Контакт

Спорт

Реал завршија трети во Ла Лига (Видео)

Реал не успеа со победа да ја заврши сезоната во домашниот шампионат и да си направи добра увертира пред за најважниот меч во сезоната, финалето во Лигата на шампионите.
Во последното коло „кралскиот клуб“ гостуваше кај Виљареал и не успеа да ја задржи…

Објавено пред

Реал не успеа со победа да ја заврши сезоната во домашниот шампионат и да си направи добра увертира пред за најважниот меч во сезоната, финалето во Лигата на шампионите.

Во последното коло „кралскиот клуб“ гостуваше кај Виљареал и не успеа да ја задржи предноста од два гола.

Реал, по првиот дел, водеше на Естадио керамика со 2-0. Стрелци на головите беа Бејл и Роналдо.

Откако Зидан, во второто полувреме, направи неколку промени, од игра ги извади Роналдо и Иско, Виљареал успеа да тиге до израмнување. Во период од 70. до 85.минута мрежата на Реал ја погодија Мартинез и Кастиљехо.

Реал сезоната ја заврши на третото место на табелата со 76 бода, а Виљареал со 61 бод е на петтото место и наредната сезона ќе игра во Лига Европа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кога дојде, кога успеа? Икарди не зборува со двајца соиграчи од ПСЖ

Објавено пред

Мауро Икарди во Пари Сен-Жермен требаше да ја „воскресне“ својата фудбалска кариера по нарушувањето на човечките односи во Интер кои го чинеа капитенска лента и доверба на навивачите и на клубот, но ниту на „Паркот на принцовите“ не му оди најдобро во таа област, ако се верува на весникот „Л’Екип“.

Контроверзниот Аргентинец успеал да ги наруши односите со двајца соиграчи од клубот, бидејќи Анхел ди Марија и Леандо Паредес го „изолирале“ поради тоа што се добри пријатели со Макси Лопез, човекот кому Икарди му ја „украде“ жената.

„Сапуницата“ околу Ванда Нара е добро позната – таа е поранешна сопруга на Лопез и причината за распадот на тој брак е токму Икарди.

Икарди е на позајмица во ПСЖ, но францускиот клуб има опција да го откупи неговиот договор на крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Скола не мисли на пензија, по 12 години се враќа во Европа?

Објавено пред

Легендарниот аргентински кошаркар, Луис Скола не само што не размислува за пензија иако е на прагот од 40-тата година од животот, туку тој следната сезона би можело повторно да се врати во Европа.

Шпанскиот новинар, Карлос Санчез Блас пренесува информација дека Аргентинецот кој беше еден од петте најдобри кошаркари на Мундобаскетот во Кина сака да го засили мадридски Реал, каде веќе се неговите сонародници Факундо Кампацо, Габриел Бек и Николас Лапровитола.

Пред 5 години, „Кралевите“ не успеаја Скола да го доведат во Мадрид, но одличниот центар и понатаму е на радарот на шпанскиот клуб.

Аргентинецот на маса има и финансиски поповолни понуди од Кина, каде настапува од 2017 година, но понуди стигнаа и од Аргентина.

Се чини дека Скола посакува потполно подготвен да ги дочека Олимписките игри во 2020 година во Токио. Доказ за тоа е фактот што за Мундобаскетот се подготвувал цели 2 месеци.

Тој моментно со семејството е во Кина и наскоро се очекува одлука за продолжението на кариерата.

Луис Скола кој со „гаучосите“ во неделата го освои среброто на СП во Кина, кариерата ја започна во Деро Карил Остеу, па подоцна играше за Таукерамика (денешна Басконија), Хјустон Рокетс, Феникс Санс, Индијана Пејсерс, Торонто Репторс, Бруклин, Шанкси и Шангај Шаркс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дел Пиеро: Роналдо ќе биде уште подобар од минатата година!

Објавено пред

Поминаа 23 години откако „Старата дама“ од Торино вторпат и последен во историјата стана европски шампион, а еден од клучните фудбалери во тој успех е уверен дека „сушата“ наскоро ќе заврши.

„Тој момент ќе дојде, порано или подоцна“ – вели Алесандро Дел Пиеро во интервју за „Газета дело Спорт“ по повод почетокот на новата сезона во Лигата на шапиони.

Неговиот Јувентус во кој помина 19 години и одигра 706 натпревари, со 290 гола сезоната во ЛШ ќе настапува во групата Д, со Атлетико Мадрид, Баерн Минхен и Локомотив Москва.

„Мислам дека групата не е лоша. Кристијано Роналдо не е доволен да се освои ЛШ, но не може да се рече дека не го стори она за што е доведен, а оваа сезона ќе биде уште подобар од минатата година“ – вели Дел Пиеро.

Тој ги прокоментира и шансите на останатите италијански преставници во елитното европско клупско натпреварување (Наполи, Интер и Аталанта).

„Сите три клуба имаат шанси да ја поминат групата, вклучително и Аталанта“ – смета екс-фудбалерот.

Како најсериозен кандидат да го симне Јуве од тронот во Италија, Дел Пиеро го смета Интер.
„Ме потсетува на Интер од 2011, има одлучност, желба за победа, големо влијание на Конте како тренер врз играчите“ – смета популарниот „Пинтуричио“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија4 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија6 часа

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија6 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија6 часа

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија9 часа

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет10 часа

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет10 часа

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Свет10 часа

Хамнеи: Никогаш нема да преговараме со САД

Иран никогаш нема да преговара со САД, политиката на Вашингтон заснована на максимален притисок ќе пропадне, изјави врховниот ирански верски...

Македонија11 час

Пратеници формираа иницијатива за една изборна единица

Во Собранието на Северна Македонија се формира иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10...

Македонија11 час

Почнува внатрешното уредување на собите во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Државниот студентски центар преку Министерството за образование и наука почнува со внатрешното  уредување на собите во В и Г-блоковите во...

Свет22 часа

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените...

Свет23 часа

(Видео) Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4.000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам, и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1.000 метри висина,...

Македонија1 ден

(Видео) Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на...

Македонија1 ден

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија1 ден

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија1 ден

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет1 ден

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Досие