Контакт

Спорт

Тандер без Вестбрук го уништија Хјустон, Бостон се спаси од пораз кај Феникс (Видео)

Кошаркарите на Оклахома Тандер ја забележаа седмата победа во низа, втора откако се повреди Расел Вестбрук. Тандер стартуваа со четири порази, но поради импресивната серија веќе стигнаа до шестата позиција во Западната конференција, во НБА лигата.
Изми…

Објавено пред

Кошаркарите на Оклахома Тандер ја забележаа седмата победа во низа, втора откако се повреди Расел Вестбрук. Тандер стартуваа со четири порази, но поради импресивната серија веќе стигнаа до шестата позиција во Западната конференција, во НБА лигата.

Изминатата ноќ Тандер убедливо славеа во дуелот со Хјустон Рокитс 98:80. Пол Џорџ (20 поени, 11 скока, шест асистенции, шест украдени топки) предводеше група од четворица кошаркари на Оклахома кои постигнаа двоцифрен број на поени.

Подобри од останатите кај Хјустон беа Џејмс Харден (19 поени, осум скока, пет асистенции) и Клин Капела (17 поени, седум скока).

Хјустон со скор од четири победи и шест порази се наоѓаат на 12.место на Западот.

Бостон Селтикс во драматичен натпревар, по едно продолжение славеа во Феникс 116:109. Селтикс успеаја да победат во Аризона иако во еден момент имаа негатива од 22 поени. Прдолжение за Бостон избори поранешниот играч на Феникс, Маркус Морис, кој постигна тројка на 1,1 секунда до крајот на мечот. Морис натпреварот го заврши 17 поени.

Кајри Ирвинг во продолжението постигна шест од своите 39 поени. Ирвинг особено доминираше в последната четвртина во која постигна 18 поени. Кај Феникс блескав натпревар одиграа Девин Букер (38 поени, девет асистенции) и Ти Џеј Ворен (29 поени).

Одлична кошарка на почетокот од сезоната играат и Портланд Блејзерс. Екипата од Орегон има девет победи и три порази и се наоѓа на третото место на Западот. Изминатата ноќ Блејзерс ги совладаа ЛА Клиперс 116:105. Демијан Лилард постигна 25, а Си-Џеј Мекалум два поени помалку. Босанецот Јусуф Нуркиќ беше на скок од дабл-дабл (16 поени, девет скока).

Данило Галинари и Лу Вилијамс со по 20 поени беа најефикасни кај Клиперс, во чии редови бледи партии пружија српските репрезентативци Бобан Марјановиќ (четири поени, четири скока, две блокади за 12 минути игра) и Милош Теодосиќ (без поен за четири минути минати на теренот).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хјустон победија во Торонто, Денвер во Њујорк (Видео)

Објавено пред

Денвер Нагетс лесно славеа над Њујорк Никс, Хјустон победија против актуелните шампиони Торонто Репторс, Филаделфија забележа пораз од Вашингтон, а Финикс по едно продолжение ги победи Њу Орлеанс.

Деневер против најлошиот тим во лигата Њујорк запиша лесна победа 129:92. Втората четвртина беше клучна за конечниот исход, Денвер ја добија 34.18. Седуммина играчи на Денвер постигнаа двоцифрен број на поени, петмина од нив беа резерви. Најефикасен играч на мечот беше Вил Бартон со 17 поени. Потфрли Никола Јокиќ со само шест поени, на кои придодаде десет скока и осум асистенции.

Хјустон победија во Торонто 119:109. Џејмс Харден и Пи-Џеј Такер во финишот го решија победикот.

Меклемор беше најефикасен играч ан Хјустон со 28 поени, пет помалку постигна Џејмс Харден , додека Расел Вестбрук забележа трипл-дабл од 19 поени, 13 скока и 11 асистенции.

Торонто го предводеше Паскал Сијакам со 24 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бејл повторно се повредил

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид соопшти дека дека Герет Бејл кратко ќе отсуствува од тренажниот процес поради повредата на бутниот мускул. Претходно Реал ги потврди и повредите на Марсело и Еден Азар.

„АС“ повикувајќи се на извори од клубот пренесе дека Бејл ќе отсутвува една недела бидејќи неговата повреда не била сериозна. Велшаннецот малку ќе одмори бидејќи во клубот не сакаат да ризикуваат влошување на повредата.

Тренерот на Реал, Зинедин Зидан, ќе може да смета на услугите на Бејл за дербито со Барселона (18 декември), додека „Ел Калсико“ ќе го пропуштат Марсело и Азар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Звезда славеше во Милано, ЦСКА по продолжението преку Жалгирис (видео)

Објавено пред

Црвена звезда го направи најголемото изненадување во 12. коло од Евролигата, славејќи на гости кај Армани Милано со 77:67, сврзувајќи трета победа едноподруго во најсилното европско кошаркарско натпреварување.

Од почетокот Звезда не дозволи Милано да направи голема предност, пред во второто полувреме да игра многу подобро и да стигне до победа. Лоренцо Браун ги предводеше Звезда со 21 поени и 7 асистенции, додека Барон додаде 17 поени. Чако Родригез беше најефикасен за Армани со 14 поени.

Најинтересно вечерва беше во Москва, каде што актуелниот шампион ЦСКА дури по продолжението со драматична тројка на Мајк Џејмс стигнаа до 85:82 победа над Жалгирис Каунас. Литванскиот клуб имаше пет порази едноподруго пред тешкото гостување во Русија, но започнаа со одлични 17:9 по првата четвртина.

ЦСКА, сепак, се созеде и во третата четвртина имаше предност од +8, пред гостите да израмнат во последните четири секунди на 82:82, пред во продолжението свое шоу да има Џејмс. Тој го заврши мечот со 19 поени, а Стрелникс имаше 20.

ЕВРОЛИГА, 12.КОЛО

ЦСКА Москва – Жалгирис Каунас 85:82 (9:17, 23:14, 19:19, 18:19, 16:13)

Макаби Тел Авив – Баерн Минхен 77:55 (22:18, 19:8, 12:21, 24:8)

Армани Милано – Црвена звезда 67:77 (18:20, 22:19, 10:18, 17:20)

Реал Мадрид – Валенсија 111:99 (30:29, 23:20, 27:21, 31:29)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет17 минути

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет56 минути

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет1 час

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот исток за да се спротистави...

Македонија1 час

Во Кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во Кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет1 час

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија1 час

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во Кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа12 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет17 часа

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија18 часа

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија19 часа

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија20 часа

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија23 часа

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура23 часа

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион24 часа

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет24 часа

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија24 часа

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет1 ден

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Спорт1 ден

Фудбалските менаџери годинава заработиле преку 500 милиони фунти

На фудбалските менаџери ширум светот во 2019 година им биле исплатени 500 милиони фунти. Прва пат се случува вкупната заработка...

Европа1 ден

„Монд“: Руски шпиони ги користеле Алпите како главен камп за операции во Европа

Весникот „Монд“ пишува дека руски шпиони ги користеле Француските Алпи како главен камп за операции во Европа. 15 припадници на...

Досие