Контакт

Спорт

Серена, на крајот, доби казна од 17.000 долари од САД опен (видео)

Серена Вилијамс беше казнета со 17.000 долари за прекршувањето на правилата во текот на финалето на САД опен, објави Американската тениска асоцијација (УСТА) по хаотичниот пораз од Наоми Осака, одбележан со расправијата со судијата Карлос Рамос.
При 6:…

Објавено пред

Серена Вилијамс беше казнета со 17.000 долари за прекршувањето на правилата во текот на финалето на САД опен, објави Американската тениска асоцијација (УСТА) по хаотичниот пораз од Наоми Осака, одбележан со расправијата со судијата Карлос Рамос.

При 6:2/6:4 поразот, Вилијамс прво доби казна за добивање совети од тренерот Патрик Муратоглу од трибините, а потоа за кршење рекет, губејќи поен, по што таа влезе во лута расправија со судијата Рамос, нарекувајќи го „крадец“ и барајќи извинување.

Турнирот ја казни поранешната светска тенисерка број 1 со 10.000 долари за „вербалниот напад“ на Рамос, 4.000 долари за предупредувањето за добивање на тренерски совети и 3.000 долари за кршење на рекетот.

Спорт

Барселона со победа по продолженијата во Каунас (видео)

Во најинтересниот и најнеизвесниот меч од седмото коло на Евролигата, Барселона успеа по продолженија да слави со 88:85 над Жалгирис од Каунас.
Барселона водеше во текот на првите три четвртини, и имаа предност од 60:50, пред домашниот тим да има одлич…

Објавено пред

Во најинтересниот и најнеизвесниот меч од седмото коло на Евролигата, Барселона успеа по продолженија да слави со 88:85 над Жалгирис од Каунас.

Барселона водеше во текот на првите три четвртини, и имаа предност од 60:50, пред домашниот тим да има одлична последна четвртина и да биде израмнето на 76:76 по 40 минути игра. Каталонскиот клуб не ја загуби концентрацијата и на крајот победи со 88:85 за петта победа по седум кола.

За Барселона најдобар беше Кајл Кјурик со 15 и Анте Томиќ со 14 поени, додека кај домаќините најрасположен беше Арон Вајт со 21 поен.

Во другите вечерашни мечеви, Ефес со 78:62 убедливо го победи Панатинаикос, додека ЦСКА Москва славеше исто така убедлива 93:79 победа на гостувањето кај Баерн Минхен.

ЕВРОЛИГА, 7.КОЛО

Анадолу Ефес  – Панатинаикос 78:62 (19:11, 25:17, 16:18, 18:16)

Жалгирис Каунас – Барселона 85:88 (18:23, 16:16, 16:21, 26:16, 9:12)

Баерн Минхен – ЦСКА Москва 79:93 (23:30, 17:26, 25:21, 14:16)

Гран Канарија – Макаби Тел Авив 84:78 (23:15, 20:23, 22:19, 19:21)

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ не му даде ниту „утешна“ победа на Чилиќ, со 3-0 во полуфинале

Новак Ѓоковиќ ја продолжи победничката низа против хрватскиот ривал Марин Чилиќ, победувајќи го со 7:6(7)/6:2 во последното коло по групи на АТП финалето во Лондон, во меч кој немаше големо значење.
Ѓоковиќ и пред овој меч го имаше обезбедено првото ме…

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ја продолжи победничката низа против хрватскиот ривал Марин Чилиќ, победувајќи го со 7:6(7)/6:2 во последното коло по групи на АТП финалето во Лондон, во меч кој немаше големо значење.

Ѓоковиќ и пред овој меч го имаше обезбедено првото место во групата и дуел со Кевин Андерсон во полуфиналето, додека Чилиќ немаше шанси за пласман, така што тенисот беше само за полната „О2 арена“ во Лондон.

По тесниот прв сет, кој се одлучуваше во драматичен тај-брејк, српскиот светски тенисер број 1, бргу го декласираше Чилиќ во вториот сет за да го забележи 17-тиот триумф во 19 меча со својот добар пријател.

Во второто полуфинале во Лондон играат Роџер Федерер и Александер Зверев.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Холандија прва го победи светскиот шампион! (видео)

Репрезентацијата на Холандија, која е во фаза на „реновирање“ по неуспехот да се пласира на СП во Русија ова лето, стана првата репрезентација која ја победи Франција откако „триколорите“ станаа шампиони во Москва ова лето, по одличната 2:0 победа во Р…

Објавено пред

Репрезентацијата на Холандија, која е во фаза на „реновирање“ по неуспехот да се пласира на СП во Русија ова лето, стана првата репрезентација која ја победи Франција откако „триколорите“ станаа шампиони во Москва ова лето, по одличната 2:0 победа во Ротердам.

Човек на одлука беше, Георгино Вајналдум, кој во финишот на првото полувреме се најде на вистинското место по една лоша интервенција на француската одбрана, за да го совлада Иго Љорис за славје на „Де кујп“. Потврдата на победата дојде со гол од пенал во 96. минута, кога Мемфис Депај беше прецизен.

Резултатот, пак, е лоша вест за Германија, откако во групата 1 од Лига А, Французите остануваат први со 7, Холанѓаните сега имаат 6, додека „маншафт“ има само еден освоен поен. Германците имаат и натпревар помалку.

ЛИГА НА НАЦИИ, 5.КОЛО

ЛИГА А, ГРУПА 1

Холандија – Франција 2:0

Табела: Франција 7, Холандија 6, Германија 1

ЛИГА Б, ГРУПА 1

Словачка – Украина 4:1

Табела: Украина 9, Словачка 3, Чешка 3

ЛИГА Б, ГРУПА 4

Велс – Данска 1:2

Табела: Данска 7, Велс 6, Ирска 1

ЛИГА Ц, ГРУПА 3

Кипар – Бугарија 1:1

Словенија – Норвешка 1:1

Табела: Норвешка 10, Бугарија 10, Кипар 5, Словенија 2

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски4 часа

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија9 часа

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија9 часа

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија9 часа

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Бегството на Груевски10 часа

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот...

Бегството на Груевски11 час

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти,...

Македонија12 часа

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно...

Свет12 часа

(Видео) Постапокалиптички сцени од пожарите во Калифорнија

Според последниот биланс на жртви од пожарите во Калифорнија, досега загинале 63 лица, а 630 се водат за исчезнати. Видеата...

Македонија13 часа

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите што стигаа до медиумите од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски...

Македонија13 часа

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран?! Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие...

Бегството на Груевски14 часа

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани...

Крвав четврток14 часа

Герговска до сведокот Коцевски на 27 април: Лицата за интервентни ситуации да бидат на готовс

Судењето за крвавиот четврток продолжува со репродуцирање СМС и фејсбук-пораки од одземениот и вештачен телефон на Сашко Коцевски, вработен во...

Македонија16 часа

Заев го откажал ручекот кај Курц

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, ги повика на работен ручек в понеделник во Виена премиерите од земјите од Западен Балкан. Од...

Европа17 часа

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот...

Бегството на Груевски1 ден

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Бегството на Груевски1 ден

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија1 ден

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Бегството на Груевски1 ден

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија1 ден

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Досие