Контакт

Спорт

Федерер „закажа“ пресметка со Борна Чориќ

Роџер Федерер покажа дека уште не е за „фрлање“ по одличната победа над Кеи Нишикори за пласман во полуфиналето на Мастерсот во Шангај, каде што го чека младиот Хрват, Борна Чориќ.
Иако во првите два меча во Кина, Швајцарецот изгледаше надвор од форма,…

Објавено пред

Роџер Федерер покажа дека уште не е за „фрлање“ по одличната победа над Кеи Нишикори за пласман во полуфиналето на Мастерсот во Шангај, каде што го чека младиот Хрват, Борна Чориќ.

Иако во првите два меча во Кина, Швајцарецот изгледаше надвор од форма, против искусниот и силен Нишикори, Федерер се бореше за секој поен за на крајот да стигне до тешко изборена 6:4/7:6(5) победа.

37-годишниот Швајцарец сега игра со Чориќ, кој со 7:5/6:4 го победи Австралиецот Метју Ебден, и Федерер мора да внимава, бидејќи токму Чориќ го победи во финалето на еден од неговите омилени турнири, Хале опен оваа година.

Во второто полуфинале во Шангај ќе играат Новак Ѓоковиќ, кој е во „лов“ на првото место на АТП-листата до крајот на годината и Германецот Александер Зверев.

Спорт

ЛШ: Интер преку „милионерите“, Барса не се „даде“ во Прага (видео)

Објавено пред

Интер, конечно, ја забележа потребната победа во Лигата на шампионите, откако во Милано со 2:0 ја совлада Борусија Дортмунд, иако триумфот не беше осигуран до последните минути од мечот.

Лаутаро Мартинез во 22. минута од мечот донесе водство за „нераѕурите“, а во 83. минута имаше шанса да стави точка на мечот откако беше досуден пенал за Интер, меѓутоа тој не беше успешен. Ветеранот Антонио Кандрева во 89. минута од мечот стави крај на надежите на Борусија дека можат да направат кам-бек.

Со оваа победа, тимот на Антонио Конте се враќа во „игра“ во групата Ф по поразот од Барселона и неочекуваното домашно реми со Славија Прага. Барселона, пак, предводена од рекордерот Лео Меси, кој постигнува гол во 15-та последователна сезона од ЛШ, стигна до 2:1 победа кај Славија да го заддржи првото место на табелата.

Европските шампиони, Ливерпул, на гостувањето во Белгија кај Генк стигнаа до убедлива 4:1 победа со двата гола на Алекс Окслејд-Чемберлен и со погодоците на повратникот Мохамед Салах и Садио Мане.

„Црвените“ се на второто место во групата Е, откако Наполи „искамчи“ 3:2 победа на незгодното гостување на РБ Салцбург. Сензационалниот Норвежанец Ерлинг Браут Халанд постигна два гола за австрискиот клуб, но „партенопеи“ го добија мечот со двата гола на Дрис Мертенс и голот на Лоренцо Инсиње.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА Е

Генк – Ливерпул 1:4

РБ Салцбург – Наполи 2:3

Табела: 1.Наполи 7, 2.Ливерпул 6, 3.Салцбург 3, 4.Генк 1

ГРУПА Ф

Интер – Борусија Дортмунд 1:0

Славија Прага – Барселона 1:2

Табела: 1.Барселона 7, 2.Борусија Д. 4, 3.Интер 4, 4.Славија П. 1

ГРУПА Г

Бенфика – Лион 2:1

РБ Лајпциг – Зенит Санкт Петербург 1:0

Табела: 1.Лајпциг 6, 2.Лион 4, 3.Зенит 4, 4.Бенфика 3

ГРУПА Х

Ајакс – Челси 0:1

Лил – Валенсија 1:1

Табела: 1.Ајакс 6, 2.Челси 6, 3.Валенсија 4, 4.Лил 1

ИНТЕР – БОРУСИЈА ДОРТМУНД

СЛАВИЈА – БАРСЕЛОНА

ГЕНК – ЛИВЕРПУЛ

САЛЦБУРГ – НАПОЛИ

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси со голот против Славија постави еден рекорд и се израмни со Роналдо и Раул

Објавено пред

Лионел Меси сруши еден рекорд со голот против Славија Прага во Лигата на шампионите, и во исто време се израмни со две легенди на Реал Мадрид (Роналдо и Раул).

Меси постигна гол по само три минути од мечот во Прага, за прв гол во европските натпреварувања оваа сезона, користејќи ја грешката на одбраната на домашниот тим. Со ова, тој стана првиот фудбалер во историјата кој постигнал гол во 15 последователни настапи во Лигата на шампионите, низа која започна од 2005/06.

Славија исто така стана 33. различен тим на кој Меси му дал гол, со што се израмни со поранешните фудбалери на Реал Мадрид, Раул и Кристијано Роналдо. Тројцата, очекувано се најдобрите стрелци во ЛШ – Роналдо со 127 гола, Меси со 112 гола и Раул со 71 гол.

Во вторникот, Меси загуби еден рекорд, откако Килијан Мбапе постигна хет-трик за ПСЖ, за да стане најмладиот фудбалер со 15 гола во ЛШ. Мбапе го направи тоа на 20 години и 306 дена, а Меси до 15-тиот гол стигна кога имаше 21 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дики Бортвик на 83 години бара нов фудбалски клуб! (видео)

Објавено пред

Дики Бортвик, кого англиските медиуми го нарекуваат најстариот фудбалер на светот, следниот месец ќе го прослави својот 84. роденден и е во потрага по нов клуб.

„Мислам дека можам да одиграм солидни 90 минути. Ќе дадам 100 отсто. Цврст сум како камен, добро граден, немам страв и имам вистинска љубов кон фудбалот. Секој ден работам во својата градина на подобрување на шутот“, вели Бортвик во интервју за „Спорт бајбл“.

Бортвик е пензиониран инженер од Вејмут на југот на Англија и вели дека единствено што му недостасува е клуб, откако претходниот ветерански клуб се затворил.

„Ми недостасува клуб, многу.  Имаше еден друг клуб за ветерани, но тие не се вистински ветерани туку луѓе по 35-40 години“, вели Бортвик.

Вечен навивач на Манчестер јунајтед, Бортвик има над 1.600 настапи во 72-годишната кариера. Во младоста играл за шкотските клубови Рос Каунти и Инвергордон таун, пред да се пресели во Дорсет, каде што има настапи за 11 клубови од ниските лиги, од кои последен во Портланд таун. Тој има прекар „Тенк“, но и 400 запишани голови. Која е тајната?

„Не јадам ѓубре. Се обидувам да имам добра, здрава исхрана бидејќи не можеш да играш фудбал кога изгледаш како буре пиво. Секако, одам на пиво-две секој викенд, но не пијам секој ден“, објаснува Дики.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Објавен идентитетот на возачот на камионот во кој беа пронајдени 39 лешeви

Возачот на камионот кој беше уапсен откако во приколката на товарното возило во Есекс, Англија беа пронајдени 39 безживотни тела...

Европа5 часа

Борисов: Камионот со 39 безживотни тела не бил во Бугарија од 2017

Починатите лица пронајдени во камион во Велика Британија не можеле да се качат во Бугарија, бидејќи возилото не влегло во...

Топ7 часа

Скопјанец тешко повреден откако паднал од петтиот кат на зграда во Аеродром

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција...

Македонија7 часа

Заев: Јас ќе бидам кандидат за премиер и ќе ја водам кампањата

Јас ќе ја водам кампањата и ќе бидам канидидат за премиер, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев. Одговарајќи на...

Македонија10 часа

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која го поддржува проширувањето на ЕУ

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија...

Македонија12 часа

Мицотакис: Преспанскиот договор е нагативен за нас, но ја поддржуваме европската перспектива на Западен Балкан

Грција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан, не само затоа што тоа ќе биде фактор за стабилност...

Европа12 часа

Јункер во последниот говор: Чувај се Европо и бори се против национализмот

Претседателот на Европската Комисија во заминување, Жан Клод-Јункер предупреди дека Европа слабее демографски, економски и политички, како и дека самата...

Македонија13 часа

Уште четири земји треба да го ратификуваат протоколот за НАТО

Владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение информира дека преостануваат ратификации од уште четири земји членки, до официјално пристапување во НАТО....

Македонија14 часа

Независната пратеничка група ја поздрави одлуката на САД за ратификација на протоколот за НАТО

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија упати благодарност до амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари...

Македонија15 часа

Европарламентот со вонредна резолуција повторно ќе бара преговори со Македонија

Европскиот Парламент денеска на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за...

Македонија15 часа

Сончево и топло со температура до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од источен правец. Минималната температура ќе се движи од 1...

Свет1 ден

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три...

Свет1 ден

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти...

Македонија1 ден

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување 60.000.000 денари од буџетот за 2019 година за чистење на...

Македонија1 ден

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца...

Топ1 ден

Момче од Швајцарија повредено при пад на Матка

Изутринава, во 8.40 часот, од Ургентниот цетар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека вчера со тешки телесни повреди...

Македонија1 ден

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија1 ден

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија1 ден

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија1 ден

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Досие