Контакт

Спорт

Солари стартуваше со кралска победа на Реал во Африка (видео)

Сантијаго Солари ја стартуваше својата кариера како главен тренер на Реал Мадрид со лесна 4:0 победа над третолигашот Мелилја во првиот меч од четвртото коло во Копа дел Реј, на гости во Африка, кај малата шпанска колонија на брегот на Мароко.
Солари, …

Објавено пред

Сантијаго Солари ја стартуваше својата кариера како главен тренер на Реал Мадрид со лесна 4:0 победа над третолигашот Мелилја во првиот меч од четвртото коло во Копа дел Реј, на гости во Африка, кај малата шпанска колонија на брегот на Мароко.

Солари, кој е „привремено“ решение на „кралевите“ по отказот за Хулен Лопетеги, немаше вистински тест против клубот кој настапува во Сегунда Б и тимот обезбеди убедлива победа пред реваншот за мало кревање на моралот на „Сантијаго Бернабеу“.

Карим Бензема во 28. минута, Марко Асенсио на крајот на првото полувреме и Алваро Одриозола на 11 минути пред крајот се запишаа во листата на стрелците, пред младиот Кристо Гонзалез да ги постави конечните 0:4 во 92. минута.

Фото: ЕПА

Спорт

Интер му посака добредојде на Видал

Објавено пред

Интер во вторникот потврди дека Артуро Видал пристигнал во клубот. Видал во Интер пристигна од Барселона каде што ги мина претходните две сезони.

Претпладнево Чилеанецот ги минал лекарските прегледи по што го ставил својот потпис на договорот со Интер. Видал и Интер договориле две годишна соработка, со можност таа да биде продолжена на уште една година. Фудбалерот годишно ќе заработува 6.000.000 евра.

Видал во тимот што го предводи Антони Конте пристигна како слободен играч, Барселона од неговиот трансфер може да заработи само доколку бидат исполнети одредени бонуси кои се вметнати во договорот.

Видал и Конте имаа успешна соработка во Јувентус, во периодот 2011-2014. Видал кариерата ја започнал во Коло-Коло во 2007 година, а во кариерата играл и во Баер Лверкузен и Баерн Минхен.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Играчите се откажале од милионските бонуси – Реал заштеди 25.000.000 евра

Објавено пред

Фудбалерите на Реал Мадрид кои минатата сезона го освоија Суперкупот на Шпанија и титулата во Ла Лига му заштедија на клубот 25.000.000 евра. Капитенот Серхио Рамос предложил, а тие се согласиле да се откажат од премиите то требало да ги добијат за освојувањето на овие трофеи.

Радиото „Кадена Копе“ објави дека гарантираните премии за титулата во Ла Лига биле 700.000 евра за секој фудбалер, односно 300.000 евра за трофејот во Суперкупот.

Прв од премиите се откажал Рамос, а неговиот пример го следеле и останатите играчи. Реал на овој начин заштеди 25.000.000 евра што ќе му помогнат полесно да ја преброди финансиската криза што ја предизвика коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хадсон-Одои бара трансфер, не бил задоволен од статусот во Челси

Објавено пред

Калум Хадсон Одои повторно го нарушува мирот на „Стенфорд Бриџ“. Младиот фудбалер е незадоволен од третманот што го има кај Френк Лампард поради што најсериозно размислувал да го напушти Челси.

Одои пред една година беше во центарот на вниманието кога бараше трансфер, тогаш Баерн Минхен беа сериозно заинтересирани за него, но Челси успеаја да ги задоволат неговите апетити со неделната плата од 200.000 фунти. Одои лани потпиша пет годишен договор.

Меѓутоа на почетокот на оваа сезона тој не добива шанси од Лапард, поради големата конкуренција на неговата позиција. Одои не доби можност да игра во првите две кола, во Премиер лигата, иако поради повреди во тимот ги нема Кристијан Пулишиќ и Хаким Зијеш.

Менаџерот на фудбалерот во текот на неделата ќе одржи состанок со клупските челници, на кој ќе се разговара околу статусот на неговиот клиент.

Медиумите тврдат дека во овој момент Челси сериозно размислувале да го испратат некаде на позајмица кде што ќе има можност да игра во континуитет.

Минатата сезона Одои одигра 35 натпревари, односно на теренот минал 1.609 минути, постигнал четири гола и забележал седум асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија2 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија3 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија3 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет4 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа6 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт6 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија6 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија6 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет7 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија7 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија8 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија9 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија18 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија24 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет24 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија1 ден

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија1 ден

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија1 ден

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Досие