Контакт

Спорт

Реал Мадрид ќе тужи за обвинувањата за Роналдо

Реал Мадрид потврдија дека ќе го тужат португалскиот весник „Корејо да мања“ кој тврдеше дека шпанскиот клуб го натерал Кристијано Роналдо да се договори со Американката која го обвинува за силување во 2009 година.
„Тие информации се целосно погрешни и…

Објавено пред

Реал Мадрид потврдија дека ќе го тужат португалскиот весник „Корејо да мања“ кој тврдеше дека шпанскиот клуб го натерал Кристијано Роналдо да се договори со Американката која го обвинува за силување во 2009 година.

„Тие информации се целосно погрешни и се печатени за сериозно да го нарушат имиџот на клубот. Ние не бевме информирани за тој случај околу Кристијано Роналдо и затоа клубот не можел да реагира за нешто што немал информации“, се вели во соопштението на Реал.

„Корејо де мања“ во средата објави дека дел од одбраната на Роналдо ќе биде да се тврди дека Реал Мадрид го натерале да се договори со Катрин Мајорга, иако тој постојано тврдел дека е невин. Весникот одговори дека стои зад своите ставови и дека информациите биле потврдени.

Мајорга го тужеше Роналдо во Невада тврдејќи дека португалската мега-ѕвезда ја силувал во неговата хотелска соба во Лас Вегас во 2009 година, а полицијата повторно ја отвори истрагата.

33-годишниот Роналдо, кој помина речиси една деценија во Реал Мадрид пред да замине а Јувентус ова лето ги отфрли обвинувањата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мајкл Керик ќе го наследи Мурињо?

Манчестер Јунајтед е во потрага по нов тренер, откако претпладнево клубот му го врачил отказот на Жозе Мурињо. Португалецот, двократен освојувач на Лигата на шампионите со Порто и Интер, го плати цехот поради лошите резултати.
Англиските медиуми сега с…

Објавено пред

Манчестер Јунајтед е во потрага по нов тренер, откако претпладнево клубот му го врачил отказот на Жозе Мурињо. Португалецот, двократен освојувач на Лигата на шампионите со Порто и Интер, го плати цехот поради лошите резултати.

Англиските медиуми сега се занимават со името на неговиот наследник. Клубот објави дека ќе биде именуван тренер што ќе го предводи тимот до крајот на сезоната, а дури потоа треба да биде именуван тренерот кој на долги патеки би го предводел клубот.

„Скај спорт“ тврди дека Мурињо ќе го наследи неговиот досегашен помошник, Мајкл Керик. 37-годишникот цели 12 сезони го носел дресот на Манчестер Јунајтед, во тој период одиграл 316 натпревари и постигнал 17 гола.

Неколку други медиуми шпекулираат со имињата на Лоран Блан и Оле Гунар Солскјер. Блан долго време е без работа. Тој две сезони играч за Јунајтед и добро го знае системот на „Олд Трафорд“.

Истото важи и за Солскјер, поранешниот голгетер на „црвените ѓаволи“. Солскјер е актуелен тренер на Молде.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај за Специјалниот! Манчестер Јунајтед му врачија отказ на Мурињо

Жозе Мурињо повеќе не е тренер на фудбалерите на Манчестер Јунајтед. Оваа информација ја потврди великанот од „Олд Трафорд“ на своите профили на социјалните мрежи.
„Манчестер Јунајтед потврдува дека менаџерот Жозе Мурињо го напушти клубот. Манчестер Ју…

Објавено пред

Жозе Мурињо повеќе не е тренер на фудбалерите на Манчестер Јунајтед. Оваа информација ја потврди великанот од „Олд Трафорд“ на своите профили на социјалните мрежи.

„Манчестер Јунајтед потврдува дека менаџерот Жозе Мурињо го напушти клубот. Манчестер Јунајтед сака да му се заблагодари на Жозе за неговата работа и за времето што го мина во клубот. Клубот му посакува успех во идната работа“, стои во клупското соопштение.

Клубот објави дека наскоро ќе биде познат наследникот на Мурињо, кој ќе го предводи тимот до крајот на сезоната, додека задачата на клупските челници ќе биде да најдат трајно решение за тренерската позиција.

На Поетугалецот му пресудија лошите резултати и лошата атмосфера што самиот ја иницираше, особено несогласувањата со двете најголеми ѕвезди во екипата Пол Погба и Алексис Санчез.

Во Премиер лигата, Манчестер Јунајтед се наоѓа на шестото место на табелата со 26 бода, 11 помалку од Челси и позицијата што води во Лигата на шампионите. „Црвените ѓаволи“, на последните пет натпревари во првенството забележале само една победа.

Јунајтед успеа да ја мине групата во Лигата на шампионите, а во осмина-финалето ќе играат против Пари Сен Жермен.

Мурињо е поранешен тренер на Порто, Челси, Интер и Реал Мадрид. Португалецот со Порто и Интер ја има освоено Лигата на шампионите, а со сите тимови, исклучок е Манчестер Јунајтед бил национален првак.

Како тренер на Манчестер Јунајтед успеал да ги освои Лига купот и Комјунити шилд во Англија, односно Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Харден го стиша џезот, Лилард 22 поени за четвртина, Букер ги уништи Никс (Видео)

На терените во НБА лигата, изминатата ноќ, се одиграа осум натпревари на кои тимовите кои играа на домашен терен забележаа пет победи. Индивидуално блескаа Џејмс Харден, Девин Букер, Расел Вестбрук, Блејк Грифин, Јанис Адетокумбо, Демијан Лилард, Девин…

Објавено пред

На терените во НБА лигата, изминатата ноќ, се одиграа осум натпревари на кои тимовите кои играа на домашен терен забележаа пет победи. Индивидуално блескаа Џејмс Харден, Девин Букер, Расел Вестбрук, Блејк Грифин, Јанис Адетокумбо, Демијан Лилард, Девин Херис…

Хјустон во драматичен меч славеа над Јута 102:97 и за прв пат од стартот на сезоната стигнаа до позитивен скор 15 победи и 14 порази. Џејмс Харден го реши мечот со две тројки во самиот финиш. „Брдата“ натпреварот го заврши со 47 поени, шест скока и пет асистенции.

Портланд Трејлблејзерс слева во Лос Анџелес кај Клиперси 131:127. Клучен човек за победата беше Демијан Лилард кој постигна 39 поени, 22 од нив тој постигнал во второто полувреме. Покрај Лилард се истакнаа уште и Си-Џеј Мекалум со 27 поени, односно Јусуф Нукриќ со 20 поени.

На спротивната страна најдобар учинок имаше Девин Херис кој уфрли 39 поени.

Феникс Санс победија во Њујорк 128:110 и го запишаа третиот триумф во низа. Санс имаат девет победи и 23 порази. Девин Букер го предводеше својот тим со 38 поени, а ти-Џеј Ворен забележа 26 поени.

Драматичен меч одиграа Детроит Пистонс и Милвоки Бакс. Блејк Грифин во финишот промаши два пати за три поени, поради што Милвоки славеа 104:107. Грифин го забележа првиот трипл-дабл во сезоната (19 поени, 10 скока и 11 асистенции). „Фрик Грик“ Адетокумбо ги предводеше Бакс со 32 поени, 12 скока и пет асистенции.

Оклахома Тандер според очекувањата убедливо ги поразија Чикаго Булс 121:96. Расел Вестбрук стигна до 111. трипл-дабл во кариерата (13 поени, 16 скока, 11 асистенции). Рас беше дел од инцидентот откако влезе во еден дуел со Крис Дан.

Голден стејт Вориорс лесно се справија со Мемфис Гризлис 110:93. На овој натпревар Стеф Кари ја мина границата од 15.000 поени во кариерата. Кари забележа 20 поени и седум скока.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отворила истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта....

Македонија42 минути

Амнестијата не може да чека – предлог-законот стигна пред пратениците

Текстот на предлог-законот за амнестија, кој го подготви интерпартиското тело за помирување, е поставен на веб-страницата на Собранието и им...

Македонија1 час

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата,...

Истражувања1 час

Владата го засака барокот на фасадата, мислењата на експертите баталени

Владата на Зоран Заев, која се колнеше дека ќе го чуе гласот на граѓаните, а посебно на експертската јавност, една...

Македонија1 час

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротивстави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано...

Македонија2 часа

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобеловата награда за мир

На денешната свечена церемонија, која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија и на Република Грција,...

Македонија3 часа

Фетаи за трошоците од прегласувањето во Струмица: И еден денар да е во прашање, направена му е штета на буџетот

Судењето за „Титаник 2“, кое се однесува на изборни нерегуларности од локалните избори од 2013 година, продолжи со наодите на...

Крвав четврток3 часа

(Видео) Александрова: Прашајте ги обвинетите пратеници дали ќе бараат амнестија, јас не сум дел од 27 април

„Право на секој во согласност со законот е да поднесе барање. Дали некој од пратениците ќе поднесе или не, не...

Топ4 часа

(Видео) Половина тон марихуана вредна над милион евра запленета на ГП Богородица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа...

Македонија4 часа

(Видео) Кога општеството потфрла, кучето Бен му помага на момчето со церебрална парализа

Ова не е само сторија за куче што помага на болен човек. Ова е сторија за две суштества чии животи...

Македонија4 часа

(Видео) Пратениците ќе носат закон, а Кацарска и Рускоска ќе амнестираат

„Нема да бидат амнестирани лица што биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата што носеле оруже и...

Топ5 часа

Кавадарчанецот што избоде жена на нива обвинет за обид за убиство

Кавадарчанецот што во јуни годинава избоде жена на нива во прилепско село ќе одговара за обид за убиство и за...

Македонија5 часа

Обвинителството поднесе жалба против пресудата за смртта на родилката во Гевгелија

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе жалба на пресудата на Основниот суд Велес во предметот за смртта на родилката Маја...

Македонија6 часа

Управниот одбор на ЗНМ едногласно го потврди Младен Чадиковски за нов претседател

Управниот одбор вчера на конститутивна седница едногласно донесе автентично толкување на одредбите од Статутот на ЗНМ, кои се однесуваат на...

Македонија6 часа

Патник од автобусот на смртта: Се враќаме дома со траума што никогаш нема да ја заборавиме

„Им благодариме на сите што ни помогнаа кога најмногу ни требаше. Се враќаме дома со траума што нема да ја...

Вести6 часа

Нов извештај: Русија со дезинформации на социјалните мрежи му помогнала на Трамп да победи

Два извештаја, подготвени за Сенатот на САД, покажуваат дека Русија во координирани кампањи му помогнала на Доналд Трамп да го...

Топ7 часа

ИОМ: 3.400 мигранти и бегалци ги загубиле животите во светот годинава

Миграцијата е многу значајно прашање на оваа ера. Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018...

Македонија8 часа

Забрана за тешки возила на Стража, Маврово-Дебар и Тетово-Попова Шапка

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот...

Регион18 часа

Вучиќ во ОН: Исплашен сум за иднината на народот во регионот

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва на седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации изјави дека е многу загрижен, а...

Македонија18 часа

Катја Матева: Илјадници Македонци живеат на бандера во Бугарија

Електрична бандера која се наоѓа во село во близина на Благоевград во Бугарија, била пријавена како адреса за живеалиште на...

Досие