Контакт

Спорт

Судот за спортска арбитража (ЦАС) веќе нема да може да одлучува за фудбалот!

Во одлука која може да го „протресе“ фудбалскиот свет, Апелациониот суд во Брисел одлучи дека досегашното највисоко спортско судско тело, Судот за арбитража во спортот (ЦАС) нема да може да влијае на одлуките за овој спорт.
Оваа одлука е донесена по жа…

Објавено пред

Во одлука која може да го „протресе“ фудбалскиот свет, Апелациониот суд во Брисел одлучи дека досегашното највисоко спортско судско тело, Судот за арбитража во спортот (ЦАС) нема да може да влијае на одлуките за овој спорт.

Оваа одлука е донесена по жалбата на швајцарскиот клуб Сеаринг против ФИФА поради нивните правила за „поседување на трета страна“, бидејќи клубот сакаше да користи инвестициски фондови за менаџирање на клубот и носење засилувања. Ова значи дека ФИФА, УЕФА и било која друганационална федерација веќе нема да може да ги санкционира тимовите и федерациите по одлуката на ЦАС. Исто така, било која фудбалска федерација сега може да биде тужена пред локалните судови, а не пред ЦАС.

Одлуката може да има и големо влијание на пресудите за допинг, бидејќи одлуките на ЦАС се сметаа како конечни без разлика на тоа што одлучила ФИФА, како во случајот со перуанскиот капитен Пауло Гереро, кој од ЦАС доби дозвола да настапи на Светското првенство во Русија.

Спорт

Сите домаќини обезбедија осмина-финале, Адеми единствен од Македонците (видео)

Објавено пред

Аријан Адеми со Динамо Загреб е единствениот македонски фудбалер што успеа да се пласира во осмина-финалето од Лига Европа. „Модрите“ од Загреб го совладаа Плзењ со 3-0 кога на првиот натпревар беа поразени со 1-2.

Нашиот Стефан Ристовски со неговиот Спортинг не успеа да го изненади Вилјареал во Шпанија, одиграа само 1-1, кога претходно во Португалија загубија со 1-0.

Лига Европа заврши и за младиот Елиф Елмас, кој иако со Фенербахче славеше во Истанбул со 1-0 против руски Зенит, сепак Русите вечерва беа поубедливи и со 3-1 го елиминираа турскиот претставник.

Арсенал го елиминира БАТЕ Борисов, а Наполи немаше никаки проблеми со Цирих.

Резултати на натпреварите што почнаа во 18.55 часот (во заградата се резултатите на првите мечеви):

Арсенал – БАТЕ Борисов 3-0 (0-1)
Динамо Загреб – Плзен 3-0 (1-2)
Ајнтрахт (Ф) – Шахтјор 4-1 (2-2)
Наполи – Цирих 2-0 (3-1)
Салцбург – Клуб Бриж 4-0 (1-2)
Валенсија – Селтик 1-0 (2-0)
Вилјареал – Спортинг 1-1 (1-0)
Зенит – Фенербахче 3-1 (0-1)

Прикажи повеќе...

Спорт

ИХФ избира најдобар играч за 2018 година, Хансен или Сагосен, Лејно или Неагу?

Објавено пред

Светската ракометна федерација избира најдобар играч за 2018 година во машка и женска конкуренција.

Кај мажите најдобриот играч ќе биде избран од овие пет ракометари:

Сандер Сагосен (Норвешка – ПСЖ), Џим Готфридсон (Шведска – Флензбург), Расмус Лауге Шмит (Данска – Флензбург), Микел Хансен (Данска – ПСЖ), Винсент Жерард (Франција – Монпелје).

Наградата за најдобра ракометарка за минатата година ќе оди во рацете на една од петте девојки:

Амандин Лејно (Франција – Вардар/Ѓер), Ана Вјахирева (Русија – Ростов Дон), Кристијан Неагу (Романија – ЦСМ Букурешт), Стине Офтедал (Норвешка – Ѓер), Естеле Нзе Минко (Франција – Шиофок).

И ракометните навивачи во нашата земја имаат можност да гласаат на интернет-сраницата на ИХФ, а симпатиите сигурно ќе нè однесат кон ексголманката на Вардар, Лејно.

Гласањето ќе трае до 15 март.
http://www.ihf.info/en-us/mediacentre/voting/worldhandballplayers2018.aspx

Прикажи повеќе...

Спорт

Пет причини зошто Давид де Хеа е можеби најдобриот голман во светот

Објавено пред

„Давид де Хеа е можеби најдобриот голман што некогаш бранел во Манчестер јунајтед“. Ова неодамна го изјави актуелниот менаџер на „црвените ѓаволи“, Оле Гунар Солскјер.

Де Хеа е најдобриот играч на „ѓаволите“ веќе неколку сезони, а од претходните 5, дури четирипати е избиран за најдобар играч во тимот.

Медиумите на Островот го нарекуваат „чудовиште со 8 раце“, а навивачите го слават како божество. Еднакво добро брани и со рака и со нога, и тоа во просек по речиси 11 шута на еден меч.

Британските медиуми издвоија 5 карактеристики на Шпанецот што го чинат икона на новата генерација:

1. Брани шутеви од страна буквално за наносекунда. Несовладливата упорност мрежата да остане чиста ја прави со острина.

2. Брзо размислува. Кога топката се движи со 90 километри на час, нему му се потребно 0,24 секунди да реагира.

3. Леснотијата во нозете е неговиот најголем адут. Мозокот, рацете и нозете на Де Хеа го сочинуваат „светото тројство“. Тој е крал на непредвидливите ситуации.

4. Давид може да игра на која било позиција (напад, одбрана, средина на теренот), што на голот му дава широка слика за случувањата на теренот и можност да ги предвиди потезите на противникот.

5. Пожртвуваност. Од мал Де Хеа со целото срце стоел со својот клуб и давал сè од себе неговиот тим да победи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот...

Македонија1 час

(Видео) Костадинов: Сценаристи на инцидентот во затворот се Мицкоски и Груевски

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, во врска со инцидентот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари обвини дека се работи за сценарио...

Македонија2 часа

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи...

Македонија2 часа

(Видео) Котевски: Јанакиески е вратен во затворот, Ристовски не бил испратен во болница

По лекарските прегледи во болницата „8 Септември”, Миле Јанакиески е вратен во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. По инцидентот,...

Македонија3 часа

Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што е хоспитслизиран ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот ден...

Македонија3 часа

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Не верувам дека роднините на функционерите се вработени незаконски

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на средбата со претседателот на Беса, Биљал Касами, одговарајќи на новинарско прашање за новите скандали...

Македонија5 часа

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за...

Македонија6 часа

(Видео) Заев: Изјавата на Мицкоски е забегана работа, ќе се консултирам дали да го тужам

Премиерот Заев најави дека ќе разговара со својот адвокатски тим дали да поведе тужба против Мицкоски во однос на вчерашната...

Топ6 часа

Исчезнатиот Атанасовски пронајден мртов

Денеска околу 13 часот е пронајдено безживотно машко тело во Нерези, на патот кон вила „Веранда“, потврдуваат од МВР. Неофицијално,...

Македонија6 часа

Касами: Сакаме кандидат кој нема за едни да биде мајка, а за други маќеа

По средбата со Зоран Заев, лидерот на Беса, Биљал Касами, изјави дека за нив како партија пред изборите во игра...

Крвав четврток7 часа

Кољо: Политичарите нè изманипулираа со „тиранската платформа“

Обвинетиот Никола Митревски Кољо на денешното рочиште за крвавиот четврток во своите завршни зборови истакна дека жали за случувањата во...

Македонија8 часа

(Видео) Градоначалникот на Пехчево го пријавил во полиција грозоморното убивање кучиња

По поморот на кучиња во Пехчево, а откако комуналните служби со багери ги собираа и фрлаа додека сè уште се...

Топ8 часа

Пинг-понг со барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски

Собранискиот спикер Талат Џафери го вратил во кривичниот суд барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кое претпладнево...

Топ10 часа

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна кај Џафери

Барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски од кривичниот суд стигнало до претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат...

Крвав четврток10 часа

(Видео) Русковска: Груевски ја ставил во функција партијата за крвавиот четврток

На прес-конференција за јавноста во Јавното обвинителство беа изнесени информации за истрагата за организаторите на насилствата од 27 април 2017...

Македонија10 часа

(Видео) Јовески за несреќата кај Ласкарци: Возачот на автобусот добива закани, засега не е утврдена одговорност

Обвинителството сè уште нема податоци дали и кој ја има одговорноста за сообраќајната несреќа кај Ласкарци каде што загинаа 15...

Крвав четврток10 часа

Груевски на „Фејсбук“: Прородлжува политичкиот прогон против мене и против многумина од ВМРО-ДПМНЕ

Експремиерот Никола Груевски се огласи на „Фејсбук“ за вчерашните приведувања на поранешни функционери од ВМРО-ДПМНЕ, како дел од истрагата на...

Македонија11 час

(Видео) Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Македонија12 часа

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Досие