Мораеш со четири гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анри, најдобар странец во историјата на Премиер лигата

Објавено пред

Интересна анкета која привлече 250.000 фудбалски фанови деновиве беше спроведена во Англија. Тие го избираа најдобриот странец кој играл во Премиер лигата.

Иако многумина очекуваа дека таа чест ќе му припадне на Кристијано Роналдо, кој од 2003 до 2009 година го носеше дресот на Манчестер Јунајте, фановите имаат поинакво мислење.

Местото број 5 е за Дидие Дрогба кој добил шест отсто од гласовите. Летврти е актуелниот напаѓач на Манчестер сити, Серхио Агуеро, за него гласале осум отсто од анкетираните.

Легандата на Манчестер Јунајтед, Ерик Кантона освоил 12 отсто, а Кристијано Ронадло е втор со 14 отсто од гласовите.

Според фудбалските фанови, најдобар странец кој играл во Англија е Тиери Анри. За поранешниот напаѓач на Арсенал се определиле 45 отсто од испитаниците.

Прикажи повеќе...

Спорт

Драма во Белград: Берон херој, Гагиќ трагичар

Објавено пред

Кошаркарите на Црвена ѕвезда ја добија првата пресметка со Партизан, во полу-финалето во АБА-лигата. Во „Пионир“, во драматичен меч Црвена ѕвезда победи 101:96 дури по продолжението. Натпреварот во регуларниот дел заврши 85:85.

Прекрасен меч одиграа „вечните ривали“ на отворањето на полу-финалната серија во АбА лигата. Црвена ѕвезда доминираше во првиот период, кој го доби со десет поени разлика. Во останатите две четвртини возвратија играчите на Партизан, кои во решавачкиот период влегоа со позитива од три поени.

Црвена ѕвезда успеа да ја стигне и престигне таа разлика, но не и да ја обезбеди победата. Во финишот Човиќ погоди едно од двете слободни за 85:83, а на три секунди израмни Ренфро. Последниот напад не го реализира Кеј-Си Риверс.

Парризан подобро влезе во продолжението, Ѕвезда успеа да се консолидира. Последната минута донесе вистинска драма. Откако Загорац израмни со тројка на 96:96, на „сцената стапи“ центарот на Партизан Гагиќ кој направи неспортска грешка. Неговиот кикс го казни Берон кој за 20 секунди постигна пет поени и го реши победникот.

Најефикасни кај Црвена ѕвезда беа Берон со 23 поени, Давидовац со 18 и шест скока, Човиќ со 16 поени и девет асистенции и Риверс ос 12 поени. Партизан го предводеа Маринковиќ со 20 и Лендејл со 17 поени.

Вториот меч во истата сала се игра на 30 март, а домаќин ќе биде Партизан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Домашни и грчки експерти договорија учебниците да се усогласат во духот на Преспанскиот договор

На вториот состанок на Заедничкиот интердициплинарен комитет оформен согласно Преспанскиот договор, македонската и грчката делегација на експерти за историски, археолошки...

Европа5 часа

Над 30 уапсени на протестите во Париз, против „жолтите елеци“ ангажирана и војската

Повремени судири меѓу демонстрантите и полицијата избиваа денеска на улиците низ Париз и другите француски градови за време на протестите...

Топ7 часа

Затвореник во „Идризово“ избоден во тепачка со неговиот брат близнак

Во затворот „Идризово“ во Скопје, во претпладневните часови на 22 март дошло до крвав инцидент меѓу двајца браќа – затвореници....

Топ8 часа

(Видео) Османи за СЈО: Да продолжат преговорите, но и потрагата по двотретинско мнозинство

Да продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ за заеднички договор за судбината на СЈО, но истовремено да продолжат и разговори со...

Македонија8 часа

(Видео) За Спасовски писмото на ИВЗ е уцена, Османи повикува на дијалог

Македонија е секуларна држава и апсолутно е непримерно во услови кога станува збор за судската власт и постапки пред судовите...

Топ9 часа

Од Вардар извлечено тело на 20-годишно момче

Околу 10 часот утринава од водите на Вардар во близина на Гостивар, е извлечено безживотното тело на 20-годишно момче. Телото...

Свет11 час

Уништена Исламска држава во Сирија, го изгуби и последното упориште

Иако поразот на Исламска држава во Багуз означува крај на власта над џихадистичката квази држава, која се простираше на делови...

Свет12 часа

Стотици илјади Британци на протест во Лондон, бараат втор референдум за брегзит

Неколку стотици илјади Британци од цела Велика Британија, денеска на улиците на Лондон бараат нов референдум за брегзит. Се очекува...

Свет12 часа

Противниците на новиот закон за авторски права најавија протести низ Европа

Илјадници демонстранти се очекуваат денеска да излезат на улиците низ Европа во пресрет на одлучувачкото гласање за реформа на законот...

Свет13 часа

Масовна тепачка на плоштад во Берлин – се степаа фанови на две Јутјуб ѕвезди

Спор меѓу две ривалски ѕвезди на Јутјуб каналот, предизвика масовна тепачка на плоштад во Берлин. Повеќе од 100 полицајци учествуваа...

Свет14 часа

Повторно отворени џамиите во Крајстчерч, први влегоа преживеаните од масакрот

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно...

Свет1 ден

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април...

Македонија1 ден

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој...

Македонија1 ден

(Видео) „Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот...

Македонија1 ден

Кавга меѓу ИВЗ и Владата: Реџепи си го бара имотот, Заев се жали дека е уценет

Нерешените спорови за денационализација ги скараа Владата и Исласмата верска заедница (ИВЗ). Од ИВЗ обвинуваат дека Владата е селективна и...

Македонија1 ден

Ѓорче Петров донираше за социјално загрозеното семејство од Долно Лисиче, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Трајче Конески и Моника Антевска од Долно Лисиче заедно со своите две деца, 9 годишниот Бојан и 2 годишната Бојана...

Избори 20192 дена

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката...

Топ2 дена

Во Прилеп, 19-годишник со „голф“ удрил во дете на велосипед

На крстосница меѓу прилепските улиците „Мукос“ и „Шаќир Војвода“ во претпладневните часови на 21 март, 19-годишен прилепчанец управувајќи автомобил „голф“,...

Регион2 дена

Рачна бомба фрлена врз рускиот конзулат во Атина

Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени,...

Регион2 дена

Лавров: Западот прикрива злосторства на НАТО во Југославија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји ги прикриваат злосторствата извршени за време на воената операција...

Досие